- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Η Άννα Μάσχα μιλάει για το ρόλο της στην παράσταση «Οι ζωές των άλλων»
Το κυριότερο θέμα που πραγματεύεται το έργο είναι η καλοσύνη
![30954-69671.jpg 30954-69671.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/12/05/30954-69671.jpg)
Το κυριότερο θέμα που πραγματεύεται το έργο είναι η καλοσύνη. Ότι όσο απολυταρχικό, ολοκληρωτικό, σκληρό κι αν είναι ένα σύστημα εξουσίας, δεν μπορεί τελικά να ελέγξει απόλυτα τις σκέψεις και την ψυχή των ανθρώπων. Άλλο ένα βασικό θέμα είναι η προδοσία του φίλου, του συντρόφου, της ιδεολογίας. Παίζω τη Κρίστα-Μαρία Ζίλαντ, την ηθοποιό. Οχυρώνεται πίσω από αυτή την ταυτότητα, μια γυναίκα-θύμα, χτίζει ένα τείχος γύρω της για να επιβιώσει.
Το σύστημα, όμως, είναι πανίσχυρο· την ανακαλύπτει, την εξευτελίζει, την εξουθενώνει και, τελικά, την εξοντώνει. Το έργο είναι φοβερά επίκαιρο. Η δημοκρατία στην Ελλάδα περνάει μια σκληρή δοκιμασία. Η ελευθερία του λόγου, της έκφρασης, το να μπορείς να ονειρεύεσαι μια καλύτερη ζωή, να δέχεσαι τη διαφορετικότητα, να ζεις με αξιοπρέπεια, δεν είναι ζητούμενα μόνο σε μια δικτατορία όπως εκείνη της Ανατολικής Γερμανίας. Είναι ζητούμενα και σε μια καταπιεσμένη “δημοκρατική” κοινωνία, όπως η δική μας τώρα, στην Ελλάδα του 2012.
Info: Το έργο του Α. Όστερμάιερ διασκεύασε και σκηνοθέτησε η Αλίκη Δανέζη-Knutsen. Mε τους Άν. Μάσχα, Μ. Μαυροματάκης, Φ. Μουρατίδης κ.ά. Θησείον, Τουρναβίτου 7, Θησείο, 210 3255.444
Μη χάσεις, Ο παππούς έχει πίεση
Ο παππούς, παρά την πίεση, κρατάει γερά 15 χρόνια τώρα και συνεχώς ανανεώνεται από τη δημιουργό του Δήμητρα Παπαδοπούλου, που προκειμένου να αφουγκραστεί τα κακώς κείμενα της ελληνικής πραγματικότητας ξαναφρεσκάρει το κείμενο. Στο κέντρο της κωμωδίας ένας 80χρονος ολίγον σοφός και με ολίγη άνοια (Κ. Βουτσάς), που περιτριγυρίζεται από τις τρεις τρελές εγγονές (Ελ. Κωνσταντινίδου, Θ. Ανδρούτσου, Σ. Παυλίδου), έναν Αγανακτισμένο (Π. Λαγούτης) κι ένα αστυνομικό (Κ. Αποστολάκης). Προσθέστε στο σουρεαλισμό της υπόθεσης και τη δημιουργία του κόμματος «Ψάξου» με πρόεδρο τον παππού.
Info: Ήβη, Σαρρή 27, Ψυρρή, 210 3213.112 .Τετ. & Κυρ. 20.00, Πέμ. & Παρ. 21.00, Σάβ. 18.15 & 21.15. € 20 (Παρ., Σάβ. βρ., Κυρ.), 17 (Τετ., Σάβ.), 15 (Πέμ.)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.