Η Σβετλάνα Ζαχάροβα στην Αθήνα
![314851-232700.jpg 314851-232700.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/12/08/314851-232700.jpg)
Χριστούγεννα χωρίς παραμυθένιο, υπέροχο μπαλέτο δεν γίνεται. Είναι οι μέρες που όλα τα μεγάλα θέατρα του κόσμου φιλοξενούν παραστάσεις μπαλέτου με λαμπρούς συντελεστές. Έτσι και η χριστουγεννιάτικη Αθήνα υποδέχεται φέτος μία τέτοια σπουδαία παράσταση στο Μέγαρο Μουσικής: η «απόλυτη μπαλαρίνα του Θεάτρου Μπολσόι», η Σβετλάνα Ζαχάροβα, θα χορέψει την «Ζιζέλ», το ρόλο που σφράγισε τη μεγαλειώδη καριέρα της.
Έχει χαρακτηρισθεί «ζωντανός θρύλος», «ντίβα», «σούπερ σταρ», «τσαρίνα του κλασικού μπαλέτου», ενώ το Θέατρο Μπολσόι της απένειμε τον τίτλο «Ζαχάροβα - η απόλυτη μπαλαρίνα» παραλείποντας το μικρό της όνομα, όπως είχε συμβεί παλαιότερα με δύο άλλες θρυλικές μπαλαρίνες, την Πάβλοβα και την Ουλάνοβα. Η πιο περιζήτητη χορεύτρια του κόσμου σήμερα, η «Καλλιτέχνης του λαού της Ρωσίας», αποτελεί «το μήλον της έριδος» ανάμεσα στα μεγαλύτερα μπαλέτα του κόσμου, από τη Σκάλα του Μιλάνου και την Όπερα του Παρισιού έως το New York City Ballet και τα Μπαλέτα του Τόκιο, που τη διεκδικούν συχνά ως προσκεκλημένη μπαλαρίνα τους, ειδικά την περίοδο των Χριστουγέννων. Όμως, φέτος, η μεγάλη Σβετλάνα επέλεξε με τους συνεργάτες της να λαμπρύνει με την υψηλή τέχνη της τις πιο μαγικές χορευτικές νύχτες των δικών μας, αθηναϊκών Χριστουγέννων, ερμηνεύοντας εκπληκτικά τη Ζιζέλ, τον ρομαντικό ρόλο που την ανέδειξε και την καθιέρωσε παγκοσμίως. Μαζί της ένας από τους πιο ταλαντούχους χορευτές, ο Σεργκέι Πολούνιν, προστατευόμενος του Ρούντολφ Νουρέγιεφ που ανακάλυψε και ανέδειξε το εκπληκτικό ταλέντο του, ο οποίος θα χορέψει ως Πρίγκιπας Άλμπρεχτ σε χορογραφία Ζυλ Περρό, Ζαν Κοραλλί, Μαριύς Πετιπά και μουσική Άντολφ Αντάμ. Μαζί με τα δύο μεγάλα αυτά ονόματα, ένα από τα κορυφαία καλλιτεχνικά σχήματα της Ρωσίας, τα φημισμένα Κρατικά Κλασικά Μπαλέτα της Μόσχας.
Info: Μέγαρο Μουσικής, Αίθουσα Αλεξάνδρα Τριάντη, 26, 27 & 28/12, στις 20.00. Τιμές εισιτηρίων: Παιδιά, φοιτητές, νέοι, άνεργοι, ΑΜΕΑ, 65+, πολύτεκνοι €25 (Ζώνη Γ). Ζώνη Γ €35, Ζώνη Β €55, Ζώνη Α €75, Διακεκριμένη Ζώνη €95 (παιδικά - φοιτητικά €42). Προπώληση: Στα ταμεία του Μεγάρου και στο www.megaron.gr. Πληρ.: 210 7282333
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.