- CITY GUIDE
- PODCAST
-
25°
Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019: Τρία μονόπρακτα, μια παράσταση στο ΙΜΚ
Το Εργαστήριο Νέων Θεατρικών Συγγραφέων παρουσιάζει τα 3 νέα μονόπρακτα θεατρικά έργα που διακρίθηκαν στο τέλος της διαδικασίας
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019 / ΙΜΚ: Messenger, Αλίκη Κύρκου, Κίρκη Καραλή, Βίκυ Διαμαντοπούλου, Θάλεια Τζίμκα Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019 / ΙΜΚ: Messenger, Αλίκη Κύρκου, Κίρκη Καραλή, Βίκυ Διαμαντοπούλου, Θάλεια Τζίμκα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/09/messenger.jpg)
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης παρουσιάζει το Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019 στις 11 & 12 Ιουλίου, στο Θέατρο, με ελεύθερη είσοδο.
Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, με τη χορηγία της Εθνικής Τράπεζας, ολοκλήρωσε και φέτος το πεντάμηνο Εργαστήριο Νέων Θεατρικών Συγγραφέων (Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ).
Μετά από δύο χρόνια με sold out παραστάσεις των έργων που διακρίθηκαν, το Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ ανεβαίνει φέτος στο Θέατρο και την Τετάρτη 10 & την Πέμπτη 11 Ιουλίου, στις 20.30, παρουσιάζει με ελεύθερη είσοδο τα τρία νέα μονόπρακτα που ξεχώρισαν στο φετινό Εργαστήριο.
Σκοπός του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Εργαστηρίου Νέων Θεατρικών Συγγραφέων, που διευθύνει ο συγγραφέας Ηρακλής Λογοθέτης, με την αμέριστη πάντα υποστήριξη της Εθνικής Τράπεζας, είναι να ανακαλύπτει νέες, ελπιδοφόρες θεατρικές φωνές.
Μαζί τους σε αυτή την προσπάθεια τρεις σκηνοθέτες της νέας γενιάς η Κίρκη Καραλή, ο Γιώργος Λύρας και ο Παντελής Φλατσούσης, δίνουν την ευκαιρία τα μονόπρακτα να γίνουν εικόνα, να ζωντανέψουν χαρακτήρες, σκηνικά, να γίνει παράσταση και συστήνουν τους νέους συγγραφείς στη θεατρική κοινότητα.
Παραστάσεις
Εν τόπω χαλαρώ
Συγγραφέας: Ναυσικά Βασιλείου
Σκηνοθεσία: Παντελής Φλατσούσης
Παίζουν: Αθηνά Βελημβασάκη, Αλέξανδρος Δαρμάνης, Ραφαήλ Σιδηρόπουλος
Σημείωμα σκηνοθέτη
«Αν και το σύγχρονο θέατρο φαίνεται να παράγει γραφή από την ίδια την πρακτική του το γραπτό κείμενο παραμένει αναπόσπαστο κομμάτι του. Η προσπάθεια ανάδειξης μίας σύγχρονης ελληνικής γραφής είναι εξαιρετικά σημαντική. Ακριβώς αυτό είναι και το γοητευτικό σε αυτή τη διαδικασία. Μία νέα συγγραφέας δοκιμάζει να βρει τη γραφή της και συγχρόνως ένα εργαστήρι νέων συγγραφέων θέτει το ερώτημα: ποιά είναι η σύγχρονη ελληνική γραφή;
Μέσα από την παρουσίαση του έργου "Εν τόπω χαλαρώ" θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε σε αυτά τα ερωτήματα αναδεικνύοντας τα προτερήματα του κειμένου και προσπαθώντας και εμείς να ανιχνεύσουμε το πώς μία νέα θεατρική γραφή, ενός νέου θεατρικού συγγραφέα που ζει αυτή την στιγμή στην Αθήνα μπορεί να πληροφορήσει την ίδια την θεατρική πράξη». - Παντελής Φλατσούσης
![Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019 / ΙΜΚ: Εν τόπω χαλαρώ © Νίκος Ζαχαρόπουλος Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019 / ΙΜΚ: Εν τόπω χαλαρώ, Ναυσικά Βασιλείου, Παντελής Φλατσούσης, Αθηνά Βελημβασάκη, Αλέξανδρος Δαρμάνης, Ραφαήλ Σιδηρόπουλος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/en-topo-halaro-1.jpg)
Meatball
Συγγραφέας: Δημήτρης Φούτσιας
Σκηνοθεσία: Γιώργος Λύρας / Βοηθός σκηνοθέτη : Λιάννα Ανδρικοπούλου
Παίζουν: Άρτεμις Γρύμπλα, Βασιλική Κίσσα, Πάνος Μαλικούρτης, Νικόλας Παπαδομιχελάκης
Σημείωμα σκηνοθέτη
«Στο θέατρο έχουμε την τύχη να πυροδοτούμε καταστάσεις, συνθήκες και σχέσεις που εκκινούνται από τα πιο σημαντικά γεγονότα ή συγκρούσεις αλλά και από τα πιο καθημερινά και ίσως στα μάτια μας «ασήμαντα». Στη δική μας περίπτωση ένα πολιτισμένο δείπνο δίνει τη σκυτάλη του στην αρένα των ζώων με το εύρημα ενός «παράνομου» υπολείμματος φαγητού. Το Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ και το Meatball είναι και φέτος για μένα το πιο αναζωογονητικό και ελπιδοφόρο θεατρικό γεγονός του καλοκαιριού. Με τις ιδανικότερες συνθήκες. Νέα γενιά ηθοποιών, νέα γενιά συγγραφέων. Νέα παραγωγή ελληνικού έργου. Νέο δυναμικό επί σκηνής. Ελπίδα». -Γιώργος Λύρας
Messenger
Συγγραφέας: Αλίκη Κύρκου
Σκηνοθεσία: Κίρκη Καραλή
Παίζουν: Βίκυ Διαμαντοπούλου, Θάλεια Τζίμκα
Σημείωμα σκηνοθέτη
«Digital χαμόγελα, digital φιλιά, digital φιλίες, digital έρωτας. Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα, η νέα κανονικότητα. Συναισθήματα που εκτονώνονται σε λέξεις και emoticons, άνθρωποι που αλληλεπιδρούν πλασματικά, ρέπλικες εαυτών και χαρακτήρων σκορπίζονται στα social media και κανείς δεν ξέρει ποιος είναι ποιος και ποιος ο πραγματικός του εαυτός. Κι αυτή είναι, επίσης, κι η “νέα μοναξιά”. Ηλεκτρονικές στιγμές που δεν καταγράφονται ούτε στο μυαλό, ούτε στο σώμα, παρά μόνο στον ηλεκτρονικό κόσμο, ξεβράζοντάς μας μέσα σε ένα απέραντο κενό.
Στο “Messenger” δεν καταγράφεται κάτι το φουτουριστικό ή το δυστοπικό. Πρόκειται απλώς για μία κανονική μέρα ενός μέσου 19χρονου. Κι αν ο θεατής που το παρακολουθήσει είναι αυτής της ηλικίας, δύσκολα θα βρει κάτι το πρωτότυπο στην ιστορία του. Ίσως, όμως, μέσα από μερικές σκηνικές στιγμές του, δει κατά πρόσωπο τη δική του μελαγχολία, τη δική του μοναξιά, και κάνει κάτι γι’ αυτή, συνειδητοποιώντας το πόσο πολλά χάνει απ’ την πραγματική μη digital ζωή του». -Κίρκη Καραλή
Info
Ε.Ν.ΘΕ.ΣΥ 2019: Τρία μονόπρακτα. Το ένα μετά το άλλο. Μια παράσταση
Τετάρτη 10 & Πέμπτη 11 Ιουλίου 2019, στις 20.30
Αίθουσα: Θέατρο
Είσοδος ελεύθερη. Απαραίτητη η κράτηση θέσεων. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Κρατήσεις στα ταμεία του Ιδρύματος και τηλεφωνικά 210 3418579, Δευ.-Παρ. 11:00-14:00
Τις παραστάσεις των έργων συνοδεύει για τρίτη χρονιά η έκδοση των θεατρικών κειμένων σε δύο τόμους, ελληνικά και αγγλικά, από τις Εκδόσεις Σεναριογράφων Ελλάδος.
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος, 2103418550 & 2103418579. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Hashtag: #MCF
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.