![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![Μόνικα - Στάλα | Monika - Stala (Alternate version) - Official Lyric Video Μόνικα - Στάλα | Monika - Stala (Alternate version) - Official Lyric Video](/images/1074x600/3/jpg/files/YouTube/3jBgHeRJKEQ.jpg)
Στους καλλιτέχνες αρέσει να παίζουν. Έχουν αυτό το δικαίωμα για να παραμένουν ενεργοί μέσα στη φάση.
Το νέο τραγούδι της Μόνικας –«το πρώτο της με ελληνικό στίχο!» προς έκπληξη όλων- είναι ένα παιχνίδι που το καταλαβαίνει κάποιος από τις πρώτες του νότες και τα φωνητικά που μοιάζουν σαν ένα λιγωμένο κάλεσμα του καλοκαιριού.
Ακόμα και αν δεν καταλαβαίνει κάποιος το παιχνίδι της Μόνικας, δεν έχει καμία σημασία. Μπορεί να χαμογελάσει και να το προσπεράσει.
Η «Στάλα» μοιάζει να είναι μία διασκεδαστική στιγμή μέσα στο στούντιο, προσπαθώντας να παίξουν, παραγωγός, ηχολήπτες, μουσικοί, Μόνικα με ο,τιδήποτε είναι αυτό που αποκαλούμε «καλοκαιρινό ήχο». Μία μουσική ανάμνηση που μοιάζει να επιστρέφει συνέχεια στην τρυφερή δεκαετία του ’60-’70 και στα νεοκυματικά, καλοκαιρινά τραγούδια που τόσο όμορφα ταίριαζαν τότε στη γλώσσα και τις ευαισθησίες.
Εκείνη η περίοδος των ελαφρών ελληνικών τραγουδιών είναι ένα σημείο αναφοράς πολλών σημερινών νέων καλλιτεχνών και φανς, είναι το πιο αξιοπρεπές ρετρό που θα μπορούσαν να έχουν πρόχειρο. Τους αρέσει να παίζουν με αυτό, να το υποδύονται, ακόμα και να το κοροϊδεύουν λίγο πιο σκληρά από όσο θα άντεχαν οι τότε δημιουργοί.
Η Μόνικα, στη «Στάλα», κάνει κάτι περίεργα πράγματα με τη φωνή της. Χρησιμοποιεί λέξεις που ακούγονται ακόμα πιο παράξενα όταν τις ακούς από την ίδια. «Για μας τα δυό». Ποια δυο; Τα χουχουνάκια; «Ματάκια, χειλάκια, ναζάκια, σαν τον αέραααα, χορεύει ο ντουνιάς».
Οκ Μόνικα, χαχα.
Ακόμα και σε στιγμές που η «Στάλα» μοιάζει να ακούγεται από μισοφαγωμένη κασέτα, το αστείο είναι οκ. Έχει άποψη. Είναι ένα περίεργο, ασυνήθιστο πείραμα, ίσως χωρίς πολύ χιούμορ αλλά όσο παιχνιδιάρικο χρειάζεται αυτό το περίεργο καλοκαίρι.
Αλλά, ηρεμήστε. Είναι μόνο ένα τραγούδι. Θα το πάρει ο αέρας.
Το κακό με τη Μόνικα είναι ότι από την πρώτη στιγμή που τη γνωρίσαμε, της φορτώσαμε τόσα πολλά, τη φορτώσαμε με τόση σοβαρότητα και άγχος («Ποιο θα είναι το επόμενο βήμα της;») που απλώς χάθηκε μέσα στον κυκεώνα. Χατζηδάκική; Ποπ; Αγγλόφωνη; Indy; Θα πάει περιοδεία με τη Γαλάνη; Θα κάνει καριέρα στην Αμερική; Είναι ντίσκο ή είναι φανκ; Με καπέλο ή χωρίς; Δείτε τη Μόνικα να κολυμπάει. Δείτε τη Μόνικα να επιστρέφει στην ροκ αλητεία.
Αφήστε τη Μόνικα ήσυχη. Θα βρει την ισορροπία της. Μέχρι τότε ας ακούσουμε ή όχι τη «Στάλα», είναι άλλωστε μια σταγόνα μπροστά στα όσα ακούγονται ενώ ψάχνουμε το Άγιο Δισκοπότηρο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
H ανακοίνωση του Υπουργείου Πολιτισμού την ημέρα των γενεθλίων του
Τι είπε για τη«χρυσή κάρτα» του να είναι μέρος του αξεπέραστου συγκροτήματος
Ο γνωστός μουσικός και συνθέτης μάς προετοιμάζει για τη μεγάλη του συναυλία στο Ηρώδειο
Το αντίο των μελών του συγκροτήματος
Το τραγούδι έχει ρίζες στο 1940 και μιλάει για ένα ερωτικό πάθος
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Placebo, Lenny Kravitz, ο Κώστας Χατζής και η Δανιέλα Χατζή με την Ελπίδα και άλλοι «ντύνουν» μουσικά τον τελευταίο μήνα του καλοκαιριου
Τι είπε για το πώς ξεκίνησε το τραγούδι
Mιλήσαμε με τον καλλιτέχνη για τον παππού του, το "Out Here Drinking", το TikTok και, φυσικά, την Άννα Βίσση
Ο Damiano και η παρέα του έβαλαν φωτιά στο ΟΑΚΑ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.