Οι μπάντες του φεστιβάλ ΨΧ επιλέγουν το αγαπημένο τους ψυχεδελικό κομμάτι
Η μουσική «ΨΧ» της Αθήνας επιστρέφει για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο Ρομάντσο
![357830-741365.jpg 357830-741365.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/357830-741365.jpg)
![370702-765739.jpg 370702-765739.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/09/07/370702-765739.jpg)
Η έναρξη της φθινοπωρινής σεζόν στην Αθήνα έχει ταυτιστεί τα τελευταία τέσσερα χρόνια με το ΨΧ, το φεστιβάλ νέας ελληνικής ψυχεδελικής μουσικής που έχει στόχο να προωθήσει και να διαδώσει το νέο ήχο με ψυχεδελικές αναφορές, αλλά και να καταγράψει όλες τις νέες τάσεις που αναδύονται στην εγχώρια μουσική παραγωγή.
Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, συγκεντρώνονται κάτω από την ομπρέλα του πρωτοποριακού φεστιβάλ της πόλης μερικά από τα πιο επίκαιρα και δραστήρια ονόματα της εγχώριας σκηνής. Το φετινό εκλεκτό line up, υπόσχεται ένα διήμερο γεμάτο υπνωτιστικούς ήχους. Την Παρασκευή 8 και το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου θα βρεθούν στη σκηνή του Ρομάντσο οι Alien Mustangs, The Rattler Proxy, The Bonnie Nettles, Το Κορίτσι Κοιμάται, Prins Obi and the Dream Warriors, Holy Monitor, Jack Heart και Monochromatic Visions. Λίγο την έναρξη του φεστιβάλ μοιράζονται με την AV το αγαπημένο τους ψυχεδελικό κομμάτι.
The Rattler Proxy
«To "Μotorcycle, I love you" των Moon Duo. Επειδή είναι δύο, αν παίξουν κομμάτι κάτω από 4 λεπτά βγάζουν σπυριά και επειδή σε ένα παράλληλο σύμπαν αυτό το κομμάτι παίζει ως χαλί σε μια ψυχεδελική κινηματογραφική διασκευή του "Καμικάζι αγάπη μου"».
The Bonnie Nettles
«Μας το είχε στείλει ο "μπαμπάς" μας. Ειναι έναν κομμάτι instrumental. Έχει απίστευτο ρυθμό σε κρούστα ,νωχελικές κιθάρες και όταν μπαίνουν τα τύμπανα έτσι "κοφτά" κορυφώνεται, colors you can listen , sounds you can see. Κομματι ορισμός για αυτή την έκφραση στην οποία βασίζονται και οι συνθέσεις των Bonnie Nettles».
Το Κορίτσι Κοιμάται
«Αυτό το κομμάτι μας κάνει να σκεφτόμαστε τα δύο κύρια συστατικά της ψυχεδέλιας: την αναζήτηση και την υπέρβαση».
Prins Obi and the Dream Warriors
«Το "Ζεϊμπέκικο" είναι ένα από τα αρχέγονα πλακάκια του πατώματος της μουσικής παιδείας μας. Είναι ένα κατασκεύασμα που κανονικά δε θα έπρεπε να λειτουργεί, κι όμως όχι μόνο τα καταφέρνει αλλά δημιουργεί και ένα νέο νησί από μόνο του. Εμπνευσμένο».
Holy Monitor
«Ποτέ ξανά η ambient αισθητικότητα δεν ήταν τόσο εμβληματική. Για εμάς αυτό το κομμάτι αλλά και το σύνολο του "L.A. Woman" αποτελούν το τέλειο πάντρεμα αλητείας και μουσικότητας».
Jack Heart
«Ιδιόμορφη ψυχεδέλεια που ξεπηδά από τα έγκατα του λυρισμού της φολκ και συναντά την κοσμική μελωδικότητα των παλλόμενων χορδών επάνω στο βρεγμένο χώμα.Gene Clark - No Other 1974».
Monochromatic Visions
«Μας ενέπνευσε ο τρόμος και η ομορφιά του συνθεσαίζερ στο τέλος του κομματιού. Η επανάληψη μας γοήτευε πάντα και θα μας εμπνέει πάντοτε».
Info: Παρασκευή 8 & Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2017
BIOS Ρομάντσο – Αναξαγόρα 3-5
Είσοδος: 6 ευρώ ανά ημέρα & 10 ευρώ διήμερο εισιτήριο
Ώρα Προσέλευσης: 20.00
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Και ακόμα Judas Priest και Bruce Dickinson στην πλατεία Νερού και ο Τσαρλς Λόιντ στο Ηρώδειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.