![42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg 42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/42700073_562246877585728_3324353125745164288_n.jpg)
![61519-123097.jpg 61519-123097.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/02/22/61519-123097.jpg)
H Ομάδα Κουκλοθεάτρου «Merlin» δραστηριοποιείται στο κουκλοθέατρο από το 1995, με παραστάσεις και επιμορφωτικά σεμινάρια για την κούκλα και το θέατρό της. Έχει πραγματοποιήσει αμέτρητες παραστάσεις σε όλη την Ελλάδα και έχει συνεργαστεί με εξαίρετους καλλιτέχνες όπως οι Tiger Lillies, οι Dirty Granny Tales και οι Opera Chaotique. Είναι μέλος του Ελληνικού Κέντρου της Διεθνούς Ένωσης της Κούκλας Unima Hellas.
Μετά την περιοδεία τους, τα τελευταία 2 χρόνια, σε διεθνή φεστιβάλ και θέατρα σε όλη την Ευρώπη, οι «Merlin» επιστρέφουν στην Αθήνα με την παράσταση «CLOWNS’ HOUSES», στις 22 και 23 Φεβρουαρίου 2014, στο θέατρο OLVIO.
Η παράσταση «CLOWNS΄ HOUSES», έκανε πρεμιέρα στο Βερολίνο στις 21 Απριλίου 2012, κι από τότε, έχει εμφανιστεί σε περισσότερες από 16 χώρες. Τον Ιούλιο του 2012 βραβεύτηκε με το βραβείο καλύτερης παράστασης στο Διεθνές Φεστιβάλ Θεάτρου Kotor art και τον Οκτώβριο του 2012, με το βραβείο επίκαιρης παράστασης στο Διεθνές Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου στο Torun της Πολωνίας. Το Βερολίνο την κατέταξε στις 10 θεατρικές προτάσεις για το Μάρτιο του 2013, ενώ τoν Απρίλιο του 2014, θα κάνει πρεμιέρα στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.
«CLOWNS’ HOUSES – A puppet theory for the human nothing»
Με την Edith Sitwell να σιγοψιθυρίζει στο πίσω μέρος του μυαλού της, η ομάδα «Merlin», δημιούργησε το «CLOWNS’ HOUSES», την πρώτη της παράσταση για ενήλικο κοινό. Ένα κτίριο, πέντε διαμερίσματα, έξι κεντρικοί χαρακτήρες. Χαρακτήρες κωμικοτραγικοί που «σέρνουν» την ύπαρξή τους στην μίζερη ζωή τους. Ο θεατής παρακολουθεί μέσα από ένα σκοτεινό κλειστοφοβικό περιβάλλον, τη συμβατική καθημερινότητά τους. Τους φόβους και τις εμμονές τους, τη μοναξιά... Η ομάδα «παίζει» με τις εμμονές αυτές, τις δαιμονοποιεί και στο τέλος, με τον πιο βίαιο τρόπο, τους τιμωρεί αλλά και τους λυτρώνει.
Συντελεστές
Εμψύχωση,Σκηνικά, Κούκλες, Φωτισμοί: Ντέμη Παπαδά, Δημήτρης Στάμου, Σκηνοθεσία: Δημήτρης Στάμου, Μουσική: Αχιλλέας Χαρμπίλας, Αφήγηση: Χρήστος Ανδροβιτσανέας, Φωτογραφίες: Δημήτρης Πούπαλος
Ώρες παραστάσεων: Σάββατο 22/02 στις 22:00, Κυριακή 23/02 στις 20:00 και 22:00
Ώρες κράτησης εισιτηρίων: 17.00 - 21.00
Τιμή εισιτηρίου: 10€
Επικοινωνία Merlin Puppet Theatre
Email:merlinpuppetry@gmail.com
Σελίδα: www.merlinpuppetry.gr
Facebook: www.facebook.com/MerlinPuppetTheatre
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.