- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
Ένα (ερωτικό) αθηναϊκό μυθιστόρημα στον Ιano
Δύο δημοσιογράφοι, ένα συγκρότημα και ένας φωτογράφος συναντούν τη συγγραφέα του βιβλίου «Μπλε», Ελένη Σταματούκου
![109852-244681.jpg 109852-244681.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/10/06/109852-244681.jpg)
Ανδρέας Ρουμελιώτης, δημοσιογράφος: «Διαβάζοντας το βιβλίο αυτού του κουνημένου (και ουδόλως κουνιστού) κοριτσόπουλου απ’ τα “τρελά νερά” του Σκαριμποευρίπου, επανασυνειδητοποίησα, ο ασυνείδητος, ότι αγνοώ παντελώς τις γυναίκες και δεν ημπόρεσα να καταλάβω ούτε και την ίδια μου τη... μαμααά. Το “Μπλε” είναι ένα βιβλίο γυναικείο κι εγώ άνδρας εκ παρεξηγήσεως που ’χω θηλυκό μυαλό, ο άμυαλος, κατόπιν εγκεφαλικής εγχειρήσεως. Δεν την (κατ)έχω ετούτην δω τη σουσουράδα, έχει ένα μοναδικό τρόπο γραφής που μου προκαλεί αμηχανία και δυσάρεστη έκπληξη, η ψυχοχαράδρα. Σα μύγα ίπταται και διακτινίζεται, δεν μπορείς να την πιάσεις. Εσύ! Όχι εγώ. Παλιά μου τέχνη κόσκινο να εγκλωβίζω τα κοριτσάκια στο χρυσό κλουβί που ονειρεύονται για να ζήσουν αιχμάλωτες του ακήρυχτου ερωτικού πολέμου. Καμιά τους δε γλιτώνει από τον –έλα στο– θείο!»
Δέσποινα Τριβόλη, αρχισυντάκτρια Life & Culture της Huffington Post Greece: «Στο “Μπλε” ξεδιπλώνονται δύο πόλεις, ένας έρωτας, αλλά κυρίως τα δεκάδες “ενδιάμεσα” μεταξύ του έρωτα και της φιλίας. Λίγο φίλοι - κάπως εραστές, λίγο εραστές - κυρίως φίλοι, μόνο εραστές – τα ποσοστά αλλάζουν. “Πώς γίνεται να θέλεις τον άλλον στο μισό και στο περίπου;” αναρωτιέται κάποια στιγμή ο πρωταγωνιστής. Κυρίως όμως το “Μπλε” ανήκει σε ένα είδος που έχει πλέον εκλείψει, το (ερωτικό) αθηναϊκό μυθιστόρημα: ταξιτζήδες που τραγουδάνε σκυλάδικα στα Εξάρχεια, καφέδες στη Βραζιλιάνα και στο Φλοράλ, αγόρια που παίζουν manager με κλειστές τις γρίλιες σε διαμερίσματα πολυκατοικιών ή περιμένουν στην ουρά του ΟΑΕΔ στην Ομόνοια και κορίτσια που ταξιδεύουν Αθήνα-Κωνσταντινούπολη, Κωνσταντινούπολη-Αθήνα ψάχνοντας να βρουν τον εαυτό τους».
Θα παίξει μουσική το συγκρότημα Pop Eye: «Αν το “Μπλε” ήταν τραγούδι θα ήταν σίγουρα το “The Deepest Sea”, ένα δικό μας κομμάτι που γράψαμε το 2006. Eίναι ένα τραγούδι από τα πιο χαρακτηριστικά του συγκροτήματός μας, που σε προτρέπει να “βουτήξεις” στα νερά των ελληνικών θαλασσών. Στο ρεφρέν σε ρωτάει: “Would you come with me to the deepest sea?”. Οι στίχοι και η μελωδική του γραμμή είναι διάχυτοι από αυτή τη μπλε μελαγχολία που συναντάς και μέσα στο βιβλίο».
Θα προβάλλονται φωτογραφίες του Αργύρη Δρόλαπα: «Αν το “Μπλε” ήταν φωτογραφία δεν μπορεί παρά να ήταν μια φωτογραφία στις αποχρώσεις του μπλε. Εκείνο το μπλε που γεμίζει τον ουρανό λίγο μετά τη δύση του ήλιου και λίγο πριν την ανατολή του. Το σκηνικό; Μια απέραντη παραλία, ενώ ξημερώνει, με τα όρια ουρανού και θάλασσας να μην είναι ακόμη ξεκάθαρα και δυο ανθρώπινες φιγούρες να αχνοφαίνονται. Μια καινούργια μέρα να ξημερώνει και μια νύχτα, που άξιζε να τη ζήσεις με όλες σου τις αισθήσεις, να τελειώνει. Εκείνη η μοναδική στιγμή της μετάβασης είναι το “Μπλε”».
Info: Από τις εκδόσεις ATHENS VOICE BOOKS. Ianos café, Σταδίου 24, 2103217426
*Διαβάστε την κριτική της AV για το «Μπλε» εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.