- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Stand up comedian ή μουσικός; O Αριστοτέλης Ρήγας ανακατεύει και τα δύο με τρέλα
Ο «Θούριος» των Motörhead, το «Killing in the name of» στα Τρικαλινά και άλλες αμετάφραστες ιστορίες
![aristotelis_rigas_4.jpg aristotelis_rigas_4.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/03/26/aristotelis_rigas_4.jpg)
![20481826_798609456976567_2484367.jpg 20481826_798609456976567_2484367.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/20481826_798609456976567_2484367.jpg)
Ηταν, θυμάμαι, ένα δειλινό του Απρίλη, το μούχρωμα έβαφε το μουράγιο με χρώματα που θα ζήλευε ένας Βαν Γκόγκ, ένας Βαν Μπάστεν, ένα Βαν εταιρίας μεταφορών. Οι βουκαμβίλιες μοσχοβολούσαν ανθισμένες και οι μέλισσες γύριζαν από ένα ακόμα τους live. Προφανώς, και για να απαντήσω όντως στο ερώτημα, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη στιγμή που το αποφάσισα. Ήταν μια φυσική πορεία που ξεκίνησε από τα οικογενειακά τραπέζια όπου όλοι έλεγαν αστεία, τις παρέες μου, που λέγαμε ανέκδοτα για ώρες, πέρασε από το ερασιτεχνικό θέατρο και κατέληξε στη συμμέτοχή μου στο 2ο φεστιβάλ κωμωδίας το 2012 όπου έπαιξα για πρώτη φορά κείμενά μου στο ευρύ κοινό. Το μόνο που αποφάσισα συνειδητά ήταν να δηλώσω συμμετοχή στο φεστιβάλ και το έκανα μόνο και μόνο επειδή ήθελα να πω τα αστεία μου σε κοινό. Τα υπόλοιπα κάπως τακτοποιήθηκαν μόνα τους.
![με γιουκαλίλι με γιουκαλίλι](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/La16sfqLues.jpg)
Ο standup comedian είναι όλα αυτά μαζί. Κυρίως υπάρχουν δύο «αποστολές» που πρέπει να φέρουμε εις πέρας. Η πρώτη είναι αυτή του συγγραφέα. Θα πρέπει να γράψουμε τα αστεία μας, να παράξουμε το υλικό μας, και στη συνέχεια να τα δομήσουμε σωστά, να πετάξουμε τα περιττά, να φέρουμε το κείμενο στη θέση που πρέπει να έχει ώστε να είναι αποτελεσματικό, να φέρνει δηλαδή συχνά και μεγάλα γέλια. Ο δεύτερος ρόλος μας είναι αυτός του performer. Θα πρέπει να επικοινωνήσουμε το υλικό μας, να δώσουμε ζωή στα αστεία μας και να τα φέρουμε στη σκηνή. Στη δική μου περίπτωση, επειδή είμαι και μουσικός, αναπόφευκτα η μουσική κατέληξε να μου δίνει υλικό για κωμωδία. Εφαρμόζοντας τους κανόνες που διέπουν το standup comedy στη μουσική, βρίσκει κανείς μεγάλο κωμικό πλούτο. Εξάλλου η κωμωδία βρίσκεται στην κάτω όψη της πραγματικότητας, είναι παντού, απλά θα πρέπει κάποιος να έχει υποψιασμένο μάτι για να την παρατηρήσει.
![ο Θούριος - Αριστοτέλης Ρήγας & the G-SPOT EXPERIMENT ο Θούριος - Αριστοτέλης Ρήγας & the G-SPOT EXPERIMENT](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/a-nZfY-JwpY.jpg)
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό! Πω! Τώρα φαντάζομαι ότι όλες οι λέξεις που έχω πειράξει συναντιούνται και κάνουν ομαδική ψυχοθεραπεία και λένε «και εμένα με πείραξε, και δεν του είχα κάνει τίποτα...». Φαντάζομαι ότι είναι αρκετές! Σίγουρα αν μαζευτούν όλες μαζί «με έχουν»! Τώρα, η αγαπημένη μου λέξη είναι το «κομπορδέλι». Θυμίζει πουλί, θα μπορούσε να είναι εξάρτημα, ανταλλακτικό, ή επτανησιακό έδεσμα. Κανείς δεν ξέρει. Ουτε καν εγώ που μόλις τη σκέφτηκα. Επίσης μου αρέσει και το «πιτσικάρει». Υποδηλώνει μια βλάβη που δεν είναι ξεκάθαρη και νομίζω θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για οτιδήποτε. Π.χ. «ο προϋπολογισμός έχει πιτσικάρει. Χρειάζεται επειγόντως στο πρώτο τρίμηνο ένα κομπορδέλι».
