- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Οι Kraftwerk έρχονται για μια μοναδική 3-D συναυλία στην Αθήνα
Η περιοδεία των Γερμανών πρωτοπόρων της ηλεκτρονικής μουσικής κάνει στάση στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου το Σάββατο 3 Μαρτίου
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![14838300.jpg 14838300.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/11/29/14838300.jpg)
Οι Kraftwerk, ένα από τα σημαντικότερα και επιδραστικότερα σύνολα στην ιστορία της σύγχρονης μουσικής, έρχονται στην Αθήνα! Οι Γερμανοί πρωτοπόροι της ηλεκτρονικής σκηνής θα εμφανιστούν στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do), το Σάββατο 3 Μαρτίου, στο πλαίσιο της 3-D Concerts περιοδείας τους, η οποία έχει γνωρίσει τεράστια επιτυχία σε ολόκληρο τον κόσμο, συνδυάζοντας μουσική και εικόνα σε ένα οπτικοακουστικό show που χαρακτηρίστηκε ως "απόλυτο έργο τέχνης."
Μία μεγάλη συναυλία που θα αποτελέσει μοναδική εμπειρία για όσους παρευρεθούν, αφού με τη βοήθεια της 3-D τεχνολογίας (με τη χρήση projections, φωτισμού, ειδικών στολών που θα φορούν τα μέλη του συγκροτήματος), το κοινό θα βρεθεί κυριολεκτικά δίπλα στους καλλιτέχνες, απολαμβάνοντας τη μουσική τους σε ένα πολυδιάστατο περιβάλλον. Ένα σπάνιο θέαμα από μία μπάντα που από το ξεκίνημα της πορείας της κοιτούσε στο μέλλον - και, πολλές φορές, το δημιουργούσε.
Το show θα διαρκέσει δύο ώρες και θα είναι γεμάτο από τις διασημότερες συνθέσεις των Kraftwerk. Στην είσοδο, οι κάτοχοι των εισιτηρίων θα παραλαμβάνουν τα ειδικά 3-D γυαλιά (με το λογότυπο του συγκροτήματος και το artwork της περιοδείας), τα οποία θα κρατήσουν ως αναμνηστικό μετά την παρακολούθηση της συναυλίας.
Το multi-media project των Kraftwerk ξεκίνησε το 1970, από τον Ralf Hütter και τον Florian Schneider. Έστησαν το δικό τους Kling Klang Studio, στο Düsseldorf της Γερμανίας, όπου συνέλαβαν και ηχογράφησαν όλα τα albums των Kraftwerk.
Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '70, είχαν κατορθώσει να κερδίσουν τη διεθνή αναγνώριση χάρη στα επαναστατικά ηλεκτρονικά ηχοτοπία τους και τον πειραματισμό με τη ρομποτική και άλλες τεχνολογικές καινοτομίες. Το όραμά τους για τη μουσική του μέλλοντος, έθεσε τις βάσεις για τη δημιουργία του soundtrack της ψηφιακής εποχής του 21ου αιώνα.
Οι συνθέσεις τους - με τη χρήση καινοτόμων τεχνικών, συνθετικών φωνών και ηλεκτρονικών ρυθμών - έχουν μία διαχρονική διεθνή επιρροή σε μια ολόκληρη σειρά μουσικών ειδών: από το electro έως το hip-hop και από την techno μέχρι τη synth-pop.
Με albums όπως τα "Autobahn" (1974), "Radio Activity" (1975), "Trans-Europe Express" (1977), "The Man-Machine" (1978), "Computer World" (1981), τα οποία εξακολουθούν να αποτελούν σημείο αναφοράς για την εξέλιξη της σύγχρονης ηλεκτρονικής σκηνής (και όχι μόνο), οι Kraftwerk ενέπνευσαν χιλιάδες μεταγενέστερους καλλιτέχνες, βάζοντας τις βάσεις για τη δημιουργία ολόκληρων μουσικών ρευμάτων.
Στις ζωντανές τους εμφανίσεις, οι Ralf Hütter, Henning Schmitz, Fritz Hilpert και Falk Grieffenhagen απεικονίζουν την πίστη τους στο ότι τόσο ο άνθρωπος όσο και η μηχανή μπορούν να έχουν μία αντίστοιχη συνεισφορά στη δημιουργία της μουσικής και της τέχνης.
Ξεκινώντας με την αναδρομική παρουσίαση του Καταλόγου τους στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης, το 2012, οι Kraftwerk έχουν πραγματοποιήσει μία δυναμική επιστροφή με κινητήρια δύναμη την προέλευσή τους από την καλλιτεχνική σκηνή του Düsseldorf των late 60's.
Τη σειρά συναυλιών 3-D στη Νέα Υόρκη ακολούθησαν και άλλες εμφανίσεις στο Tate Modern Turbine Hall (Λονδίνο), το Akasaka Blitz (Τόκιο), το Opera House (Σίδνεϊ), το Concert Hall του Walt Disney (Λος Άντζελες), το Fondation Louis Vuitton (Παρίσι), τη Neue National Galerie (Βερολίνο) και το Μουσείο Guggenheim (Μπιλμπάο).
Το 2014, τιμήθηκαν με το βραβείο Grammy Lifetime Achievement Award για τη συνολική προσφορά τους στη μουσική, ενώ τον Ιανουάριο του 2018 θα είναι και πάλι υποψήφιοι, αυτή τη φορά στις κατηγορίες του Best Dance / Electronic Album και του Best Surround Sound Album για το "3-D The Catalogue".
Kraftwerk 3-D
Σάββατο 3 Μαρτίου 2018, Κλειστό Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do), Μωραϊτίνη 2
Η προπώληση των εισιτηρίων θα ξεκινήσει την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου, στις 11:00 το πρωί.
Οι τιμές τους θα είναι οι εξής:
35 ευρώ (όρθιοι) / 42 ευρώ (καθήμενοι) στην πρώτη φάση της προπώλησης (για συγκεκριμένο αριθμό εισιτηρίων)
37 ευρώ (όρθιοι) / 47 ευρώ (καθήμενοι) στην κύρια φάση της προπώλησης
40 ευρώ (όρθιοι) / 52 ευρώ (καθήμενοι) στο ταμείο
Διάθεση: τηλεφωνικά στο 11876, στα καταστήματα Reload, Seven Spots, Media Markt, Ευριπίδης, στο Viva Kiosk Συντάγματος (Ερμού 1, καθημερινά 9:00-21:00) και στο Viva Spot Τεχνόπολης (μέσα στον χώρο της Τεχνόπολης, είσοδος από οδό Περσεφόνης, Δευτ-Σαβ 11:00-19:00), καθώς και στα www.fuzzclub.gr και www.viva.gr .
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.