13 ραντεβού για αυτή την εβδομάδα | 1 - 7 Φεβρουαρίου 2024
«Περσεφόνη» στο Μέγαρο, «Κάρμεν» στη Λυρική Σκηνή αλλά και από τη MET, η ζωγραφική του Μιχάλη Οικονόμου στο Ίδρυμα Β&Μ Θεοχαράκη, «Οι δύο χέστηδες» στο Θέατρο Τέχνης κ.ά.
![13 ραντεβού για αυτή την εβδομάδα | 1 - 7 Φεβρουαρίου 2024 "Περσεφόνη": Η Σαβίνα Γιαννάτου και η μονωδός Άννα Αναστασία Σμέρου στη νέα όπερα του Δημήτρη Μαραγκόπουλου και της Έλλης Παπακωνσταντίνου © Alex Kat](/images/1074x600/jpg/files/2024-01-31/persephone.jpg)
Οι καλύτερες προτάσεις για συναυλίες, παραστάσεις, εκθέσεις, εκδηλώσεις την εβδομάδα 1-7 Φεβρουαρίου 2024
Ακολουθώντας την «Περσεφόνη»
Ένα μελωδικό ταξίδι στη σφαίρα του μύθου αλλά και στην εποχή μας επιχειρούν ο Δημήτρης Μαραγκόπουλος και η Έλλη Παπακωνσταντίνου με τη νέα τους όπερα. Με αφετηρία τον αρχαίο μύθο της Δήμητρας και της Κόρης, καταθέτουν μια ποιητική αφήγηση «για την αέναη, μυστική σχέση ζωής και θανάτου», μέσα από τα μονοπάτια της φιλοσοφίας, της οικολογίας και του φεμινισμού, διαπλέκοντας το τραγούδι των μονωδών με φωνές του Κόσμου αλλά και με συγκινησιακά φορτισμένους ηλεκτρονικούς και οργανικούς ήχους. Δείτε εδώ όσα μας είπε η σκηνοθέτις για την παράσταση.
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, 1 Φεβρουαρίου στις 21:00
!["Περσεφόνη", Άννα Αναστασία Σμέρου Η Άννα Αναστασία Σμέρου στην "Περσεφόνη"](/images/w734/jpg/files/2024-01-26/persephone__alex_kat__9_.jpg)
Τα δυο πρόσωπα της Κάρμεν
Και… χορεύει και τραγουδά αυτή την εβδομάδα η διάσημη ηρωίδα του Ζορζ Μπιζέ. Στην Εθνική Λυρική Σκηνή (στις 7-25 Φεβρουαρίου) ο διακεκριμένος χορευτής και χορογράφος ΓιόανΊνγκερ μας συστήνει το έργο που δημιούργησε για το Εθνικό Μπαλέτο της Ισπανίας και επικεντρώνεται στην ερωτική απόγνωση του Δον Χοσέ και στο θέμα της βίας μέσα,όμως, από τη ματιά ενός παιδιού. Στο Μέγαρο, πάλι, (3 Φεβρουαρίου στις 19:55) προβάλλεται σε μαγνητοσκοπημένη μετάδοση η νέα οπερατική παραγωγή της ΜΕΤ της Νέας Υόρκης. Τη σκηνοθεσία υπογράφει η Κάρρι Κράκνελ, ενώ τον ομώνυμο ρόλο κρατά η 27χρονη Ρωσίδα μέτζο σοπράνο Αϊγκούλ Ακμέτσινα.
![«Κάρμεν», χορογραφία Γιόαν Ίνγκερ, ΕΛΣ «Κάρμεν» σε χορογραφία Γιόαν Ίνγκερ στην ΕΛΣ](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/carmen-els-photo-valeria-isaeva-2.jpg)
Τα αισθαντικά τοπία του Μιχάλη Οικονόμου
«Θέλω να δώσω αίσθημα, όσο μπορώ περισσότερο αίσθημα….» τόνιζε ο ίδιος ο Μιχάλης Οικονόμου και στα έργα του κατάφερνε να αποτυπώνει με τον πιο εκφραστικό τρόποακόμα και την αίσθηση του κλίματος, τη μυστηριακή υγρή ατμόσφαιρα, την ομορρυθμία ανάμεσα στο φως και στην ομίχλη. Μετά την Πινακοθήκη Ε. Αβέρωφ του Μετσόβου, 116 δημιουργίες αυτού του –πρόωρα χαμένου– ανανεωτή της νεοελληνικής ζωγραφικής έρχονται να μας συναντήσουν και στην Αθήνα για να μας ταξιδέψουν στην αγαπημένη του Martigues, την Ύδρα, σε ψαροχώρια κι εξοχές με κυπαρίσσια.
