![17202-37789.jpg 17202-37789.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/10/26/17202-37789.jpg)
❝ Ο Γιαν Φαμπρ είναι ένας πάρα πολύ ενδιαφέρων και πολυδιάστατος καλλιτέχνης που ασχολείται με διαφορετικές εκφάνσεις της σύγχρονης έκφρασης. Παράλληλα, είναι ένας δηλωμένος οπαδός του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και αυτό φαίνεται στη δουλειά του. Πιστεύω ότι μέσα από τον “Προμηθέα” μαζί με τον αρχαίο μύθο θα δούμε να ξεπηδούν οι ήρωες της σύγχρονης δύσκολης πραγματικότητας. Ακόμη, αυτή τη στιγμή κάποιος έχει τη δυνατότητα, παράλληλα με τον “Προμηθέα”, να δει στο Νέο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης και στο πλαίσιο της 3ης Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης της Θεσσαλονίκης την έκθεση του Γιαν Φαμπρ “Brain Models and Drawings”. Μια έκθεση που “οδήγησε” στην PIETAS, την έκθεσή του που πραγματοποιήθηκε στη διάρκεια της φετινής Μπιενάλε της Βενετίας με τη συνεργασία του Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης.❞
- Κατερίνα Κοσκινά, ιστορικός Τέχνης - μουσειολόγος
Πρόκειται για ένα μεγάλο οπτικοακουστικό θέαμα, με πρωτότυπη μουσική – ένας μεγάλος καθρέφτης της αισθητικής του σπουδαίου καλλιτέχνη. Στην παράσταση «Προμηθέας-Τοπίο ΙΙ» ο Γιαν Φαμπρ συνδέει το μύθο του Προμηθέα με τη σύγχρονη επιστήμη. Ο Φαμπρ αναζητά τον τραγικό του ήρωα, αναρωτιέται φωναχτά πού βρίσκεται και ουρλιάζει ικετεύοντας «Χρειαζόμαστε έναν ήρωα τώρα!». Έναν ήρωα για να μπορέσει να ζωντανέψει μια κοινωνία, που με τους κανόνες και τους νόμους της έχει εξορίσει τη φωτιά και μαζί με αυτή τη φαντασία και αντιστέκεται σε κάθε αναλαμπή που μπορεί να γεννήσει κάτι τολμηρό, καινούργιο και επικίνδυνο για το κατεστημένο. 18 & 19/11, 210 3213.100
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.