«Η εξαφάνιση» της Kristina Ohlsson
Το σκανδιναβικό νουάρ που υπόσχεται παθιασμένες αναγνώσεις
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![107034-212269.jpg 107034-212269.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/09/14/107034-212269.jpg)
Οι εραστές της λογοτεχνίας από τη χερσόνησο με τα δύσβατα τοπία και το απαγορευτικό κλίμα θα ενθουσιαστούν με αυτό το αδυσώπητο θρίλερ που δεν ενδείκνυται για λιπόψυχους.
Η υπόθεση: Δύο χρόνια μετά την εξαφάνισή της, η μεταπτυχιακή φοιτήτρια Ρεμπέκα Τρόλε ανακαλύπτεται τεμαχισμένη σε πλαστικές σακούλες. Τα σκόρπια απομεινάρια της πυροδοτούν σειρά ερωτημάτων: Τι γύρευε φωτογραφικό υλικό της υπό την επωνυμία Μις Θαύμα σε πορνογραφική ιστοσελίδα λίγο μετά το θάνατό της; Πόσο είχε προχωρήσει στη διατριβή της γύρω από τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων Θέα Άλντριν, καταδικασθείσα για το φόνο του συζύγου της προ τριάντα ετών; Επιπλέον, καθώς περισσότερα πέπλα του μυστηρίου ξεδιπλώνονται σελίδα τη σελίδα και ένα snuff φιλμ προστίθεται στη σειρά των αινιγμάτων, η αστυνομική έρευνα περιπλέκεται με τις προσωπικές ζωές των πρωταγωνιστών για να κάνει ακόμη πιο πολυεπίπεδο ένα δράμα που αποκαλύπτει τις κτηνώδεις εκφάνσεις ενός ανελέητου κόσμου.
Η συγγραφέας του βιβλίου συνιστά περίπτωση από μόνη της: Πολιτική επιστήμονας, πρώην μέλος αντιτρομοκρατικής υπηρεσίας της Σουηδίας και εργαζόμενη σε τομείς τόσο καίριους όσο το υπουργείο Εξωτερικών και το Κολέγιο Εθνικής Άμυνας της χώρας της, η Kristina Ohlsson διαπρέπει στο νουάρ χωρίς να διαθέτει λογοτεχνικό υπόβαθρο, ποντάροντας αντίθετα στο έμφυτο ταλέντο και την επίκτητη γνώση των μηχανισμών του εγκλήματος από τα μέσα. Εύλογα η βραβευμένη σειρά αστυνομικών της καταξιώνεται διεθνώς και διεκδικεί συγκρίσεις με τα σαρωτικά λογοτεχνικά επιτεύγματα του Jo Nesbo.
Πρόκειται για το τρίτο μυθιστόρημα με την ερευνήτρια Φριεντρίκα Μπέργιμαν σε πρώτο ρόλο, και όμοια με τα προηγούμενα, («Ανεπιθύμητο», «Ματωμένη μαργαρίτα», όλα από το Μεταίχμιο), το σασπένς, η κλιμακωτή ένταση και οι ανατροπές ξεχειλίζουν, σε ένα θρίλερ που δε διστάζει να καταπιαστεί με νευραλγικά κοινωνικά ζητήματα.
Με την έμφασή της στα υπερβόρεια κάδρα και τον υποβλητικό ρυθμό που τη διατρέχει, η «Εξαφάνιση» συγκεντρώνει όλα τα τυπικά χαρακτηριστικά του σκανδιναβικού αστυνομικού για να συνθέσει ένα παράξενο, μελαγχολικό αριστούργημα που καταδύεται με το φανάρι στο σκοτάδι της ανθρώπινης ψυχής.
Κακοποιημένα πτώματα σωριασμένα στο δάσος, φωτογραφίες θυμάτων σε πορνογραφικές ιστοσελίδες, τρομώδη σναφ φιλμ περασμένων εποχών που έρχονται ξανά στο φως, επώδυνα ανομήματα του παρελθόντος που διεκδικούν τα θύματά τους από το παρόν, γρίφοι που περιπλέκουν μια ούτως ή άλλως πολύπλοκη υπόθεση, και στην κορυφή της πυραμίδας, οι προεκτάσεις της επαπειλούμενης συμφοράς στην προσωπική ζωή των χαρακτήρων: να μια ιδανική συνταγή για μυθιστόρημα έξω από τα συνηθισμένα.
Kristina Ohlsson, Η εξαφάνιση, 552 σελίδες, εκδόσεις Μεταίχμιο, μετάφραση Γωγώ Αρβανίτη
(photo: «Lost (#76096)» © Mark Sebastian στο Flickr | www.markjsebastian.com)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.