Λεπτομέρειες 399
Ένα από τα πιο συναισθηματικά χρονικά για την κρίση που μπορεί να διαβάσει κανείς για την Ελλάδα από τότε που πήραμε τον κατήφορο.
![23668-52489.jpg 23668-52489.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/07/04/23668-52489.jpg)
Εικόνες από το ιταλικό μέλλον είδε η "Ρεπούμπλικα" στα διηγήματα του Χρήστου Οικονόμου
● Εικόνες από το ιταλικό μέλλον είδε η «Ρεπούμπλικα» στα διηγήματα του Χρήστου Οικονόμου, συστήνοντας ολόθερμα το «Κάτι θα γίνει, θα δεις» (Editori Internationali Riuniti) ως ένα από τα πιο συναισθηματικά χρονικά για την κρίση που μπορεί να διαβάσει κανείς για την Ελλάδα από τότε που πήραμε τον κατήφορο. Κάτι που –ευτυχώς!– επισημάνθηκε εδώ εγκαίρως, κι ας μην παραλληλίστηκε το ύφος του Οικονόμου με του Φόκνερ ή του Στάινμπεκ.
● Η ιταλική μετάφραση επιχορηγήθηκε από το ΕΚΕΒΙ (πρόγραμμα «Φράσις»), αφού είχε εξασφαλιστεί το ενδιαφέρον απ’ έξω. Οι Γερμανοί, φερ’ ειπείν, προτίμησαν τους διαχρονικούς αφορισμούς του Νίκου Δήμου («Η δυστυχία τού να είσαι «Ελληνας»), ενώ το πανεπιστήμιο του Ρότσεστερ διάλεξε Μιχαλοπούλου («Ποιος σκότωσε την καλύτερή μου φίλη»). Σε πρώτη δόση εγκρίθηκαν διαβατήρια για κλασικά έργα των Παπαδιαμάντη, Καζαντζάκη, Ρίτσου και για πρόσφατα των Φακίνου, Τριανταφύλλου, Ακρίβου, Σκρουμπέλου, Γκανά κ.ά.
● Ποιος είπε ότι δεν γίνονται επενδύσεις; Ο «Ευριπίδης» αποφάσισε να ξανοιχτεί πέρα από το Χαλάνδρι: ετοιμάζει βιβλιοπωλείο 500 τ.μ. –το τρίτο του– στα σύνορα Κηφισιάς και Νέας Ερυθραίας.
● Έμαθε τη δουλειά πλάι στον Γιάννη Δουβίτσα της «Νεφέλης» κι ως επικεφαλής της «Κίχλης» η Γιώτα Κριτσέτα έχει δημοσιεύσει από Μολιέρο, Ρίλκε και Χένρι Τζέιμς μέχρι Αργύρη Χιόνη και Ανδρέα Στάικο. Σειρά τώρα παίρνει ο «Εξώστης» του Νίκου Καχτίτση. Ό,τι πρέπει για τους νέους –αναγνώστες και συγγραφείς– που λατρεύουν τους αγγλοσάξονες θιασώτες του φανταστικού και αγνοούν όχι μόνο τα λαμπρά ελληνικά αλλά και την ύπαρξη αυτού του πρώιμου μάστορα του είδους.
● Ποιο όνομα συνδέθηκε και με τον «Πόλις» και με τον «Ιntrobooks»; Της Νόρα Έφρον, καλή της ώρα. Στον μεν χρωστάμε τις «Δεκατρείς συνταγές της απιστίας», μυθιστόρημα βασισμένο στη διάλυση του γάμου της με το δημοσιογράφο Καρλ Μπερστάιν του «Γουότεργκέιτ», στον δε τη συλλογή δημοσιογραφικών κειμένων της «Μεταξύ γυναικών». Χιούμορ, σπιρτάδα και αυτοσαρκασμός σε γενναίες δόσεις και στα δυο.
● «Το θαύμα της λογοτεχνίας: Κοιτάμε στα μάτια την ανθρώπινη δυστυχία κι απ’ αυτήν αντλούμε απόλαυση και εξυπνάδα». Το επισημαίνει ο Πασκάλ Μπρικνέρ των «Μαύρων φεγγαριών...» στο δοκίμιό του «Ο γάμος από έρωτα έχει αποτύχει;» (Πατάκης), βλέποντας πόσα μεγάλα ερωτικά μυθιστορήματα –του Φλομπέρ, του Προυστ, του Κούντερα– έχουν γραφτεί «εναντίον» του έρωτα, εξερευνώντας τη σκοτεινή πλευρά του. Τι κρίμα που ο ίδιος στέρεψε από ιστορίες...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.