«Πίσω από κλειστές πόρτες» κρύβεται το καθηλωτικό θρίλερ της B. A. Paris
Ο φόβος φωλιάζει σπίτι στο μπεστ σέλερ του φετινού χειμώνα
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![332457-689149.jpeg 332457-689149.jpeg](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2016/12/02/332457-689149.jpeg)
Το τέλειο αντρόγυνο, στο τέλειο σπίτι, με τα τέλεια υπάρχοντα, τα πιο τα φίνα εδέσματα και την εκλεπτυσμένη φιλική ομήγυρη που γεύεται τα εκλεκτότερα κρασιά σε ένα μεγάλο κτήμα στην άκρη χωριού θαυμάζοντας τον ιδεώδη οικογενειακό καμβά –τι μπορεί να μην ταιριάζει στη χαρμόσυνη εικόνα; Περίπου τα πάντα, σε αυτό το κρυφτούλι του φαινομενικού με το καταλυτικά νοσηρό, στο μυθιστόρημα που μεταφράστηκε σε 33 γλώσσες και εξασφάλισε στην B. A. Paris μια θέση στο πάνθεον των κορυφαίων πρωτοεμφανιζόμενων μυθιστοριογράφων της χρονιάς. Το «Πίσω από κλειστές πόρτες» είναι ένα θρίλερ υψηλής κλάσης, φτιαγμένο από τα καλύτερα υλικά.
Όταν όλη η σαμπάνια έχει σωθεί, τα σερβίτσια του γκουρμέ δείπνου έχουν αποσυρθεί και οι προσκεκλημένοι του Τζακ και της Γκρέις Έιντζελ αναχωρούν γουργουρίζοντας ευδαιμονικά, τότε παίρνουμε μια πρώτη γεύση της καμένης γης πάνω στην οποία είναι θεμελιωμένο το ειδυλλιακό σπιτικό τους. Η Τζέιν ζει σε συνθήκες αιχμαλωσίας σε ένα καγκελόφραχτο δωμάτιο με κλειδαριές υποκείμενες στις διαθέσεις του δεσμώτη της, περιορισμένη σε δύο σπιθαμές ζωτικού χώρου, επιβιώνοντας με σαδιστικά χρονομετρημένα γεύματα, δίχως εικόνες, βιβλία, χαρτί ή στυλό για να δραπετεύσει από την πλήξη, περνώντας τις ώρες της «μετέωρη στο χρόνο, ένα παθητικό κι ανήμπορο ανθρώπινο σβολαράκι». Ασφαλώς κατανοούμε πλέον ότι ο Τζακ είναι ψυχοπαθής, όμως αυτό που έχει σχεδιάσει στο νου του για την Τζέιν είναι πιο ύπουλο από το θάνατο, και είναι ακριβώς αυτή η αναπόδραστη δυστυχία στην οποία εγκιβωτίζει τη σύζυγό του το στοιχείο που εμπνέει τις πιο τρομώδεις προοπτικές στην αναγνωστική μας φαντασία. Δίχως πρόσβαση σε αντικείμενα οποιουδήποτε είδους, φάρμακα ή συσκευές επικοινωνίας, η Τζέιν ποντάρει τη παρασιτική διαβίωσή της στις διαθέσεις του όμορφου ψυχοπαθή συζύγου της, κατασπαραγμένου από τα αρρωστημένα πάθη που κληρονόμησε από τον πατέρα του.
Η Γκρέις Χάρινγκτον γνώρισε τον Τζακ Έιντζελ μια μέρα του Αυγούστου σε πικνίκ στο πάρκο, ερωτεύτηκε ακαριαία και με εφηβική παραφορά, εγκατέλειψε τη σταδιοδρομία της και εκχώρησε περιουσιακά στοιχεία, καθώς και την κηδεμονία της Μίλι, της νεαρής αδελφής της που πάσχει από σύνδρομο Ντάουν, προκειμένου να ζήσει μαζί του το μήνα του μέλιτος στην Ταϊλάνδη και να τον συντροφεύσει στον πολυτελή βίο τον οποίο της υποσχέθηκε στο κοινό τους παλάτι έξω από το Λονδίνο. Πληροφορούμαστε το υπόβαθρο της σχέσης αναδρομικά και σε παραλληλία με την πυρετική αφήγηση που διαδραματίζεται σε πρώτο πρόσωπο με εναλλάξ κεφάλαια ανάμεσα σε παρόν και παρελθόν. Η Μίλι είναι το κομβικός χαρακτήρας του δράματος και επισφαλής ύπαρξη, οποίας η σταθερή ανάγκη για φροντίδα σφραγίζει τις πράξεις της Γκρέις. Είναι η ίδια η Μίλι εκείνη που όταν διακρίνει τις εκδηλώσεις του κακού που καμουφλάρονται πίσω από το προσωπείο ενός συζύγου ο οποίος έχει κάτι από την αύρα κινηματογραφικού σταρ και εκείνη που θα εκφράσει το καταλυτικό: «Εμείς σκοτώσουμε Ζορζ Κούνι». Το κλειστοφοβικό παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι θα εκλάβει πυρετικό ρυθμό, με την κλιμάκωση να επέρχεται ταιριαστά σε μια ακόμη πτήση προς την Μπανγκόκ.
Οι φαν της Πατρίτσια Χάισμιθ, οι αναγνώστες της Τζίλιαν Φλιν, του Χέρμαν Κοχ και της Πόλα Χόκινς, οι εραστές του «οικιακού» σασπένς στο ύφος των «The Invitation» και «10 Cloverfield Lane», καθώς και όλοι όσοι διαβάζουν αχόρταγα το τόσο δημοφιλές στις μέρες μας είδος του ψυχολογικού θρίλερ το οποίο ταιριάζει παραπάνω στις κρύες νύχτες του χειμώνα, θα βρουν μόνο χαρίσματα στο ντεμπούτο που καθιερώνει την B. A. Paris στην πινακοθήκη των αριστοτεχνών της αγωνίας. Άσε το κακό να μπει.
B. A. Paris, «Πίσω από κλειστές πόρτες», σελ. 328, εκδόσεις Bell, μετάφραση Βεατρίκη Κάντζολα Σαμπατάκου
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.