Vlachos Locos: Hip hop με κλαρίνα για Βλάχους από τον Groove Gorilla
Είδαμε το βίντεο κλιπ «Βλάχος» και τον ρωτήσαμε τι παίζει
![daad.jpg daad.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/daad.jpg)
![The Groove Gorilla - Vlachos Locos ( Ο Βλάχος ) [Official Video] The Groove Gorilla - Vlachos Locos ( Ο Βλάχος ) [Official Video]](/images/1074x600/3/jpg/files/YouTube/GnR6aw2hvh8.jpg)
Vlachos Locos: Ο ράπερ Groove Gorilla αφιερώνει το νέο του τραγούδι στους Βλάχους και βάζει κλαρίνο στο hip hop
Αφιερώνοντας ένα τραγούδι στην ιδιαίτερη πατρίδα του, το Λιβάδι Ολύμπου, στη μνήμη των παππούδων του και στους Βλάχους ανά τη Γη, ο ράπερ Groove Gorilla, κατά κόσμον Ευκλείδης Κρατσιώτης, χτυπά με το «Vlachos Locos» ή «Βλάχος» και ταιριάζει κλαρίνα με ρίμες και beats. Αταίριαστο ή έξυπνο; Παρατραβηγμένο ή απλά αυθεντικό; Είδαμε το βίντεο κλιπ του τραγουδιού και στείλαμε στο inbox ερωτήσεις για να μάθουμε περισσότερα.
![Vlachos Locos Groove Gorilla.jpeg Vlachos Locos Groove Gorilla.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/received_2120192898272661.jpeg)
Κλαρίνα και ρίμες μαζί. Πιστεύεις πως ταιριάζουν και γιατί;
Κλαρίνο και ρίμες μαζί ταιριάζουν. Ταιριάζει πιστεύω οποιαδήποτε μουσική συνδεθεί με μία άλλη με σεβασμό, γνώσεις και αρτιότητα. Η αγάπη μόνο δεν αρκεί για ένα καλό αποτέλεσμα αλλά δε γίνεται και χωρίς αυτά. Ταιριάζει και παραταιριάζει λοιπόν.
Την ώρα που πολλοί εγχώριοι ράπερ κοπιάρουν το «αμερικάνικο όνειρο» των γκέτο, εσύ πατάς πάνω στην ελληνική λαογραφία. Πώς κι έτσι;
Τα τραγούδια μου όλα είναι βιωματικά. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ένας φόρος τιμής, είναι από βιώματα και ιστορίες των παππούδων μου, της κουλτούρας των Βλάχων, της ζωής τους και της ιστορίας τους. Αυτά ξέρω, αυτά νιώθω, αυτό λέω. Ήθελα να τιμήσω την ελληνική ύπαιθρο και το έκανα. Χωρίς να σημαίνει ότι τα προηγούμενα τραγούδια μου ή τα επόμενα, έχουν αυτό το πολιτισμικό φορτίο.
Τι θαυμάζεις περισσότερο στην παράδοση των Βλάχων;
«Πρώτοι στ’ άρματα, στα τάματα, στα γράσια και στα γράμματα» λένε. Θαυμάζω την κληρονομιά που άφησαν σε πνευματικό επίπεδο στο σύγχρονο ευρωπαϊκό πολιτισμό μεγάλοι Βλάχοι όπως ο Ν. Δούμπας, ιδρυτής του Μεγάρου Φίλων Μουσικής στην Βιέννη. Θαυμάζω την παραδοσιακή τέχνη στα υφαντά, το εμπορικό τους πνεύμα, την καθημερινή τους φιλοσοφία και την διατήρηση της βλάχικης διαλέκτου, όπως επίσης και των εθίμων και των αξιών τους. Όλα αυτά τα νιώθω πιο έντονα ίσως, γιατί όντας μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης, μου λείπει λίγο παραπάνω όλη αυτή η κουλτούρα.
![Vlachos Locos Groove Gorilla 2.jpg Vlachos Locos Groove Gorilla 2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_20190619_133634.jpg)
Παρεξηγείσαι αν σε πει κάποιος «βλαχοράπερ;»
Περισσότερη σημασία έχει το πώς θα πει κάποιος το οτιδήποτε. Ο Γορίλας θέλει τρόπους. Τώρα, και Βλάχος είμαι και ράπερ είμαι. Και τα δύο τα μάθατε κατά βάση από το «Vlachos Locos». Απ’ την άλλη είμαι και πιανίστας, ίσως δηλαδή «βλαχοπιανίστας». Είμαι πολύ περήφανος που είμαι Βλάχος, με οποιοδήποτε συνθετικό. Ουδεμία παρεξήγησις.
Beats του Λόγου Απειλή και ρίμες για τον Όλυμπο. Τι ενέργεια σου βγάζει αυτό το μέρος;
Θα μείνω λίγο στα beats του Σπο, που πέρα από δυνατό ταλέντο, κρύβουν πολλές γνώσεις, εργατικότητα και συνεργατικότητα. Οι μισές ρίμες υπήρχαν, κι έτσι δεν άργησε να φτιάξει αυτήν τη beatάρα με τα βλάχικα τραγούδια που του έφερα. Η ενέργεια είναι μόνο και πάντα θετική σε υψόμετρο 1.200+ μέτρων (να πας στο Λιβάδι) !
![Vlachos Locos Groove Gorilla 3.jpeg Vlachos Locos Groove Gorilla 3.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/received_423533324878120.jpeg)
Ποιο είναι το αγαπημένο σου μέρος για να αδειάζει το μυαλό σου και γιατί;
Είναι η κουζίνα, που είναι και η δουλειά μου. Αλλά σίγουρα και νούμερο ένα είναι το αμάξι μου! Φεύγω με ή χωρίς προορισμό και εκεί ξεχνιέμαι και πατάω τα freestyles μου. Στην τελική, οπουδήποτε θα έχω αυτά που χρειάζομαι: παρέα, μοναξιά, αγάπη, βουνό, θάλασσα, δημιουργία… whatever.
Θυμάσαι το πρώτο άλμπουμ που αγόρασες;
Αν δεν ήταν Ημισκούμπρια, θα ήταν TXC. Ήμουν πολύ μικρός για να θυμάμαι.
![Vlachos Locos Groove Gorilla 4.jpeg Vlachos Locos Groove Gorilla 4.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/received_1048340505376578.jpeg)
Από πού κρατά η σκούφια του Groove Gorilla;
Το groove το βίωσα στην Καστοριά, παίζοντας πλήκτρα unofficial με τους Blue Rats, αλλά κυρίως συναναστρεφόμενος με αυτούς, μοναδικοί φίλοι και μουσικοί. Ο γορίλας, κρατάει από ιστορία παιδικής ηλικίας αλλά δεν θα πω πολλά, γιατί θα μιλάω ως αύριο. Θα πω μόνο πως εδραιώθηκε από ανάγκη, όταν έπρεπε να ξυπνήσει μέσα μου κάτι πιο δυνατό από άνθρωπο… ώστε να κόψω… να ξεκόψω… και να ξεπεράσω δαίμονες. Και είναι και Double G! (για τους όλντσκουλ).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Και ακόμα Judas Priest και Bruce Dickinson στην πλατεία Νερού και ο Τσαρλς Λόιντ στο Ηρώδειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.