6 ομάδες + ένα φεστιβάλ χορού
RootlessRoot, Lucinda Childs, και η διάσημη βελγική κολλεκτίβα KVS & les ballets C de la B στο πρόγραμμα
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![108991-215994.jpg 108991-215994.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/09/28/108991-215994.jpg)
29.10-1.11 «Europium this time the end of the world will be better», RootlessRoot
Σε συνέχεια του Kireru –της προηγούμενης χορογραφίας που παρουσίασαν οι RootlessRoot το 2012 στη Στέγη– η διεθνώς δραστήρια ομάδα της Λίντας Καπετανέα και του Γιόζεφ Φρούτσεκ συνθέτει την ιστορία του καταποντισμού της σύγχρονης ευρωπαϊκής κουλτούρας. Επιβάτες μιας σχεδίας, πλέουν στο άγνωστο ευρωπαικό μέλλον αφήνοντας πίσω τους κάθε βεβαιότητα, για να ξαναθυμηθούν και να ανακαλύψουν τα μέσα του ανθρώπου για επιβίωση.
Σύλληψη & Σκηνοθεσία: RootlessRoot – Λίντα Καπετανέα & Jozef Fruček
Κεντρική Σκηνή, 20.30
5-8.12 «Available Light», John Adams / Lucinda Childs / Frank Gehry
Η «μεγάλη κυρία» της σύγχρονης αμερικανικής χορευτικής σκηνής επιστρέφει σε μια από τις λαμπρότερες στιγμές της 50χρονης καριέρας της. Σμίγοντας ξανά με τους ομοϊδεάτες της και σταρ του μινιμαλισμού, τον αρχιτέκτονα Φρανκ Γκέρυ και τον συνθέτη Τζων Άνταμς, αναβιώνουν τη θρυλική χορογραφία Available Light, σε μια γιορτή γεωμετρίας και κομψότητας.
Μουσική: John Adams
Χορογραφία: Lucinda Childs
Ερμηνεύει η Lucinda Childs Dance Company, με τους: Ty Boomershine, Katie Dorn, Katherine
Κεντρική Σκηνή, 20.30
17-19.12.2015 «Coup Fatal», KVS & les ballets C de la B
Η περίφημη κολεκτίβα του Βέλγου Αλαίν Πλατέλ επιχειρεί ένα ταξίδι πολιτικής και πολιτιστικής αυτογνωσίας στα άδυτα του Κονγκό. Χορός, θέατρο, τραγούδι και μουσική αναβλύζουν από το φυσικό πλούτο και τα «τεχνητά» πάθη της αχανούς αφρικανικής χώρας.
Τενόρος: Serge Kakudji
Μαέστρος: Rodriguez Vangama
Καλλιτεχνική διεύθυνση: Alain Platel
Μουσική διεύθυνση: Fabrizio Cassol
Κεντρική Σκηνή, 20.30
26-29.2.2016 Ίρις Καραγιάν
Από τις σημαντικότερες εκπροσώπους της σύγχρονης χορευτικής πραγματικότητας στην Ελλάδα, η Καραγιάν των υπαρξιακών αναζητήσεων και των κοινωνικών ανησυχιών δημιουργεί ένα κομμάτι για μια πενταμελή ομάδα ερμηνευτών-σωμάτων, που δοκιμάζουν να επαναπροσδιορίσουν τη σχέση τους με τους άλλους.
Ιδέα & Χορογραφία: Ίρις Καραγιάν
Μουσική: Νίκος Βελιώτης
Μικρή Σκηνή, 21.00
20.3.2016 Dancing to Connect, «Χορεύω, άρα επικοινωνώ»
Για τέταρτη χρονιά, η Στέγη φέρνει το σύγχρονο χορό στα σχολεία, με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για εφήβους Χορεύω, άρα επικοινωνώ, που στόχος του είναι να ενισχύσει τη δημιουργικότητα, την αυτοπεποίθηση, τη συνεργασία και την επικοινωνία των μαθητών μέσα από την τέχνη του χορού.
Το Χορεύω, άρα επικοινωνώ βασίζεται στο πρόγραμμα Dancing to Connect, το οποίο έχει φιλοξενηθεί σε περισσότερες από 30 χώρες όλου του κόσμου. Η Στέγη, σε συνεργασία με την ομάδα Βattery Dance Company της Νέας Υόρκης (που εμπνεύστηκε το πρόγραμμα) και με την υποστήριξη της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα, έχει εκπαιδεύσει τα τελευταία τρία χρόνια Έλληνες χορευτές ώστε να υλοποιούν οι ίδιοι το πρόγραμμα.
Συντελεστές: Μέλη της ομάδας χορευτών που συμμετείχαν τα τρία προηγούμενα χρόνια (Νικολέτα Καρμίρη, Κάντυ Καρρά, Ανδρονίκη Μαραθάκη, Γιάννης Νικολαΐδης,
Άρης Παπαδόπουλος, Μάρθα Πασακοπούλου, Δημόκριτος Σηφάκης, Έλενα Σταυροπούλου, Αντώνης Στρούζας, Μαρία Φουντούλη, Ηλίας Χατζηγεωργίου)
Κεντρική Σκηνή
9-10.4.2016 «6+7», Tao Dance Theatre
Η μακρινή Κίνα είναι ένας ολόκληρος κόσμος, από τον οποίο σπάνια έρχονται έως εμάς δείγματα σύγχρονου πολιτισμού. Η Στέγη φέρνει κοντά μας έναν Κινέζο χορογράφο, που τα τελευταία χρόνια έχει κατακτήσει τις σκηνές του κόσμου με τις μινιμαλιστικές του χορογραφίες, οι οποίες προσκαλούν τον θεατή σε ενατένιση και βαθιά επικοινωνία με το καλλιτεχνικό έργο που εκτυλίσσεται μπροστά του.
Χορογραφίες: Tao Ye
Μουσική: Xiao He (6), Tao Ye (7)
Κεντρική Σκηνή, 20.30
ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΧΟΡΟΥ
23-24.3.2016 3ο Φεστιβάλ Νέων Χορογράφων
Η Στέγη διοργανώνει για τρίτη συνεχή χρονιά το Φεστιβάλ Νέων Χορογράφων συνεχίζοντας τη στήριξή της στο σύγχρονο ελληνικό χορό. Νέοι δημιουργοί με διαφορετικά ιδιώματα ερευνούν, πειραματίζονται και αποτολμούν απροσδόκητες συνεργασίες με καλλιτέχνες από διαφορετικούς χώρους.
Σύλληψη και Καλλιτεχνική διεύθυνση φεστιβάλ: Κάτια Αρφαρά
Κεντρική & Μικρή Σκηνή
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο ταλαντούχος συνθέτης μάς μιλά για την παράσταση του Εθνικού Θεάτρου που τον φέρνει στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ένα πάρτι με σπουδαία ονόματα στη γειτονιά. Ξένοι σκηνοθέτες σκηνοθετούν Έλληνες ηθοποιούς.
Όπερα, μουσικό θεάτρο, αναβιώσεις επιτυχημένων παραγωγών, μιούζικαλ για όλη την οικογένεια, κουκλοθέατρο, συναυλίες κ.ά.
Μιλήσαμε με την Αμερικανίδα σούπερ σταρ της όπερας λίγο πριν έρθει στο Ηρώδειο για την Τραβιάτα της ΕΛΣ, σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ρήγου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από τις πρόβες. Μια κωμωδία της Sarah Ruhl για τη σεξουαλικότητα, την αγάπη και τον ηλεκτρισμό
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.