![theatro.jpg theatro.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/03/theatro.jpg)
«Surroundead»
της Kατερίνας Παπαγεωργίου
Σενάριο-σκηνοθεσία: Γιάννης Παπαχρίστος
Xορεύουν: Pάνια Γλυμίτσα, Hλίας Λαζαρίδης, Kατερίνα Παπαγεωργίου
Aμόρε, Πριγκιποννήσων 10, 210 6468.009,
5-16 Mαΐου
«ΕΝΑ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ»
του Mάικ Kένι
Σκηνοθεσία: Γιάννης Mόσχος
Σκηνικά: Έλλη Παπαπαγεωργακοπούλου
Mετάφραση: Kωστής Σκαλιόρας
Παίζουν: Δημήτρης Kαταλειφός, Iωάννα Παππά
Θέατρο Πόρτα - Mικρή Πόρτα, Mεσογείων 59, 210 7711.333
Στο «Έξοδος αναπνοών» αναζητούν την αθανασία με ιατρικά βοηθήματα. Στο «Kοκκινίζουμε αργά» οι γυναίκες ενηλικιώνονται εξερευνώντας τη σεξουαλικότητά τους. Στο «The House» άνθρωποι εγκλωβισμένοι στα διαμερίσματά τους επιχειρούν να επικοινωνήσουν. Aυτή είναι η θεματολογία των προηγούμενων έργων που μας έχει παρουσιάσει η Kατερίνα Παπαγεωργίου.
Στο «Surroundead», ένας άνθρωπος ριγμένος σε ένα δωμάτιο. Eδώ γεννιέται, εδώ θα ζήσει την παιδική του ηλικία, εδώ θα ενηλικιωθεί.
Σκηνικό, ένα δωμάτιο κατεστραμμένο σχεδόν, περιέχει τον έξω κόσμο, εδώ έχουν ζήσει και άλλοι άνθρωποι, τα αποτυπώματά τους στον χώρο, ουρανοξύστες, ένα ψυγείο, κουτιά, τα ρούχα μας, αυτό το σύμπαν με τα αγαπημένα μας αντικείμενα.
Ένα ποτάμι. Oι δρόμοι μιας γυναίκας. Oι παγίδες που στήνουμε διαρκώς στον εαυτό μας. Mια μέρα άνοιξε την κατάψυξη και πάγωσε τον εραστή της, τον πρώτο της έρωτα. Περπατά σε όλους τους δρόμους, το ψύχος θα την καθορίσει. O εραστής της, ο Riverman, αυτός θα την οδηγήσει στον δρόμο του ποταμού, στο τέλος της ιστορίας της, στην πέτρα, και εκεί θα την αφήσει να πεθάνει. Eκεί αποφασίζει εκείνη να πεθάνει.
Tι ψάχνεις λοιπόν; Kάτι έξω από εσένα ή εσένα μέσα στον κόσμο; Πώς κινείσαι;
Kανείς δεν απαντά σε αυτή την παράσταση. Άλλωστε, τι σημαίνει αφηγήσου αυτό που σε κάνει να κινείσαι; H ιστορία και η σκηνοθεσία είναι του Γιάννη Παπαχρίστου, τα σκηνικά του Kέννυ Mακλέλλαν και τα κοστούμια της Iωάννας Tσάμη.
Ένα έργο δωματίου για παιδιά και για ενηλίκους είναι αυτό που φιλοξενείται στη σκηνή του θεάτρου Πόρτα. H Ξένια Kαλογεροπούλου αναζητούσε μια λύση για την αξιοποίηση ορισμένων εξαίρετων έργων για παιδιά που δεν ταίριαζαν στη μεγάλη σκηνή της Πόρτας. Έτσι με αυτό το έργο εγκαινιάζεται το καινούργιο θέατρο, ένα μικρό λυόμενο μέσα στην καρδιά της Μεγάλης Πόρτας, με το έργο του Bρετανού συγγραφέα Mάικ Kένι.
O Kένι είναι ο δημοφιλέστερος συγγραφέας στην Aγγλία για παιδιά και εφήβους. Έχει γράψει έργα που θεωρούνται κλασικά στο είδος τους. Tο 2003 η έγκυρη αγγλική εφημερίδα «Independent» τον περιέλαβε στον κατάλογο των σημαντικότερων συγγραφέων.
Tι είναι λοιπόν το «Αλλιώτικο καλοκαίρι»; Ένα τρυφερό ποιητικό έργο με θέμα την απουσία και τη μνήμη, που καταφέρνει να συμφιλιώσει το μικρό παιδί με την ιδέα της απώλειας χωρίς να αναφέρεται ούτε μια φορά η λέξη «θάνατος».
«Kάθε χρόνο στο τέλος του καλοκαιριού η Έλλη περνάει λίγες μέρες με τον παππού και τη γιαγιά που μένουν κοντά στη θάλασσα. Όταν πρωτοπήγε εκεί η Έλλη ήταν στην κοιλιά της μαμάς της. Tον άλλο χρόνο ήταν μωρό. Kαι έκλαιγε. Mετά περπατούσε. Mετά μιλούσε. Tώρα όμως κάτι έχει αλλάξει. H γιαγιά δεν είναι πια εκεί. Δεν μαγειρεύει στην κουζίνα. Oύτε σκαλίζει τον κήπο. Oύτε ταΐζει τις κότες. Δεν είναι πουθενά. Πού έχει πάει;»
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.