- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Από τη διεκδίκηση, στη λήψη αποφάσεων
![2034-9484_0.jpg 2034-9484_0.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/2034-9484_0.jpg)
![2002-20700.jpg 2002-20700.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2009/12/30/2002-20700_0.jpg)
O ΥΦ.ΥΠ.ΕΞ, Σπ. Κουβέλης στο www.athensvoice.gr: "Μπορείς να περάσεις από τη διεκδίκηση στη λήψη αποφάσεων, αρκεί να κρατάς τις αρχές σου"
Το πρώτο θετικό πράγμα που σας ήρθε στο μυαλό όταν αναλάβατε το πόστο σας;
Τώρα περνάμε στις πράξεις. Σηκώνουμε τα μανίκια για να υλοποιήσουμε όσα σχεδιάζαμε, όσα υποστηρίζαμε και όλα αυτά για τα οποία αγωνιζόμαστε. Ειδικά τώρα που η οικονομική συνεργασία των χωρών για μια νέα πράσινη ανάπτυξη είναι όχι απλώς αναγκαία αλλά όρος ύπαρξης, είπα μέσα μου: “Ας κάνουμε αυτή την προσπάθεια να αξίζει”.
Ποια είναι η μεγαλύτερη δυσκολία που συναντήσατε μέχρι τώρα;
Να μπορέσω να χωρέσω όσα χρειάζεται να κάνω μέσα στις 24 ώρες της μέρας.
Τι σας ζήτησε ο πρωθυπουργός αναθέτοντάς σας αυτή τη θέση;
Από όλους μας ζήτησε ανατροπές, συνεργασία μεταξύ μας, σεβασμό στον πολίτη, περιορισμό σπατάλης, αποτελέσματα. Και κάτι ακόμα που δεν ειπώθηκε αλλά είναι εκεί, και αυτό είναι να βάλεις και την ψυχή σου σε ότι κάνεις. Να σε νοιάζει τι θα γίνει και όταν εσύ έχεις φύγει από αυτή τη θέση. Στη δική μου περίπτωση, αυτά όλα σε σχέση με την πράσινη διπλωματία.
Με τρεις λέξεις, τι σημαίνει για εσάς "Πράσινη Διπλωματία", σε επίπεδο διεθνών σχέσεων;
Σημαίνει να ενισχύσουμε την ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό δίκτυο περιβαλλοντικής διπλωματίας, που συστήσαμε επί ελληνικής Προεδρίας της ΕΕ. Σημαίνει ακόμα διεθνή παρουσία της χώρας μας για την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής. Να αξιοποιήσουμε επίσης τις ευκαιρίες που προκύπτουν από τη διαχείριση του περιβάλλοντος και των κοινών θεμάτων με τις γειτονικές χώρες. Ακόμα και η συνεργασία στο επίπεδο τεχνογνωσίας και ενδυνάμωσης της κοινωνίας των πολιτών σε θέματα περιβάλλοντος.
Μετά από 4 χρόνια θα είστε ευχαριστημένος από τη θητεία σας, αν....
…έχω επιτύχει να παραδώσω ένα έργο που θα προσφέρει στους πολίτες και τη χώρα ποιότητα ζωής, ευημερία, καλύτερο μέλλον για τις επόμενες γενιές. Σε σχέση με τις δικές μου αρμοδιότητες, να είναι η Ελλάδα κεντρικό σημείο αναφοράς στον παγκόσμιο χάρτη, και ιδιαίτερα στα Βαλκάνια, την Ανατ. Μεσόγειο και την Ευρώπη για την πράσινη ανάπτυξη.
Τι νέο φέρνετε την πολιτική - εσείς προσωπικά και η κυβέρνησή σας;
Τη βούληση να αλλάξουμε ριζικά τον τρόπο διακυβέρνησης, να ανατρέψουμε την εικόνα και την πραγματικότητα παρακμής, την απόφαση να σεβαστούμε όχι στα λόγια αλλά στην πράξη τον πολίτη, τη θέληση να επιχειρήσουμε τομές. Όσο για μένα, την επιθυμία και την προσπάθεια να γίνει η Ελλάδα πρωταγωνίστρια της νέας πράσινης ανάπτυξης, που έχει ανάγκη όλος ο κόσμος.
Πώς είναι να περνάς από τις οργανώσεις (σ.σ.: WWF) στην κυβέρνηση;
Μπορείς να περάσεις από τη διεκδίκηση στη λήψη απόφασης, αρκεί να διατηρείς τις αρχές σου. Υπέβαλες προτάσεις ενώ τώρα δέχεσαι εισηγήσεις. Ακούς όλους όσοι έχουν κάτι χρήσιμο να σου πουν, ενώ πριν προσπαθούσες να κάνεις τους άλλους να σ' ακούσουν. Πάντως και οι δύο όχθες του ποταμού είναι χρήσιμες και γοητευτικές. Αρκεί να παίζουν το ρόλο τους, που είναι να διευκολύνουν το ποτάμι να κυλάει.
Η φράση που έχετε πει πιο πολλές φορές το τελευταίο τρίμηνο είναι...
«...Αυτό πρέπει να το κάνουμε τώρα»!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.