- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
![4741-35213.jpg 4741-35213.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4741-35213_0.jpg)
![70129-141377.jpg 70129-141377.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/06/12/70129-141377.jpg)
Η «Αρκαδία» έχει γίνει «talk of the town» και γιατί ο χορογράφος επιστρέφει μετά από 8 χρόνια στο Φεστιβάλ Αθηνών. Ο ίδιος μάς ξεναγεί στο σκοτεινό τόπο της παράστασής του.
«Τι συμβαίνει μετά από μια οικολογική καταστροφή; Οι πυρκαγιές που κατέστρεψαν την Αρκαδία με οδήγησαν στο να θελήσω ν’ απαντήσω σ’ αυτή τη ερώτηση. Όχι όμως μόνο σε ό,τι αφορά το τοπίο – η «ρεαλιστική» απεικόνιση. Με αφορά μια μεταφορική/μεταφυσική προσέγγιση: η καταστροφή της φιλοσοφίας του Αρκαδισμού. Το ιδεατό τοπίο της Αρκαδίας υπάρχει όταν κατορθώσεις να βρεις το φως μέσα σου, όταν μπορέσεις να ισορροπήσεις – κάτι σχεδόν αδύνατο σήμερα, εξαιτίας όσων ζούμε.
Μετά την πυρκαγιά, λοιπόν, στο τοπίο (πλανήτη;) Αρκαδία, έντεκα ταξιδιώτες του χρόνου έρχονται τελείως γυμνοί με σκοπό να οργανώσουν τη ζωή από την αρχή, να βρουν νερό, στέγη, φαγητό, να ξαναερωτευθούν, να δημιουργήσουν έναν κόσμο, όπου θα ζήσουν ευτυχισμένοι. Εκεί ζει μόνο ένας ρακοσυλλέκτης. Τον εμπνεύστηκα από έναν αληθινό άνθρωπο. Είναι Τσέχος κι εξαιτίας μιας σπάνιας ασθένειας ζει υποχρεωτικά μέσα στις στάχτες, δεν πλένεται ποτέ.
Εκτός από τους 12 χορευτές επί σκηνής βρίσκονται και 6 μουσικοί – μια μεγάλη παραγωγή, που φυσικά χωρίς το Φεστιβάλ και τη χορηγία της Οινοποιίας Tsantali δύσκολα θα πραγματοποιούνταν.
Πηγή έμπνευσης αποτέλεσε ο πίνακας του Nicolas Pussen “Et in Argadia ego” – ως γνωστόν διαβάζεται με δύο τρόπους. Προσωπικά το διάβασα “Και στην Αρκαδία υπάρχει ο θάνατος”. Το να δημιουργήσω μια τόσο σκοτεινή παράσταση μου ήταν δύσκολο· γιατί αντιμάχεται τη δική μου ανάγκη να βλέπω τα πράγματα πιο ειρωνικά, πιο pop, πιο φωτεινά. Φαίνεται όμως πως κάπου ακούμπησε μέσα μου.
Μια λούπα είναι η ζωή, κι αυτή θέλω να δείξω. Ο άνθρωπος προσπαθεί, δημιουργεί, καταστρέφει και πάλι ξανά από την αρχή. Προσπαθεί να δημιουργήσει την ουτοπία, να κερδίσει το φως, όμως το σκοτάδι πάντα είναι πιο δυνατό και στο τέλος πάντα νικάει...»
Info: 16-17/6, «Αρκαδία», Φεστιβάλ Αθηνών, Πειραιώς 260, 210 3272000. Η ATHENS VOICE είναι χορηγός επικοινωνίας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.