Ο Χάιντριχ είναι ο εγκέφαλος του Χίμλερ στο «HHhH» του Laurent Binet
Το ιστορικό θρίλερ που μας γνωρίζει καλύτερα τον άρχοντα του χιτλερικού σκότους
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![108712-215461.jpg 108712-215461.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/09/26/108712-215461.jpg)
Ένα μυθιστόρημα για την άνοδο και την πτώση του Ράινχαρντ Χάιντριχ, του κτήνους που έμελλε να γίνει βασιλιάς, εάν δεν προέκυπτε η περιπετειώδης δολοφονία του στην Τσεχοσλοβακία το 1942. Ο Χίτλερ, (του οποίου λογιζόταν φυσικός διάδοχος), τον αποκάλεσε «ο άνθρωπος με τη σιδερένια καρδιά», ενώ ενδεικτικά της προσωπικότητας και της δράσης του είναι τα προσωνύμια: «το ξανθό κτήνος», «δήμιος Χάιντριχ», «ο χασάπης της Πράγας».
Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ιστοριοδίφης για να ανιχνεύσει τη χθόνια αυτή φιγούρα πίσω από κάθε επεισόδιο της προσπάθειας επιβολής του Τρίτου Ράιχ. Διοικητής της Γκεστάπο, αυτουργός της Νύχτας των Κρυστάλλων, προβοκάτορας της επίθεσης εναντίον της Πολωνίας, αλλά και εγκέφαλος της «τελικής λύσης» του εβραϊκού ζητήματος, ο οποίος συγκάλεσε τη διάσκεψη της Βάνζεε, που επέφερε την απαρχή του Ολοκαυτώματος.
Ταυτόχρονα, ωραίος σαν Άδωνις, διαβόητος γυναικάς, βιρτουόζος βιολιστής, λάτρης καθετί φίνου, του οποίου η αισθητική καλλιέργεια συναγωνιζόταν σταθερά τις βάναυσες διαθέσεις που τον διακατείχαν. Ο Φίλιπ Κερ τον περιέγραψε με μεγάλη πιστότητα στο «Χλομό εγκληματία» της αξεπέραστης «Τριλογίας του Βερολίνου», ενώ διακρίνοντας τα σπάνια αφηγηματικά αγαθά του, φρόντισε να του χαρίσει και την κατοπινή «Μοιραία Πράγα».
Καθώς τα τελευταία χρόνια η λογοτεχνία που ανιχνεύει τις ρωγμές της Ιστορίας ανθίζει, ήταν επόμενο να ξεσηκώσει εκτεταμένη δημοσιότητα και ένα ακόμη έργο για την αιματοβαμμένη διαδρομή του Χάιντριχ, το «HHhH» του Laurent Binet. Η διεθνής κριτική το περιγράφει σαν εποποιία και από τις πρώτες σελίδες του προκύπτει ότι δεν λανθάνουν οι εκτιμήσεις. Δεν υπάρχει τίποτε που να μην συνεπαίρνει σε αυτό το γεμάτο οίστρο και σιγουριά έργο, το οποίο διεμβολίζει την πραγματολογική ιστορία με τη λογοτεχνία αναδεικνύοντας αθέατες όψεις της αλήθειας.
Ο γάλλος μυθιστοριογράφος προσπέλασε τόνους αρχειακού υλικού και αφιέρωσε χρόνια έρευνας προτού ολοκληρώσει το ντεμπούτο του, που προσπερνά τις μυθοπλαστικές επιφάσεις στρέφοντας την πλάτη σε επινοημένους διαλόγους, περιγραφές και φανταστικά περιστατικά, προκειμένου να απεικονίσει ωμά την κυνική ιδιοσυστασία και τα ρεαλιστικά πεπραγμένα του ερέβους.
Τα σοκαριστικά στιγμιότυπα αρκούν. Τα λιτά, κοφτά κεφάλαια απαριθμούν ανατριχίλες. Ένα παράδοξο υπόστρωμα μοιραίου διαπερνά τις σελίδες και πηγαινοέρχεται στο χρόνο, προσδίδοντας υπνωτική γοητεία στο πρωταγωνιστικό πρόσωπο του βιβλίου. Πρόκειται για ένα έργο που πλουτίζει το γνωστικό φάσμα του αναγνώστη, όντας παράλληλα ακαταμάχητα τερπνό. Ο Μπρετ Ίστον Έλις το λάτρεψε. Οι New York Times το αποθέωσαν. Το «HHhH» περιέχει πολύτιμες σελίδες που θα σε καθηλώσουν.
Laurent Binet, «HHhH: Ο Χάιντριχ είναι ο εγκέφαλος του Χίμλερ», σελίδες 384, εκδόσεις Κέδρος, μετάφραση Γιώργος Ξενάριος
photo: «Brandenburg Gate Early in the Morning», © David Blackwell. (mobilestreetlife στο Flickr)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.