Η «Πτέρυγα» ανακινεί συναισθήματα και μνήμες
Η Δήμητρα Κούζα μιλάει στην ATHENS VOICE για την παράσταση που ανεβαίνει στο θέατρο Χώρος
![69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg 69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg)
![Η Δήμητρα Κούζα πρωταγωνιστεί στην παράσταση «Η Πτέρυγα» στο θέατρο Χώρος dimitra kouza pteryga theatro horos](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/02/17/imgp2834.jpg)
Συνέντευξη με την ηθοποιό Δήμητρα Κούζα με αφορμή την παράσταση «Πτέρυγα» στην οποία πρωταγωνιστεί στο θέατρο Χώρος.
«Η Πτέρυγα», μια ονειρική παράσταση για τη μητρότητα εμπνευσμένη από πραγματικά γεγονότα, έρχεται από τις 21 Φεβρουαρίου στο θέατρο Χώρος, σε σκηνοθεσία Έλενας Μαυρίδου.
Η πρωταγωνίστρια Δήμητρα Κούζα ξεναγεί την ATHENS VOICE στο όνειρο και στις μνήμες της «Πτέρυγας», αποκαλύπτει γιατί διάλεξε τον δρόμο του θεάτρου, συστήνει το πλάσμα που υποδύεται και αποκαλύπτει τι άλλο αγαπά με πάθος, εκτός από το θέατρο.
Γιατί επιλέξατε τον δρόμο του θεάτρου;
Είναι κάτι που με έναν τρόπο έκανα από μικρή ηλικία. Είναι ένας τρόπος έκφρασης, δημιουργίας από το σημείο μηδέν. Και αυτό το βρίσκω πολύ ελκυστικό.
![dimitra kouza pteryga theatro horos dimitra kouza pteryga theatro horos](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pteryga_dscf2524_0.jpg)
Έχετε άγχος και αγωνία κάθε φορά που ανεβαίνετε στο σανίδι;
Υπάρχει άγχος κάθε φορά και νομίζω δεν θα φύγει ποτέ αυτό το συναίσθημα. Με τα χρόνια βέβαια εντάσσεται σε ένα πλαίσιο δημιουργικότητας μαζί με χαρά, όσο πλησιάζει η πρεμιέρα.
Τι σας σαγηνεύει στην παράσταση «Η Πτέρυγα»;
Στην παράσταση δεν υπάρχει ιδιαίτερο κείμενο με τη μορφή θεατρικού έργου. Είναι το όνειρο και οι μνήμες μιας κοπέλας που βίωσε μια δύσκολη εγκυμοσύνη και έμεινε στο νοσοκομείο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αφηγούμαστε αυτήν την ιστορία και τη διαδρομή της κοπέλας προς τον τοκετό μέσα από εικόνες και σωματικές δράσεις. Το να αφηγείσαι μια ιστορία χωρίς τη χρήση λόγου, αλλά μέσα από μια σωματική συμπεριφορά είναι μια ωραία πρόκληση.
![dimitra kouza pteryga theatro horos dimitra kouza pteryga theatro horos](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pteryga_dscf2542.jpg)
Γιατί να έρθει το κοινό να παρακολουθήσει την παράσταση αυτή;
Οι θεματικές του είναι η εγκυμοσύνη, η αντοχή στη δυσκολία, η στήριξη και η αγάπη του άντρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μιας γυναίκας. Ο ερχομός ενός παιδιού στον κόσμο. Όλοι με τον ίδιο τρόπο έχουμε έρθει. Είναι μια θεματική που αγγίζει τον καθένα μας. Ανακινεί συναισθήματα και μνήμες είτε έχουμε κάνει παιδιά, είτε όχι. Κάποτε όλοι υπήρξαμε παιδιά.
Υπάρχουν στιγμές που ο ρόλος σας φορτίζει συναισθηματικά και σας ξεπερνά;
Το πλάσμα που υποδύομαι ανήκει σε έναν φαντασιακό κόσμο. Είναι ένας συμβολισμός της ζωής, του φωτός, της γέννησης. Είναι η θετική ενέργεια που προστατεύει τις γυναίκες και τα μωρά όταν είναι να έρθουν στον κόσμο. Δεν έχει κάποια έντονη συναισθηματική φόρτιση. Είναι ένα πλάσμα που είναι πολλών ετών, ζει στην Πτέρυγα από πάντα. Έχει μια σιγουριά. Εμφανίζεται για να προστατέψει κάποιον, δεν βιώνει το ίδιο καταστάσεις που μπορούν να του δημιουργήσουν έντονες συναισθηματικές αλλαγές.
![dimitra kouza pteryga theatro horos dimitra kouza pteryga theatro horos](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pteryga_dscf2182_0.jpg)
Τι είναι το Θέατρο Χώρος για εσάς;
Το δεύτερο σπίτι μου.
Εκτός από το θέατρο, τι άλλο αγαπάτε με πάθος;
Τα ταξίδια, το σινεμά, η θάλασσα, οι περίπατοι κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι κάποια από τα πράγματα που μου δίνουν μεγάλη απόλαυση και λειτουργούν τελείως αγχολυτικά για μένα.
![dimitra kouza pteryga theatro horos dimitra kouza pteryga theatro horos](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pteryga_dscf2478.jpg)
Οργανώνετε τα πάντα στην καθημερινότητά σας ή αφήνετε την κάθε μέρα να σας οδηγήσει;
Έχω πλέον καταλάβει ότι δεν μπορείς να οργανώσεις τα πάντα στην εντέλεια. Επιπλέον έχει ενδιαφέρον να αφήνεις περιθώριο στον εαυτό σου να προκύψει και κάτι που δεν είναι στο πρόγραμμα. Οργανώνω ό,τι θεωρώ ότι χρειάζεται χωρίς να κλειδώνω απόλυτα όλη τη μέρα μέσα σε ένα αυστηρό σχεδιάγραμμα.
Ταξίδια, βιβλία, έξοδος με φίλους, κινηματογράφος, τηλεοπτικές σειρές. Αν έπρεπε να τα βάλετε σε σειρά προτεραιότητας, ποια θα ήταν αυτή;
Ταξίδια, έξοδος με φίλους, κινηματογράφος, βιβλία και τηλεοπτικές σειρές.
![dimitra kouza pteryga theatro horos dimitra kouza pteryga theatro horos](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/pteryga_dscf2867.jpg)
Δείτε περισσότερες πληροφορίες για την παράσταση στο Guide της ATHENS VOICE
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.