Κρατικό Βραβείο Μυθιστορήματος 2011 στον Θωμά Κοροβίνη
Και μια αποκλειστική συνέντευξη του συγγραφέα
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
Σεξ, φόβος, διαστροφή, αίμα, θάνατοι, φήμες, παραπολιτική και οργιαστικά πρωτοσέλιδα. Για τα δεδομένα της Ελλάδας εκείνου του καιρού, η υπόθεση Παγκρατίδη μονοπώλησε το ενδιαφέρον, γιατί τα είχε όλα. Το σκοτεινό νουάρ του βορρά εξακολουθεί να ασκεί την ίδια αίγλη στο κοινό, μιας και ο «Γύρος του Θανάτου», το πρόσφατο έργο του Θωμά Κοροβίνη που αντλεί τη θεματική του από την υπόθεση του δράκου του Σέιχ-Σου, κέρδισε το βραβείο μυθιστορήματος στα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας 2011, και μάλιστα σύμφωνα με την ομόφωνη γνώμη της αρμόδιας επιτροπής.
Στη συνέντευξη που ακολουθεί, ο συγγραφέας μας μιλά σε πρώτο πρόσωπο για τη ζωή και τις θεματικές του εμμονές.
«Γράφω σε καθημερινή βάση, αλλά οι καλύτερες ιδέες μού έρχονται μέσα σε αστικά, σε καφενεία και σε ταβέρνες. Μπορεί να γεμίσω ένα τραπεζομάντιλο μέχρι να έρθει η παρέα. Χρωστάω πολλά σε αυτούς που συνηθίζουν να στήνουν στα ραντεβού τους, γιατί τότε κατεβάζω ωραία κομμάτια.
Το γράψιμο το εκλαμβάνω περίπου σαν προσωπικό και κοινωνικό καθήκον. Πολλές εργατοώρες απλήρωτες, με την απόλυτη όμως ηθική αμοιβή της αυθεντικής προσφοράς. Αν ένα ποίημα ή ένα στιχούργημα που προορίζεται για τραγούδι απαιτεί επεξεργασία και δομική τελειότητα, η έρευνα πάνω σε θέματα εθνογραφικής υφής και όχι μόνο, όπως οι δύο μεγάλες μελέτες μου για τους Ασίκηδες και τους Ζεϊμπέκους, προϋποθέτουν πολυετείς θυσίες. Δέκα χρόνια μου έφαγε το πρώτο θέμα και δεκαεφτά το δεύτερο.
Έχω είκοσι και βάλε χρόνια στην πιάτσα, δεν είναι πολλά. Μέχρι τα τριάντα μου ρουφούσα τη ζωή. Και με ρουφούσε. Απόκτησα πολλά βιώματα, μεγάλο πλούτο. Μάζεψα όμως και σαβούρα. Όταν ζήσεις πολύ έντονα και τολμηρά, πολύ νωρίς και σε διάφορες διαστάσεις, βαριέσαι κάποτε και θαρρείς πως τα έχεις ζήσει όλα. Έτσι, το καθοριστικό μου βίωμα στα χρόνια της ωριμότητας είναι η χαρά της δημιουργίας και, ελπίζω, της προσφοράς. Αδυνατώ να εννοήσω έναν δημιουργό χωρίς κοινωνικό και ευρύτερα πολιτικό προσανατολισμό.
Η Κωνσταντινούπολη, στην οποία ζω διαρκώς νοερά, είναι η αδυναμία μου αλλά και η πιο μεγάλη μου προίκα. Έζησα για οχτώ χρόνια εκεί και εργάστηκα στα εκπαιδευτήρια της ομογένειας, αλλά δεν την εγκαταλείπω. Ούτε αυτήν ούτε τους ανθρώπους μου εκεί. Κυρίως μέσα μου. Αποφάσισα να αφιερώσω τα επόμενα χρόνια στη συγγραφή ενός βιβλίου, που θα είναι το οδοιπορικό ενός Έλληνα στην Πόλη στα τέλη του 20ού και τις αρχές του 21ου αιώνα. Έχω γράψει 100 πυκνές σελίδες για τις θάλασσες, τα καΐκια και τα ψάρια. Έχω για στέκι ένα κούρδικο μαγαζί, σκέτη μέθεξη, με σάζια και νταούλια, όπου ζω ατμόσφαιρες, όπως έζησα παλιότερα στη Θεσσαλονίκη αλλά και λίγο στην Αθήνα.
Στη Θεσσαλονίκη τα πράγματα ήταν πριν καμιά εικοσαριά χρόνια λίγο πιο αυθεντικά. Τώρα νομίζω πως συναντώ παντού ρεπλίκες. Στην πόλη μας τον τόνο το νυχτερινό τον έδιναν αρκετοί από τους γνωστούς καλλιτέχνες, αλλά γενικότερα τον τόνο δεν τον δίνουν οι φίρμες, αλλά αυτοί που δρουν στην άκρη της ζωής, ο λουλουδάς, η σερβιτόρα, κάποιος αλανιάρης, ένας χασικλής, ακόμη και μια βιζιτού. Ή ένας πολυερωτικός άνθρωπος.
Είμαι συμποσιακός νυχτοβάτης, βγαίνω σε κάποιες λαϊκές ταβέρνες παλαιάς κοπής. Και συχνά στην “Τομπουρλίκα”, όπου τραγουδώ από κάτω. Σπάνια πηγαίνω σε καμιά μπουάτ, αν τραγουδάει κάποιος φίλος μου, που μου αρέσει, π.χ. σαν τον Περίδη, και πάω να τον ακούσω».
*Ο Θωμάς Κοροβίνης ζει στη Θεσσαλονίκη. Συγγραφέας, στιχουργός, συνθέτης και ερμηνευτής τραγουδιών, είναι υπεύθυνος για δεκαπέντε βιβλία και τέσσερις δίσκους. Το τελευταίο του έργο, «Ο Γύρος του Θανάτου»,
εστιάζει μέσα από μια διαφορετική οπτική στα πρόσωπα και τα περιστατικά που διαμόρφωσαν το θρίλερ του δράκου του Σέιχ-Σου. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Άγρα.
Φωτογραφία: Δημήτρης Καραθάνος
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.