![ΠΙΤΕΡ ΡΑΜΠΙΤ - Making-of μεταγλώττισης ΠΙΤΕΡ ΡΑΜΠΙΤ - Making-of μεταγλώττισης](/images/1440x810/3/png/files/microsoftteams-image.png)
Οχι ακριβώς, μερικά μου έχουν έρθει στο ταξί που συνήθως το ραδιόφωνο παίζει πράγματα που δεν θα έβαζα να ακούσω στο σπίτι μου, άλλα μου έχουν έρθει ενώ παίζω κιθάρα, κάποια είναι πραγματικές ιστορίες, άλλα τα έχω σκεφτεί συνηδειτά δοκιμάζοντας διάφορα πράγματα. Η διαδικασία μπορεί να είναι διαφορετική, άλλοτε με βρίσκει τυχαία ενώ κάνω κάτι άλλο και άλλες φορές επικαλούμαι την έμπνευση συνειδητά. Πάντως σίγουρα κάνω διαλείμματα...
Νομίζω ότι είναι η μετάφραση του «Killing in the name of» των Rage Against The Machine στα Τρικαλινά. Είναι αστεία η μετάφραση αγγλικών στίχων στα ελληνικά, αλλά η μετάφρασή τους απ’ ευθείας στα τρικαλινά είναι απογειωτική.
Εχω παρατηρήσει ότι το «γέλα πουλί μου γέλα», πέρα από το γεγονός ότι έχει τίτλο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως διαφημιστικό σλόγκαν για κέντρο αντιμετώπισης της στυτικής δυσλειτουργείας, έχει στίχους σε ιαμβικό δεκαπεντασύλλαβο και θα μπορούσε εύκολα να ενορχηστρωθεί ως τσάμικο, καλαματιανό, νησιώτικο, κρητικό κτλ κτλ...
Η «Δουνκέρκη». Ταινιάρα.
![Stuart Goldsmith - 2017 Melbourne International Comedy Festival Gala Stuart Goldsmith - 2017 Melbourne International Comedy Festival Gala](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/62ld1rU607U.jpg)
Αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει άπειρος αριθμός πιθανών παράλληλων συμπάντων, σίγουρα σε κάποιο από αυτά ο Κομπέιν δεν έχει αυτοκτονήσει, ο Λέμυ ακόμα ζει, ο Τζιμάκος κάνει παραστάσεις, ο καπιταλισμός έχει εξαλειφθεί ως παιδική ασθένεια του πολιτισμού, εγώ έχω μαλλιά και ο Σύριζα είναι αριστερό κόμμα. Ωστόσο σε κανένα από αυτά τα σύμπαντα δεν τολμώ να φανταστώ ότι παίζω στην ίδια σκηνή με τον Κερτ, η τον Λέμυ και ότι χτυπιέμαι με τον Τζιμάκο στους ήχους των μετάλλικα. Πιο πιθανό θα ήταν να κάνω ντουέτο με τον κακοφωνίξ, αλλά εντάξει όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.
![με γιουκαλίλι με γιουκαλίλι](/images/1440x810/3/png/files/microsoftteams-image.png)
Θεωρώ ως παράσημό μου την αντίδραση ενός θεατή σε μια παράσταση, ο οποίος είπε στον διπλανό του, αρκετά καθαρά ώστε να τον ακούσω, το «τι λέει ο μ....κας!». Είχε γελάσει τόσο πολύ που πέρασε στο επόμενο στάδιο, της υπαρξιακής απορίας.
Αυτή η παράσταση είναι η πρώτη μου σόλο παράσταση και στην ουσία είναι το αποτέλεσμα όλης της δουλειάς μου από τότε που ασχολήθηκα με την κωμωδία μέχρι τη στιγμή που την ανέβασα. Φυσικά, η παράσταση εχει εξελιχθεί κι’ άλλο από τότε, έχει μεγαλώσει, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να κλείσει τον κύκλο της. Εχει τα πρώτα μου αστεία, είναι αρκετά αυτοβιογραφική και την αγάπησα τρομερά. Έχω ζήσει μοναδικές εμπειρίες παίζοντας το musicomedy στην Αθήνα και την επαρχία. Έκανα νέους φίλους, γνώρισα νέους τόπους, και ένιωσα μεγάλη χαρά που έκανα πολλούς ανθρώπους να χαρούν με τα αστεία μου. Αυτό που θα μείνει λογικά μετά από την τελευταία παράσταση του στο Ίλιον την Τετάρτη 28/3, θα είναι το βίντεο της μαγνητοσκόπησης και η αφίσα της παράστασης στον τοίχο του σαλονιού μου.
Ετοιμάζω την επόμενη παράστασή μου η οποία θα παιχτεί σε μορφή προσχεδίου στο φεστιβάλ κωμωδίας στην Αθήνα στα μέσα Μαϊου.
![aristotelis_rigas_2.jpg aristotelis_rigas_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/aristotelis_rigas_2.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Και ακόμα Judas Priest και Bruce Dickinson στην πλατεία Νερού και ο Τσαρλς Λόιντ στο Ηρώδειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.