Νέος πρόεδρος του Δ.Σ. της Εθνικής Λυρικής Σκηνής ο Χαρίτων Σταυρόπουλος
Αντικαθιστά την Βένια Παπαθανασοπούλου, η οποία παραιτήθηκε για προσωπικούς λόγους
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Νέος πρόεδρος του Δ.Σ. της Εθνικής Λυρικής Σκηνής ο Χαρίτων Σταυρόπουλος Εθνική Λυρική Σκηνή: Ο Χαρίτων Σταυρόπουλος είναι ο νέος πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου - Το βιογραφικό και οι πρώτες του δηλώσεις.](/images/1074x600/jpg/files/2023-07-06/ethniki-liriki-skini.jpg)
Εθνική Λυρική Σκηνή: Ο Χαρίτων Σταυρόπουλος είναι ο νέος πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου - Το βιογραφικό και οι πρώτες του δηλώσεις.
Νέος Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής ορίζεται, με απόφαση του ΥΠΠΟ, ο Νομικός κ. Χαρίτων Σταυρόπουλος. Ο κ. Σταυρόπουλος αντικαθιστά την κα Βένια Παπαθανασοπούλου, η οποία παραιτήθηκε για προσωπικούς λόγους, έως τη λήξη του παρόντος Διοικητικού Συμβουλίου.
Ο Χαρίτων Σταυρόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα, αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία. Από το 1985 είναι δικηγόρος Αθηνών. Έχει ιδρύσει και διαχειρίζεται τη δικηγορική εταιρεία «Χ. Σταυρόπουλος - Β. Οικονομοπούλου και Συνεργάτες», η οποία δραστηριοποιείται μεταξύ άλλων και σε υποθέσεις πνευματικής ιδιοκτησίας. Έχει μετάσχει και μετέχει ως πρόεδρος, αντιπρόεδρος ή μέλος σε πολυάριθμα Διοικητικά Συμβούλια Ανωνύμων Εταιρειών καθώς και ως μέλος στο Δ.Σ. του ΟΔΑΠ. Είναι έγγαμος με την αρχιτέκτονα Σοφία Παρασκευοπούλου και πατέρας δύο παιδιών.
Ο νέος Πρόεδρος της ΕΛΣ Χαρίτων Σταυρόπουλος δηλώνει: «Είναι ιδιαίτερη τιμή για εμένα η ανάληψη της θέσης του Προέδρου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και μάλιστα σε μια χρονική περίοδο που το μοναδικό λυρικό θέατρο της χώρας μας αναγνωρίζεται διεθνώς για την υψηλής ποιότητας καλλιτεχνική του ταυτότητα. Αναλαμβάνω αυτή τη θέση γνωρίζοντας τις προκλήσεις και τις δυσκολίες, και θα εργαστώ απρόσκοπτα για το καλό του Οργανισμού και των εργαζομένων του. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη Βένια Παπαθανασοπούλου για τις υπηρεσίες που πρόσφερε στον Οργανισμό. Η προτεραιότητά μου θα είναι να στηρίξω το σπουδαίο έργο του Καλλιτεχνικού Διευθυντή Γιώργου Κουμεντάκη, καθώς και να συνεισφέρω με όλες μου τις δυνάμεις στην περαιτέρω πρόοδο του Οργανισμού και την απεύθυνσή του στο κοινωνικό σύνολο».
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής της ΕΛΣ Γιώργος Κουμεντάκης αναφέρει: «Καλωσορίζω τον νέο μας Πρόεδρο κ. Σταυρόπουλο, έναν διακεκριμένο Νομικό με μεγάλη εμπειρία στη διοίκηση και του εύχομαι κάθε επιτυχία στη θητεία του. Είμαι βέβαιος ότι θα εργαστούμε αρμονικά από κοινού για το καλό της ΕΛΣ, του προσωπικού της, αλλά και προς όφελος του κοινού που προσδοκά πολλά από μας. Ταυτόχρονα θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την απερχόμενη Πρόεδρο κα Βένια Παπαθανασοπούλου, η οποία εργάστηκε συστηματικά και έφερε σημαντικά αποτελέσματα στη Διοίκηση της ΕΛΣ».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Ένας τετράποδος ντετέκτιβ αναλαμβάνει να εξιχνιάσει τη δολοφονία ενός άλλου σκύλου. Η βία και η μη απόδοση δικαιοσύνης βρίσκονται στο επίκεντρο της νέας παράστασης του γνωστού σκηνοθέτη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.