- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Δήλωσε συμμετοχή στο 2ο Φεστιβάλ Θεατρικού Μονολόγου 2018
Το Φεστιβάλ του Χώρου Τέχνης και Πολιτισμού ΕύΠολις-art απευθύνεται σε νέους επαγγελματίες και ερασιτέχνες ηθοποιούς
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![photo.monologos-2017.jpg photo.monologos-2017.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/07/19/photo.monologos-2017.jpg)
Φέτος θα πραγματοποιηθεί για δεύτερη χρονιά το Φεστιβάλ Θεατρικού Μονολόγου στον χώρο τέχνης και πολιτισμού «ΕύΠόλις – art». Το Φεστιβάλ, το οποίο απευθύνεται σε νέους επαγγελματίες, αλλά και ερασιτέχνες ηθοποιούς, είναι προγραμματισμένο να πραγματοποιηθεί από τις 17 έως τις 21 Οκτωβρίου, με πιθανό το ενδεχόμενο επιμήκυνσης του, ανάλογα των αριθμό των συμμετεχόντων.
Οι ενδιαφερόμενοι έχουν διορία να δηλώσουν συμμετοχή έως και την Κυριακή 19 Αυγούστου καταβάλλοντας το ποσό των 40 ευρώ. Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν γραπτή άδεια από τον ιδιοκτήτη των πνευματικών δικαιωμάτων του έργου που θα παρουσιάσουν, ενώ θα τους παραχωρηθεί δωρεάν το θέατρο προκειμένου να πραγματοποιήσουν δύο πρόβες.
![photo.monologos.2.-2017.jpg photo.monologos.2.-2017.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/photo.monologos.2.-2017.jpg)
Το Φεστιβάλ θα ολοκληρωθεί με την τελετή λήξης, η οποία θα περιλαμβάνει και την απονομή βραβείων υποκριτικής από την κριτική επιτροπή της διοργάνωσης, που θα αποτελείται από διακεκριμένες προσωπικότητες στον χώρο της υποκριτικής και της κριτικής θεάτρου. Το Φεστιβάλ και οι βραβεύσεις θα διακρίνονται σε αυτήν που αφορά τους ερασιτέχνες και σε αυτήν που αφορά τους επαγγελματίες ηθοποιούς. Από τους πρώτους οι τρεις που θα διακριθούν θα λάβουν ο καθένας από έναν έπαινο, ενώ θα τους παραχωρηθεί το θέατρο για δύο παραστάσεις. Οι τρεις που θα βραβευτούν στην κατηγορία των επαγγελματιών, θα έχουν στη διάθεσή τους το θέατρο για τέσσερις, έξι και οχτώ παραστάσεις αντίστοιχα, ανάλογα το βραβείο που έχουν κερδίσει.
Οι βραβευθέντες ηθοποιοί ανάλογα με τις παραστάσεις που θα δώσουν θα εισπράξουν το 40% από τα έσοδα των εισιτηρίων, ενώ σε όλους τους συμμετέχοντες θα επιστραφεί κατά το ήμισυ το χρηματικό ποσό που κατέβαλαν κατά την αίτηση συμμετοχής τους την
ημέρα της παράστασης.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κατεβάσουν την αίτηση συμμετοχής εδώ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.