Ίδρυμα Β. & Μ. Θεοχαράκη, 1 Φεβρουαρίου-12 Μαΐου
![Μιχάλης Οικονόμου, "Κοντά στα Μέγαρα" Μιχάλης Οικονόμου, "Κοντά στα Μέγαρα"](/images/w734/jpg/files/2023-12-01/mihalis-oikonomou-konta-sta-megara.jpg)
Απέναντι σε «Δύο χέστηδες»
Το μέλλον της Καικίλια (Κλέλια Ανδριολάτου) κρέμεται από δύο… χέστηδες: τον πατέρα της (Θέμης Πάνου), που δεν τολμά να αρνηθεί το χέρι της σε έναν αλαζόνα προικοθήρα,και τον ντροπαλό αγαπημένο της (Γιώργος Γλάστρας) που δεν τολμά να της κάνει πρόταση γάμου. Στη μονόπρακτη φαρσοκωμωδία του Ευγένιου Λαμπίς, όμως, η ηρωίδα παίρνει την κατάσταση στα χέρια της. Τις περιπέτειές της μας συστήνει για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο μεγάλος μας θεατράνθρωπος Βασίλης Παπαβασιλείου.
Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν, από τις 2 Φεβρουαρίου
![«Οι δύο χέστηδες», Θέμης Πάνου, Κλέλια Ανδριολάτου, Γιώργος Γλάστρας «Οι δύο χέστηδες» με τους Θέμη Πάνου, Κλέλια Ανδριολάτου και Γιώργο Γλάστρα](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/oi-dyo-hestides-theatro-tehnis-.jpg)
Αντρέγιεφ στη σκηνή
«Δεν ξέρω ακόμη και τώρα αν προσποιόμουν ότι είμαι τρελός για να σκοτώσω ατιμωρητί ή αν σκότωσα γιατί ήμουν τρελός· μάλλον δεν θα ’χω ποτέ τη δυνατότητα να μάθω» ομολογεί ο ήρωας του Λεονίντ Αντρέγιεφ στη «Σκέψη». Μ’ αυτό το γραμμένο το 1902 έργο του Ρώσου συγγραφέα καταπιάνεται σκηνοθετικά φέτος ο Χάρης Φραγκούλης. Στον ρόλο του γιατρού Κερζέντσεφ, ο οποίος έχει δολοφονήσει έναν στενό του φίλο και καταθέτει την απολογία του στους κριτές του, ο Κωνσταντίνος Αβαρικιώτης.
Θέατρο Σφενδόνη, από 2 Φεβρουαρίου
![«Η σκέψη», Κωνσταντίνος Αβαρικιώτης «Η σκέψη» με τον Κωνσταντίνο Αβαρικιώτη](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/skepsi_filippos_panoulis_5.jpg)
Αφιέρωμα στον Τάκη Κανελλόπουλο
Τις δύο τελευταίες, πιο άγνωστες και παραγνωρισμένες ταινίες του σπουδαίου σκηνοθέτη παρουσιάζει, σε αποκατεστημένες κόπιες, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Στο Ρομαντικό σημείωμα (1978), την «πιο εσωστρεφή εικαστικά και θεματικά ταινία του», ξεδιπλώνει την εξομολόγηση του έρωτα τεσσάρων φίλων για την ίδια γυναίκα, ενώ στηΣόνια (1980), η νεαρή, ονειροπόλα πρωταγωνίστρια (Αντιγόνη Δουδούμη) ερωτεύεται έναν ώριμο οικογενειάρχη, καθηγητή μουσικής (Σπύρος Φωκάς). Μετά την προβολή θα ακολουθήσει συζήτηση (με τους σκηνοθέτες Μάρκο Χολέβα, Δώρα Μασκλαβάνου, Γιάννη Βεσλεμέ και Νίκος Πάστρας και τον μουσικό Kristof) και πάρτυ στη στοά Κοραή.
Άστορ, 5 Φεβρουαρίου στις 19:00
!["Ρομαντικό σημείωμα" του Τάκη Κανελλόπουλου "Ρομαντικό σημείωμα" του Τάκη Κανελλόπουλου](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/kanellopoulos_astor_instagram_a.jpg)
Η «Αλίφειρα» του Ανδρέα Στάικου
Ως μια «μια εξωφρενική, όσο και πικρή κωμωδία» συστήνει ο γνωστός συγγραφέας το νέο του έργο που σκηνοθετεί στη Σκηνή Ωμέγα του ΔΘΠ. Μας μεταφέρει σε μια, γνωστή από την αρχαιότητα, πόλη, όπου οι κάτοικοι μέσα στην ερημιά και τη μοναξιά, είναι παραδομένοι σε ατέρμονη προσμονή. Η άφιξη μιας αμφιλεγόμενης εκκεντρικής προσωπικότητας και ενός νεαρού αρχαιολόγου θα αναζωπυρώσουν παλαιούς ανεκπλήρωτους έρωτες και θα δημιουργήσουν νέες προοπτικές.
Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, από τις 5 Φεβρουαρίου
![Η «Αλίφειρα» του Ανδρέα Στάικου στο ΔΘΠ Η «Αλίφειρα» του Ανδρέα Στάικου στο ΔΘΠ](/images/w734/jpeg/files/2024-01-30/alifeira-passas-zarafidou-kontogiorgou-miliou-2.jpeg)
Shifting Time: Ο χορός και ο χρόνος
Τέχνη συνώνυμη της νεότητας και της σωματικής ρώμης, ο χορός θέτει πλαίσια σφιχτά στους εκφραστές της. Πώς αντιμετωπίζουν,όμως, οι χορευτές το πέρασμα του χρόνου και τις επιπτώσεις του; Στη νέα παραγωγή της ομάδας Griffón, σε χορογραφία του Γιάννη Νικολαΐδη, οι έμπειρες περφόρμερ Σταυρούλα Σιάμου και Αγγελική Στελλάτου μοιράζονται μια αφήγηση για τον άνθρωπο, τον χρόνο και τη φθορά, για τη σωματική αντοχή και τη δύναμη της επιμονής.
ΠΛΥΦΑ, στις 2-18 Φεβρουαρίου
![«Shifting Time», ομάδα χορού Griffón «Shifting Time» από την ομάδα χορού Griffón](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/shifting_time_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF_%CE%B5%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1_%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B7__2_.jpg)
Η επιστροφή του «Σεμπάστιαν»
Με το Βραβείο Επιτελεστικών Τεχνών 2023από την Ένωση Κριτικών Θεάτρου και Παραστατικών Τεχνών στις αποσκευές της, η περφόρμανς της ομάδας Nova Melancholia επανακάμπτει για έξι παραστάσεις. Αφετηρία έμπνευσης γιατονΒασίλη Νούλα και τον Κώστα Τζημούλη στάθηκαν οι εικαστικές αναπαραστάσεις και οι συμβολισμοί με τους οποίους συσχετίζεται ο Άγιος Σεβαστιανός (από τη νεότητα και την ομορφιά έως τον μαρτυρικό θάνατο), καθώς και η παράδοση ενός έκκεντρου, πειραματικού κινηματογράφου. Ακούγονται κείμενα των Γκίνζμπεργκ, Κοκτώ, Ζενέ, Κολτές, Μισίμα κ.ά.
ΠΛΥΦΑ, από τις 6 Φεβρουαρίου στις 21:00
![«Σεμπάστιαν», Nova Melancholia «Σεμπάστιαν» από τη Nova Melancholia](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/sebastian-photo-maria-toultsa.jpg)
Στον ρυθμό του Paul Kalkbrenner
O Βερολινέζος σταρ της techno επιστρέφει μετά από χρόνια στην Αθήνα για το πρώτο Primer experience του 2024. Με μια διαδρομή που κρατά πάνω από δύο δεκαετίες και περιλαμβάνει οκτώ άλμπουμ, περισσότερα από 137 κομμάτια (όπωςτα Sky and Sand, Aaron και Feed Your Head) και πάμπολλα remixes, o 46χρονος παραγωγός είναι το κεντρικό όνομα σ’ αυτό το επτάωρο danceevent. Τον πλαισιώνουν ο Γερμανός DJ HOSH και ο «δικός μας» Nick JoJo.
Faliro Sports Pavilion, 3 Φεβρουαρίου απότις 23:00
![Paul Kalkbrenner Paul Kalkbrenner](/images/w734/jpg/files/2024-01-30/paul-kalkbrenner.jpg)
Δρογώσης και Ρίζος «Στο ύψος των περιστάσεων»
Δυο μήνες μετά τις κοινές τους εμφανίσεις στον Σταυρό του Νότου, οι δυο τραγουδοποιοί βγαίνουν ξανά μαζί στη σκηνή. Μ’ ένα ιδιαίτερο σχήμα (τσέλο, δυο βιολιά, φλογέρες), θα μοιραστούν τραγούδια αγαπημένα από την πολύχρονη δισκογραφία τους αλλά και καινούργια από τους δίσκους που ετοιμάζουν.Μαζί τους η νέα συνθέτρια και τραγουδοποιός Ελεονόρα Μανόνα.
Σφίγγα, 2 & 16 Φεβρουαρίου στις 22:00
![Στάθης Δρογώσης, Απόστολος Ρίζος Στάθης Δρογώσης και Απόστολος Ρίζος](/images/w734/jpeg/files/2023-11-15/image00001.jpeg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Ένας τετράποδος ντετέκτιβ αναλαμβάνει να εξιχνιάσει τη δολοφονία ενός άλλου σκύλου. Η βία και η μη απόδοση δικαιοσύνης βρίσκονται στο επίκεντρο της νέας παράστασης του γνωστού σκηνοθέτη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.