Η Ρούλα Πατεράκη ανεβάζει έργο της Νίκης Τριανταφυλλίδη
Η Νάνα Παπαδάκη, μόνη στη σκηνή του θεάτρου Φούρνος, πρωταγωνιστεί στην παράσταση «Νίκη, απόψε στο πάρτι» που βασίζεται στο «Πάρτι στο σπίτι της Ελισάβετ Π»
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Νίκη, απόψε στο πάρτι: η Ρούλα Πατεράκη σκηνοθετεί την Νανά Παπαδάκη σε κείμενο της Νίκης Τριανταφυλλίδη Νίκη, απόψε στο πάρτι: η Ρούλα Πατεράκη σκηνοθετεί την Νανά Παπαδάκη σε κείμενο της Νίκης Τριανταφυλλίδη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/04/07/277970653_700039917710243_5570740029658441929_n.jpg)
«Νίκη, απόψε στο πάρτι»: H Ρούλα Πατεράκη σκηνοθετεί μια παράσταση αφιερωμένη στη Νίκη Τριανταφυλλίδη, στο Θέατρο Φούρνος.
Ηθοποιός με τεράστια ερμηνευτική γκάμα τόσο σε τραγικούς όσο και σε κωμικούς ρόλους, η Νίκη Τριανταφυλλίδη εργάστηκε στο θέατρο, τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, σκηνοθέτησε την ταινία μικρού μήκους «Συνηθισμένο μου όνειρο», όπου έπαιξε μαζί με τον Παντελή Βούλγαρη και τον Θόδωρο Αγγελόπουλο, δίδαξε υποκριτική, γνώρισε την επιτυχία και την αποδοχή χάρη στις ερμηνείες της, διακρίθηκε με το βραβείο Μαρίκα Κοτοπούλη, σκηνοθέτησε και έκανε θεατρικές μεταφράσεις, έστησε το δικό της θέατρο (το Προσκήνιο στην πλατεία Βάθη) και έφυγε από τη ζωή, παραγκωνισμένη απ’ την οργανωμένη πολιτεία, τον Μάιο του 2013.
![Η Ρούλα Πατεράκη σκηνοθετεί την Νανά Παπαδάκη στην παράσταση "Νίκη, απόψε στο πάρτι" που βασίζεται σε έργο της Νίκης Τριανταφυλλίδη "Νίκη, απόψε στο πάρτι" σε σκηνοθεσία Ρούλας Πατεράκη](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/niki-apopse-sto-party-2-roula-pateraki-nana-papadaki-photo-thodoris-stampelos.jpg)
Από την πολυπράγμονα διαδρομή της δεν έλειψε η συγγραφή και είναι το έργο της «Πάρτι στο σπίτι της Ελισάβετ Π» με το οποίο αποφάσισε να καταπιαστεί φέτος η Ρούλα Πατεράκη. Με τίτλο «Νίκη, απόψε στο πάρτι», η παράσταση έρχεται από το Σάββατο 7 Μαΐου και κάθε Σάββατο και Κυριακή στο Θέατρο Φούρνος, χάρη στην πρωτοβουλία της ηθοποιού Νάνας Παπαδάκη η οποία θα ενσαρκώσει την ηρωίδα της Τριανταφυλλίδη.
Νίκη, απόψε στο πάρτι: Λίγα λόγια για το έργο της Νίκης Τριανταφυλλίδη
Μία γυναίκα, η Victory of the Rose (Νίκη Τριανταφυλλίδη), κάνει την ανασκόπηση της εσωτερικής της ζωής και μέσα από τρεις βασικές μεταμορφώσεις (Ελισάβετ, Μαξίμ, Αλίκη), καθώς και τις αρχετυπικές παρεμβάσεις της μητέρας και του πατέρα, φτάνει στα έγκατα της ύπαρξής της.
Βραβευμένο από την Εταιρεία Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων, το έργο συναντά το κοινό ξανά μετά από 28 χρόνια και την παράσταση που είχε ανεβάσει το 1994 η ίδια η δημιουργός του, σε παραγωγή της καλλιτεχνικής εταιρίας της, «Γκραγκάντα».
![Η Νανά Παπαδάκη ερμηνεύει την ηρωίδα της Νίκης Τριανταφυλλίδη στην παράσταση "Νίκη, απόψε στο πάρτι" "Νίκη, απόψε στο πάρτι" σε σκηνοθεσία Ρούλας Πατεράκη](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/niki-apopse-sto-party-1-roula-pateraki-nana-papadaki-photo-thodoris-stampelos.jpg)
Το αρχικό κείμενο αποτελεί μια πολυπρόσωπη αντανάκλαση του ασυνειδήτου της. Με τη δραματουργική μεταγραφή που επιχειρεί η Ρούλα Πατεράκη το προσαρμόζει για ένα μόνο πρόσωπο επί σκηνής. Με συνοδοιπόρο το οπτικοακουστικό περιβάλλον που υπογράφει σκηνοθέτης και εικαστικός Αβραάμ Παπαβραμόπουλος, μας προσκαλούν σε μια «επίπονη ανασκαφή σε έναν καλλιτεχνικό ψυχισμό, ο οποίος, ταξιδεύει μες τις μεταμορφώσεις της φύσης και καθρεφτίζει τη διαχρονική περιπέτεια του ανθρώπινου πνεύματος».
