«Όχι εγώ»: Οι πρώτες φωτογραφίες και βίντεο από τις πρόβες στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ
Μια πρώτη γεύση από την παράσταση του έργου του Σάμιουελ Μπέκετ σε σκηνοθεσία Σάββα Στρούμπου και μουσική Ζήση Σέγκλια
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
!["Όχι εγώ" από την Ομάδα Σημείο Μηδέν στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ "Όχι εγώ": οι Έλλη Ιγγλίζ και Έβελυν Ασουάντ στο έργο του Μπέκετ στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ](/images/1074x600/jpg/files/2023-02-17/%CE%BF%CF%87%CE%B9_%CE%B5%CE%B3%CF%89_%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7_%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%B6__%CE%B5%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%85%CE%BD_%CE%B1%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BD%CF%84_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF_%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%82_%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82.jpg)
«Όχι εγώ» στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ: Οι πρώτες φωτογραφίες και βίντεο από την παράσταση σε σκηνοθεσία Σάββα Στρούμπου και μουσική Ζήση Σέγκλια
Ο καταρρακτώδης μονόλογος του Σάμιουελ Μπέκετ Όχι εγώ (1972), από τις πιο δαιμονιώδεις και απαιτητικές σελίδες του παγκόσμιου θεατρικού ρεπερτορίου, έρχεται στην Εναλλακτική Σκηνή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο ΚΠΙΣΝ από τις 18 Φεβρουαρίου και για έξι παραστάσεις έως τις 3 Μαρτίου 2023, σε συμπαραγωγή με την Ομάδα Σημείο Μηδέν.
![Το «Όχι εγώ» του Σάμιουελ Μπέκετ στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ | Trailer 2 Το «Όχι εγώ» του Σάμιουελ Μπέκετ στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ | Trailer 2](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/6P4h4-UxF1I.jpg)
Η νέα αυτή ανάγνωση ενός από τα εμβληματικότερα μεταπολεμικά έργα, ανάθεση της Εναλλακτικής Σκηνής της ΕΛΣ στον καινοτόμο συνθέτη Ζήση Σέγκλια και στον σκηνοθέτη Σάββα Στρούμπο, έναν επίμονο και ασυμβίβαστο εργάτη του ερευνητικού θεάτρου, αναμετράται με τα όρια ενός δυσεπίλυτου αινίγματος, αλλά ταυτόχρονα και με μια πρόκληση διεγερτική.
Η παράσταση προσεγγίζει το μπεκετικό υλικό ως ιδιόμορφο, σύγχρονο μουσικό θέατρο που ερευνά τα όρια της θεατρικής δυνατότητας. Ήχοι, εικόνες και χειρονομίες, φαινομενικά εγκλωβισμένες σε ένα στόμα σε ακατάσχετη λεκτική αιμορραγία, ανοίγουν τον θεατρικό και τον μουσικό χώρο για να ανασυνταχθούν σε ένα υβριδικό έργο λόγου, ήχου και κίνησης.
!["Όχι εγώ" στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ, Μπάμπης Αλεφάντης Ο Μπάμπης Αλεφάντης στο "Όχι εγώ" που σκηνοθετεί ο Σάββας Στρούμπος "Όχι εγώ" στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ](/images/w734/jpg/files/2023-02-17/%CE%BF%CF%87%CE%B9_%CE%B5%CE%B3%CF%89_%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B7%CF%82_%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF_%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%82_%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82.jpg)
Στην τολμηρή προσέγγιση των δυο καλλιτεχνών, η μπεκετική ηχητική και σημασιολογική «άβυσσος» αποδίδεται όχι από ένα στόμα, όπως στην πρωτότυπη γραφή του δημιουργού, αλλά από δύο σώματα σε φωνητική και κινησιολογική αντίστιξη, συνάμα αφηρημένη και συμπυκνωμένη στον ύψιστο βαθμό.
Τη νέα μετάφραση, δουλεμένη ειδικά για την παράσταση, υπογράφει ο Θωμάς Συμεωνίδης, βαθύς γνώστης του Σάμιουελ Μπέκετ, ενώ τη μουσική διεύθυνση έχει αναλάβει ο γνωστός για τις ερμηνείες του σε έργα σύγχρονης μουσικής Νίκος Βασιλείου. Συμμετέχει εννεαμελές μουσικό σύνολο.
!["Όχι εγώ" στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ Το "Όχι εγώ" του Σάμιουελ Μπέκετ στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ](/images/w734/jpg/files/2023-02-17/%CE%BF%CF%87%CE%B9_%CE%B5%CE%B3%CF%89_%CE%B5__%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%B6__%CE%B5__%CE%B1%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BD%CF%84__%CE%BC__%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF_%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%82_%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82__1_.jpg)
«Όχι εγώ» του Σάμιουελ Μπέκετ: Το έργο
Γραμμένο το 1972 με την ηθοποιό Μπίλι Ουάιτλω κατά νου, το Όχι εγώ του Σάμιουελ Μπέκετ είναι ο λεκτικός χείμαρρος μιας γυναίκας που πυροδοτείται στον απόηχο ενός τραυματικού γεγονότος, εγγεγραμμένου στο σώμα και απωθημένου χρόνια από τη μνήμη. Μέσα από την αφαιρετική σκηνική ποιητική του, ο Ιρλανδός δραματουργός αποτυπώνει τη χειμαρρώδη λογοδιάρροια ενός αιωρούμενου γυναικείου στόματος στον απόηχο ενός απροσδιόριστου συμβάντος, υπό το βλέμμα της φιγούρας ενός μυστηριώδους ακροατή χωρίς ιδιότητες. Στην απογυμνωμένη θεατρική του απόδοση, η διάρκεια του μονολόγου είναι μόλις δεκαπέντε λεπτά, ενώ η οδηγία του συγγραφέα είναι η ηθοποιός να τον αποδώσει απνευστί. Το έργο έκανε πρεμιέρα το 1972 στο θέατρο Forum του Κέντρου Λίνκολν της Νέας Υόρκης και, από κάθε σκοπιά, σωματική, διανοητική ή συναισθηματική, αποτελεί έναν από τους πιο απαιτητικούς μονολόγους του παγκοσμίου θεάτρου.
!["Όχι εγώ" στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ Σκηνή από την παράσταση "Όχι εγώ" σε σκηνοθεσία Σάββα Στρούμπου και μουσική Ζήση Σέγκλια](/images/w734/jpg/files/2023-02-17/%CE%BF%CF%87%CE%B9_%CE%B5%CE%B3%CF%89_%CE%B5__%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%B6__%CE%B5__%CE%B1%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BD%CF%84__%CE%BC__%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF_%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%82_%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82__2_.jpg)
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την παράσταση στο City Guide της Athens Voice
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.