Οι Ακροβάτες στην Ερμού (ευτυχώς) μας σοκάρουν
Μια βόλτα δίπλα στην εγκατάσταση της Κλεοπάτρας Χαρίτου για το ΚΕΘΕΑ
![4741-35213.jpg 4741-35213.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4741-35213_0.jpg)
![325085-670520.jpg 325085-670520.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/09/20/325085-670520.jpg)
Οι «Ακροβάτες» αποτελούνται από 10 «εγκαταστάσεις», κατασκευασμένες με φωτογραφίες και αντικείμενα-σύμβολα, κατά μήκος του πεζόδρομου της Ερμού, από το ύψος της Πλατείας Αγ. Ασωμάτων μέχρι την οδό Πειραιώς (σταθμός Θησείο). Οι φωτογραφίες με χέρια εξαρτημένων πρωτοστατούν. Έχουν λόγο που βρίσκονται εκεί. Τα φωτογράφησε η Κλεοπάτρα Χαρίτου, παρακολουθώντας για έναν ολόκληρο χρόνο τη δουλειά του ΚΕΘΕΑ ΕΞΕΛΙΞΙΣ στις μονάδες του και τις πιάτσες της Αθήνας. Η φωτογράφος μας μίλησε.
«Μου ζήτησαν από την ομάδα ΕΞΕΛΙΞΙΣ του ΚΕΘΕΑ ‒όπου τα μέλη του ΕΞΕΛΙΞΙΣ πηγαίνουν εκεί που είναι συγκεντρωμένοι οι χρήστες και τους βοηθούν δίνοντάς τους καινούργιες σύριγγες, σάντουιτς, νερό, τους κάνουν τεστ HIV, τους δίνουν πληροφορίες κ.λπ.‒ να “επικοινωνήσω” το έργο τους. Είκοσι χρόνια λειτουργεί η ομάδα και δυστυχώς δεν γνωρίζει ακόμη ο κόσμος τη πολύ σημαντική δουλειά τους. Δημιούργησα ένα βίντεο με την Ακρόπολη φτιαγμένη από κόκαλα και τους πρότεινα το project των “Ακροβατών” το οποίο και δέχτηκαν. Τα χαρακτηριστικά του: η ανάρτησή του θα γινόταν σε δημόσιο χώρο και μάλιστα σε δρόμο ‒ είχα σκεφτεί πως μπορεί να καταστραφεί, αλλά μετά σκέφτηκα πως αν συμβεί αυτό θα ταιριάζει στη φθορά όλων αυτών των ανθρώπων που ζουν στο δρόμο.
Επί ένα χρόνο ακολουθούσα τα παιδιά της ΕΞΕΛΙΞΙΣ και φωτογράφιζα χρήστες: άστεγους, οροθετικές, τρανσέξουαλ ‒για μένα η πιο ευάλωτη κοινωνική ομάδα κ.ά‒, προσπαθώντας να αποτυπώσω και τη διάδοση των ασθενειών, αλλά και τις ανάγκες αυτών των ανθρώπων - ακροβάτες στο τεντωμένο σκοινί της χρήσης ουσιών.
Δεν μπορούσα να φανταστώ όλα όσα είδα και κατέγραψα. Η πιο σοκαριστική εικόνα ήταν οι χρήστες με μέλη σε σήψη, όπου το μόνο που περιμένουν είναι να έρθει ο θάνατος, η βία που προκαλούν τα αμφίβολης ποιότητας ναρκωτικά, τα μεταμορφωμένα πρόσωπα από το Shisha. Επίσης σοκαριστικό ήταν όταν συνειδητοποίησα πως όλο το κέντρο είναι μια πιάτσα ναρκωτικών. Στην εγκατάστασή μου θα δεις και το χάρτη της Αθήνας των ναρκωτικών.
Δεν είμαι πολιτικός γι’ αυτό και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τη λέξη “αφύπνιση”. Εγώ κάνω τέχνη. Ξέρω όμως, πως δεν μπορείς όταν περάσεις δίπλα απ’ όλη αυτή την πραγματικότητα να αδιαφορήσεις. Ή στην τελική αυτό που έχω να πω πως αυτή η ομάδα των οκτώ ατόμων του ΕΞΕΛΙΞΙΣ έχουν τη στόφα του ήρωα».
Η εικαστική εγκατάσταση θα βρίσκεται στον πεζόδρομο της Ερμού από τις 20 έως τις 25 Σεπτεμβρίου 2016.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.