Η Ρούλα Πατεράκη για την παράσταση «Νίκη, απόψε στο πάρτι»
«Είθισται να λέμε τις μεγάλες γυναίκες ηθοποιούς “κυρίες”, κάτι που δεν συμβαίνει με τους μεγάλους άντρες ηθοποιούς. Αισθάνομαι ότι αν αποκαλέσω “κυρία” τη Νίκη Τριανταφυλλίδη την αδικώ, διότι η Νίκη Τριανταφυλλίδη όπως και άλλες γυναίκες ηθοποιοί του ελληνικού και του ξένου θεάτρου, με τον τίτλο της dame, είναι απλώς “μεγάλοι ηθοποιοί”. Χρησιμοποιώ το αρσενικό γένος και δε λέω μεγάλες ηθοποιοί, γιατί, νομίζω, ότι για αρκετό χρονικό διάστημα, κακώς βέβαια, θα εντυπωθεί καλύτερα στο κεφάλι των συγχρόνων μου» αναφέρει η γνωστή σκηνοθέτις.
«Η Τριανταφυλλίδη έγραψε ένα έργο το οποίο βραβεύτηκε. Το ανέβασε η ίδια και το ερμήνευσε η ίδια. Μετά το θάνατό της έχω την αίσθηση ότι όλοι σιώπησαν γύρω απ’ αυτήν. Ή καλύτερα τα πάντα σιώπησαν. Ήταν πολύ συγκινητικό για μένα όταν μια νέα ηθοποιός με ισχυρή προσωπικότητα και πολλαπλά προσόντα αναζήτησε το έργο της Τριανταφυλλίδη για να το ερμηνεύσει. Κατ’ επέκταση ζήτησε εμένα εάν μπορώ να τη βοηθήσω σ’ αυτή την ανασκαφή.
Το έργο παραχωρήθηκε με μεγάλη ευγένεια από την κόρη της Τριανταφυλλίδη, Ζωή Τριανταφυλλίδη, για να προσαρμοστεί και να παιχτεί από ένα πρόσωπο και κάποιος, δηλαδή εγώ, να προσπαθήσει να καταλάβει μέσα από το πολυσχιδές παραλήρημα μιας αληθινής ιδιοφυίας στοιχεία, τα οποία θα έφτιαχναν την πλοκή ενός ψυχικού μηχανισμού, ο οποίος θα καθρέφτιζε τη Νίκη Τριανταφυλλίδη. Μετά από τη δραματουργία του αρχικού κειμένου το όλο εγχείρημα παραδίδεται στην ηθοποιό Νάνα Παπαδάκη, η οποία έχει όλα τα σωματικά και ψυχικά εχέγγυα για να το αναδείξει».
![Η Ρούλα Πατεράκη σκηνοθετεί την παράσταση "Νίκη, απόψε στο πάρτι" που βασίζεται σε έργο της Νίκης Τριανταφυλλίδη "Νίκη, απόψε στο πάρτι" σε σκηνοθεσία Ρούλας Πατεράκη](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/niki-apopse-sto-party-5-roula-pateraki-photo-thodoris-stampelos_0.jpg)
Η αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρία «Μαλντορόρ» που ανεβάζει την παράσταση
Η παράσταση είναι μια παραγωγή της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρίας «Μαλντορόρ», που λειτουργεί υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της ηθοποιού, σκηνοθέτιδος και συγγραφέως Νάνας Παπαδάκη. Η ίδια και η ομάδα της έχουν ανεβάσει, σε δική της σκηνοθεσία, τον πλατωνικό διάλογο «Ίων» στο Φεστιβάλ Αισχύλεια, το «Κάτω απ’ τον ίσκιο του βουνού» του Γιάννη Ρίτσου στο Θέατρο Αργώ, στα Αισχύλεια και τις Βρυξέλλες. Επίσης, το «Αφιέρωμα στον Γιάννη Ρίτσο» για τα 110 χρόνια από τη γέννησή του, με τη συμμετοχή σημαντικών Ελλήνων ποιητών και ποιητριών, καθώς και τους «Θαλασσινούς έρωτες» του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, σε σκηνοθεσία της Μίρκας Γεμεντζάκη, στις καθιερωμένες εκδηλώσεις θεσμού, μνήμης και τιμής του Δήμου Σκιάθου, στη γενέτειρα του συγγραφέα.
Η ταυτότητα της παράστασης
Κείμενο: Νίκη Τριανταφυλλίδη
Δραματουργική μεταγραφή – Σκηνοθεσία: Ρούλα Πατεράκη
Βοηθός σκηνοθέτη: Γιώργος Ζορμπάς
Οπτικοακουστικό περιβάλλον – Ψηφιακή επεξεργασία: Αβραάμ Παπαβραμόπουλος
Φωτισμοί: Ρούλα Πατεράκη
Διεύθυνση παραγωγής: Γιώργος Ζορμπάς
Κατασκευή σκηνικού: Θανάσης Θαλασσινός
Ραδιοφωνικό σποτ: Spyxad / advertising solutions
Υπεύθυνη θεάτρου: Μυρτώ Καμβύση
Τεχνικός θεάτρου: Αποστόλης Τσατσάκος
Φωτογραφίες: Θοδωρής Σταμπέλος
Βοηθός φωτογράφου: Γιώργος Τσιμπίδης
Ερμηνεύει η Νάνα Παπαδάκη
Παραγωγή: Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «Μαλντορόρ»
INFO:
Νίκη, απόψε στο πάρτι
Θέατρο Φούρνος, Μαυρομιχάλη 168, Εξάρχεια, 2106460748
Πρεμιέρα: Σάββατο 7 Μαΐου στις 21.00
Παραστάσεις: Σάββατο και Κυριακή, στις 21.00
Τιμές εισιτηρίων: 12 € (ολόκληρο), 10 € (άνω των 65 ετών), 8 € (φοιτητικό), 5 € (άνεργοι, ατέλειες)
Ηλεκτρονική προπώληση: viva.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.