Υποβρύχιος χορός
Φορέστε μπουκάλες και καταδυθείτε στο Σούνιο για να δείτε την υποβρύχια παράσταση «Drops of breath». Η χορογράφος Αποστολία Παπαδαμάκη μάς βουτάει στο project.
![107629-239511.jpg 107629-239511.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/09/15/107629-239511.jpg)
Συζητώντας με τη Sophie Bulbulyan (σ.σ. συνχορογραφούν σε συνεργασία με τη Λία Χαράκη την παράσταση) πριν από δύο χρόνια ανακαλύψαμε πως και οι δύο είμαστε δύτριες και πως αγαπάμε το βυθό. Μοιραστήκαμε τις ιδανικές συνθήκες που προσφέρει ο βυθός για ένα χορευτή, λόγω της έλλειψης βαρύτητας, και σιγά-σιγά οδηγηθήκαμε στην ιδέα της παράστασης. Συμμετέχουν 14 χορευτές, εκ των οποίων οι 3 είναι με αναπηρία και οι τρεις παιδιά. Έχει στηθεί μια υποβρύχια θεατρική σκηνή, με σκηνικά του Γιώργου Γεωργίου, ενώ η πρωτότυπη μουσική του Τρύφωνα Κουτσέλη θα ακούγεται κανονικά από ηχεία στο βυθό. Σκεφτείτε το θέατρο της Επιδαύρου για να έχετε την εικόνα. Οι δύτες θεατές θα κάθονται στην πρώτη σειρά ενώ όσοι θα βλέπουν την παράσταση με μάσκα, κολυμπώντας, θα είναι σαν να τη βλέπουν από τα πάνω διαζώματα. Οι υπόλοιποι θα την παρακολουθούν από γιγαντοοθόνη στην παραλία.
>> Μπορεί να είναι παγκοσμίως πρωτότυπο θέαμα, αφού ανάλογες παραστάσεις έχουν γίνει σε πισίνες αλλά ποτέ σε ανοιχτή θάλασσα, όμως δεν ήταν αυτός ο στόχος μας. Θέλαμε να δείξουμε πως σ’ αυτή την εποχή προέχει το εμείς και όχι το εγώ και όσοι κάνουν καταδύσεις γνωρίζουν πολύ καλά πόσο ενωμένες είναι οι καταδυτικές ομάδες. Πρέπει να έχεις το νου σου για τους υπόλοιπους. Ας πούμε πως αυτή είναι η κοινωνιολογική παράμετρος. Ο βυθός θυμίζει τη μήτρα, όπου όλοι είμαστε ίσοι. Επιπλέον, τι συμβαίνει όταν ένας άνθρωπος επεμβαίνει σε μια ισορροπία που υπάρχει; Είναι, ας πούμε, η φιλοσοφική παράμετρος ενός εικαστικού χορογραφημένου θεάματος.
>> Υπάρχει ένα storyboard, που συνδέει τις δέκα βασικές χορευτικές σκηνές, αλλά προτιμώ να μη δεσμεύσω τη φαντασία του θεατή. Ίσως να πω μόνο πως σε κάποια σημεία θα αναγνωρίσει τον τρόπο που κολυμπούν τα σαλάχια ή τα δελφίνια. Κάτω στο βυθό όλα τα αρχετυπικά σύμβολα αποκτούν άλλη αξία. Μπορεί όλο αυτό να κρύβει απίστευτη δουλειά και κόπο –όσο και να ακούγεται οξύμωρο ο κόπος είναι και η ανταμοιβή μας–, αλλά τελικά όλο αυτό το βλέπουμε σαν μια επιστροφή στην απλότητα. Και η απλότητα φέρνει την ευτυχία.
Info: 25, 26, 27/9, 14.00, Αττική, Ακρωτήριο Σουνίου, στην παραλία του Grecotel Cape Sounio. Προπώληση εισιτηρίων - πληροφορίες: 2107234567, www.dropsofbreath.com.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Όσα πρέπει να ξέρετε για τη διανομή των δωρεάν εισιτηρίων, τη μέρα και την ώρα
Κι αν τα σκυλιά αναλάμβαναν δράση; Καταιγιστική πλοκή και ευαίσθητη ματιά
Το ανσάμπλ της Κομεντί Φρανσέζ επιστρέφει στην Επίδαυρο με το νέο έργο του καλλιτεχνικού διευθυντή του Φεστιβάλ της Αβινιόν. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η Εκάβη που δεν είναι η Εκάβη;
Και ακόμα: «Τα σκυλιά» και «Ετυμολογίες» στο Φεστιβάλ Αθηνών, «Θεόφιλος sold» από την Όλια Λαζαρίδου και το πολυταξιδεμένο «Lemon»
Το Θεσσαλικό Θέατρο εμπιστεύεται τα ηνία του θεσμού στο νέο αίμα του ελληνικού θεάτρου
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει την αριστοφανική κωμωδία σε σκηνοθεσία - απόδοση του Γιάννη Κακλέα
Είδαμε τη «Μήδεια» του Σάιμον Στόουν στο θέατρο Παλλάς, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου
Εντυπώσεις από την παράσταση σε σκηνοθεσία Άρη Μπινιάρη, με τους Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλο Γιώργο Χρυσοστόμου και άλλους εξαιρετικούς ηθοποιούς
Οι μοναδικές λυρικές βραδιές και το ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί
Μιλήσαμε για τον ρόλο του ως Αργκάν στην περιοδεία της παράστασης «Ο κατά φαντασίαν ασθενής», το θέατρο και τη δύσκολη απόφαση που έχει πάρει μέχρι τώρα στην καριέρα του
Σε σκηνοθεσία Γιάννη Κακλέα και με τον Μάνο Βακούση στον πρωταγωνιστικό ρόλο, το ΚΘΒΕ «κατηφορίζει» στην Επίδαυρο
Μισός αιώνας (και βάλε) Σταμάτης Φασουλής και ό,τι συμβαίνει στην επιθεώρηση θα έχει πάντα το στίγμα του
Ο μεγάλος σκηνοθέτης μάς μιλά για την Ορέστεια που παρουσιάζει στην Επίδαυρο
Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά μιλάει για τη νέα του παράσταση-πλατφόρμα
Και ακόμα: «Μήδεια» στο Παλλάς, «Ηρακλής μαινόμενος» στο Κηποθέατρο Παπάγου, Yamammoto Noh Theatre στο Σχολείον της Αθήνας, 3 δουλειές της bijoux de kant
Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιώργος Κουμεντάκης παρουσίασε το νέο, φιλόδοξο, πολυσυλλεκτικό και ευρείας απεύθυνσης πρόγραμμα
Καθώς η «Amalia Melancholia» έρχεται στο Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου, η συγγραφέας του βιβλίου «Ο κήπος της Αμαλίας» (εκδόσεις Πατάκη) γράφει για τη «βασίλισσα των φοινίκων»
Τι κάνουν ο βραβευμένος σεναριογράφος και η καταξιωμένη ηθοποιός στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής; Τους ζητήσαμε να αποκωδικοποιήσουν τις «Ετυμολογίες», αυτή τη διαφορετική παράσταση-«ημερίδα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.