Νίνα Λοτσάρη
Όπως έλεγε ο Joel Grey στην ταινία Kαμπαρέ, εδώ η ζωή και τα κορίτσια είναι όμορφα
![41864-94260.jpg 41864-94260.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2009/02/12/41864-94260.jpg)
Όπως έλεγε ο Joel Grey στην ταινία «Kαμπαρέ», εδώ η ζωή και τα κορίτσια είναι όμορφα. Ακόμη κι η ορχήστρα είναι όμορφη. Η πόρτα της Ζωοδόχου Πηγής, που κάποτε οδηγούσε σε dance club, άλλαξε κωδικό και οδηγεί πια στο γύρο του μουσικού κόσμου σε μια νύχτα στη μουσική παράσταση “Flosh Royal”. Επιλογές από τον παγκόσμιο κινηματογράφο με τις ερμηνείες της Νίνα Λοτσάρη και του Παναγιώτη Πετράκη, τις παρεμβολές του Ζανό Ντάνια και την υπεραστρική σκηνοθεσία της χορογράφου Αποστολίας Παπαδαμάκη (Sine Qua Non - Quasistellar). Με σπουδές στην Ακαδημία του Ανόβερο και στο London’s Studio Center, πρωταγωνίστησε στη Λυρική, σε θεατρικές και μουσικές παραστάσεις, στην τηλεόραση και στον κινηματογράφο. Ακολουθεί η ταινία του Ερρίκου Ανδρέου «Μοιραία σχέση», ενώ ετοιμάζει νέα δισκογραφική δουλειά και μια σειρά συναυλιών με αφιέρωμα στην κλασική ροκ σκηνή με συμφωνική ορχήστρα. Δες τι είπε στην A.V.
Ταξιδεύεις στο χρόνο. Πού επιλεγείς να σταματήσεις; Βλέπω εμένα κοριτσάκι τη δεκαετία του ’80 να τραγουδώ συνεχώς μ’ ένα αληθινό μικρόφωνο που μου έκανε δώρο ο πατέρας μου.
Μια συμβουλή που κράτησες από το θεατρικό δάσκαλό σου Βασίλη Διαμαντόπουλο; Μην επαναπαύεσαι σε γονιδιακές ευκολίες, πρέπει να τις εξελίσσεις με σκληρή δουλειά.
Ποιο ρόλο σου θυμάσαι πιο έντονα από τις παραστάσεις στη Λυρική; Να ενσαρκώνω μία από τις μεγαλύτερες καλλιτεχνικές προσωπικότητες του αιώνα μας, τη Μαρίκα Κοτοπούλη.
Πόσο διαφορετικές είναι οι θεατρικές εμφανίσεις σου στη Λυρική Σκηνή από τις μουσικές παραστάσεις, όπως για παράδειγμα αυτή την περίοδο στην Casablanca; Στη Λυρική έχεις τη σιγουριά την καλλιτεχνική, είναι πιο δεδομένα τα πράγματα, στο Casablanca ήταν ένα καλλιτεχνικό εγχείρημα που πέτυχε.
Τι προετοιμασία απαιτείται πριν από κάθε χαμαιλεοντική σου εμφάνιση στο “Flosh Royal”; Μεγάλη προετοιμασία πριν, εξαντλητική αλλά ταυτόχρονα συναρπαστική.
Πώς ήταν η συνεργασία σου με την Aποστολία Παπαδαμάκη; Σας έτρεξε πολύ; Η συνέπεια και ο επαγγελματισμός της είναι παράδειγμα προς μίμηση. Μας έδωσε την ευκαιρία να κάνουμε μια παράσταση αξιώσεων.
Αγαπημένα σου μιούζικαλ; Το «Ωραία μου κύρια» και το «Βίκτωρ Βικτώρια».
Η σχέση σου με το ροκ; Eίναι σχέση πάθους, γιατί μεγάλωσα μέσα σε μια οικογένεια που είχε τέτοια ακούσματα ως επί το πλείστον.
Tι ιστορίες θα λένε τα νέα σου τραγούδια; Ιστορίες αγάπης, απόρριψης, χαράς, λύπης.
Χορός ή τραγούδι; Να χορεύω τραγουδώντας.
Τηλεόραση ή πάλκο; Η τηλεόραση είναι ένα αναγκαίο κακό, το πάλκο είναι το αιώνιο καλλιτεχνικό πάθος.
Kινηματογράφος ή θέατρο; Καθένα έχει τη μαγεία του, απλά υπάρχει ο κίνδυνος στον κινηματογράφο να σε μυθοποιήσουν και στο θέατρο να σε απομυθοποιήσουν.
Μοντέρνο ή κλασικό; Κλασικό με μοντέρνες πινελιές.
Ένα μυστικό από το παρελθόν; Ό,τι έχω ονειρευτεί στο παρελθόν έχει γίνει πράξη στο μέλλον.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.