Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
![jay_jay_johanson_tiki_bar_1.jpg jay_jay_johanson_tiki_bar_1.jpg](/images/1920x937/3/jpg/sites/default/files/gallery/2019/10/21/jay_jay_johanson_tiki_bar_1.jpg)
45 στιγμές από το live του Jay Jay Johanson στο Tiki Bar
Ο Σουηδός με τη γαλλική φινέτσα δεν είναι τόσο «απόμακρος» όσο φαίνεται
![tasos_anestis.jpg tasos_anestis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/tasos_anestis_0.jpg)
He is back in town. Λίγους καλλιτέχνες μπορώ να σκεφτώ που δεν έχουν βγάλει ούτε ένα μέτριο τραγούδι και νομίζω ο Jay Jay Johanson είναι ένας από αυτούς. Οπότε δεν γινόταν να λείπω από την επιστροφή του στην Ελλάδα και στο αγαπημένο στέκι Tiki Bar, μια από τις πιο κομψές αθηναϊκές μπάρες που μπορείς να δοκιμάσεις μοναδικά cocktails σαν να ήσουν σε ένα τροπικό σημείο του πλανήτη Γη. Ο Σουηδός με την γαλλική φινέτσα έχει αγαπήσει την Ελλάδα και φυσικά και εμείς του ανταποδίδουμε την αγάπη μας με κάθε ευκαιρία.
Η Ειρήνη Σκυλακάκη με ένα ακουστικό σετ αναλαμβάνει να ζεστάνει το κοινό που δείχνει να απολαμβάνει την χαμογελαστή και πάντα σεμνή τραγουδοποιό.Το Τiki Bar αποδείχτηκε τελικά πάρα πολύ μικρό για τον Jay Jay Johanson με τον κόσμο να είναι στην κυριολεξία πάνω στην σκηνή. Ο Jay Jay Johanson, με το υπερκούλ στιλ κι ένα ποτό στο χέρι ξεκινά το μελαγχολικό του ταξίδι και με την βοήθεια του Eric στα keyboards.
«Not Time Yet», «It Hurts Me So», «You'll Miss Me When I'm Gone», στο «So Tell the Girls That I Am Back in Town» μας εκμυστηρεύεται ότι το τραγούδι αυτό το έγραψε στην Ελλάδα! Και ενθουσιασμένος μας μιλάει για την αγάπη του για την Ελλάδα και τον Ντέμη Ρούσο. Και ραγίζει καρδιές με το «Τhe Girl I Love is Gone» (το οποίο έχει γράψει επίσης στην Ελλάδα)…
Με κομμάτια τόσο από τις πρώτες του δουλειές όσο και από το τελευταίο άλμπουμ «Kings Cross» το ταξίδι συνεχίζεται. Δεν θα μπορούσε να λείπει και η μεγάλη του επιτυχία «On the radio» και μια a capella εκτέλεση του «Whispering Words (ίσως το καλύτερο κομμάτι από το άλμπουμ «Poison»).
Έχουν περάσει δυο ώρες και καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να χωρέσουν όλα τα τραγούδια που θα ήθελα να ακούσω. To τέλος βρίσκει τον JJJ μέσα στον κόσμο να αγκαλιάζει, να φιλά και να χαιρετά τους πάντες. Και σκάφτεσαι ότι ίσως τελικά δεν είναι τόσο «απόμακρος» όσο φαίνεται.
Δειτε περισσοτερα
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Μαζί με τους Black Pumas, The Budos Band, Anduze και χιλιάδες φωνές στην Πλατεία Νερού
Ακόμα καλύτεροι, ακόμα τραγουδάμε
Μια ομάδα σχεδιαστών συγκέντρωσε στο βιβλίο «Travelogue» πρωτότυπες πατέντες από κάθε γωνιά της Ελλάδας