![4570-643697.jpg 4570-643697.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4570-643697_0.jpg)
![36027-78353.jpg 36027-78353.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/03/04/36027-78353.jpg)
Κάθε εβδομάδα ζητάμε από τον καλεσμένο μας να γυρίσει πίσω στη «μουσική ζωή του». Να θυμηθεί τι μουσική άκουγε στα 5, στα 10 κ.ο.κ. μέχρι σήμερα και να μας διηγηθεί μια σχετική ιστορία/ ανάμνηση.
Η Σtella (Χρονοπούλου) καταρχάς κατέληξε στην παρακινδυνευμένη ορθογραφία του «καλλιτεχικού» της. Τη γνωρίσαμε με τους Expert Medicine, την είδαμε στην σκηνή στο πλευρό των My Wet Calvin (κι ακούσαμε τα ‘Blondie-sh’ φωνητικά της στο ‘XS Underwear’), μπήκαμε σε ηχοσυννεφιασμένους συνδέσμους για να ακούσουμε τι γράφει με τους Fever Kids και παράλληλα πήραμε μια εξαιρετική γεύση από τις σόλο δυνατότητές της με το Keep Me Naked EP. Τώρα έχει καινούρια τραγούδια, δηλαδή ένα νέο EP με τίτλο Wait On Me σε παραγωγή και μείξη από τον Sillyboy και τον Κύριο Κ. Ειδικά με τον πρώτο μοιάζουν να έχουν μια συμπληρωματική «αγόρι-κορίτσι» στον τρόπο με τον οποίο συνεργάζονται προσεγγίζοντας την pop. Κι αυτό είναι παρήγορο σε μια χώρα που δυσκολεύεται ακόμα να συμφιλιωθεί με τον όρο.
(φωτό: Γιώργος Βαβυλουσσάκης)
Περιμένοντας το live της την Τσικνοπέμπτη, ας την διαβάσουμε να διηγείται τι μουσική άκουγε…
Στα 5
TONY MOTTOLA - Brazilia
Αυτό το κομμάτι είναι από ένα δίσκο που πιθανότατα ήταν και ο πρώτος που έπιασα ποτέ στα χέρια μου. Sixteen Great Performances του Tony Mottola, ο οποίος είχε ένα πολύ ξέφρενο – όπως ακουγόταν τότε στο κεφάλι μου – tracklist, και για μεγάλο χρονικό διάστημα, όσο μου πήρε δηλαδή και για να τον ζωγραφίσω ολόκληρο μπρός πίσω, τον έβαζα στο repeat και χόρευα στο σαλόνι μας σαν παλαβό μέχρι ζαλάδας.
Στα 10
THE CRYSTALS – Then He Kissed Me
Σε αυτή την ηλικία περίπου ήταν που είχε βγει αυτή η καταπληκτική ταινία, Oι περιπέτειες μιας μπέιμπι σίτερ. Θυμάμαι στην αρχή του φιλμ να μπαίνει μια μελωδία που με συγκινεί απίστευτα και μου καρφώνεται κατευθείαν στο κεφάλι και την ξανασυναντάω στο τέλος, αν και μάλλον το είχα γυρίσει 100 φορές πίσω για να το ακούσω ξανά και ξανά.
Στα 15
BEASTIE BOYS – Sure Shot
Λοιπόν είμαι στην εφηβεία και ακούω π ο λ λ ά. Το Ill Communication το αγόρασα κάπως τυχαία γιατί δεν ήταν ακριβώς «η μουσική μου» τότε, αλλά τελικά δεν έβγαινε εύκολα από το cd player. Το άκουγα σχεδόν κάθε μέρα για μια ολόκληρη χρονιά περπατώντας για να φτάσω στο φροντιστήριο τα απογεύματα. Θυμάμαι να νιώθω ‘cool’ με έναν πολύ διαφορετικό τρόπο και ελαφριά χωρίς σκοτούρες, με μεγάλη αυτοπεποίθηση, σαν να τα γνωρίζω όλα ξαφνικά, σαν να έχω μόλις πάρει το μεγαλύτερο και καθαρότερο personality boost που θα μπορούσα.
Στα 20
MODJO – Lady
Αυτό το τραγούδι με έσωσε από βέβαιο εγκεφαλικό, εκεί γύρω στα 20. Κλεισμένα εισιτήρια για Αμερική, πετούσα σε λίγες μέρες. Είχα ήδη αρχίσει να αγωνιώ γιατί φοβάμαι τα αεροπλάνα, αλλά ήθελα να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Μια μέρα πριν την πτήση όμως έχω αρχίσει να φοβάμαι επικίνδυνα, με έντονες ταχυπαλμίες, τάσεις για λιποθυμία κλπ. Σχεδόν με σέρνουν στο αεροδρόμιο μετά από ένα Tavor κι ένα Lexotanil και καθώς πάμε προς το αεροπλάνο και σκέφτομαι ότι ήρθε το τέλος, φοράω τα ακουστικά μου και την ώρα που ανεβαίνω την σκάλα επιβίβασης πέφτει το ‘Lady’. Μέχρι να ανέβω και να μπω μέσα, μου είχαν περάσει όλα δια μαγείας.
Στα 25
ARTHUR RUSSELL – Springfield
Θυμάμαι να είναι βράδυ, Άνοιξη και περίμενα στο αυτοκίνητο τη φίλη μου τη Θάλεια κάτω από το σπίτι της. Μπαίνει, βάζει ένα cd κι αρχίζω να ακούω κάτι που με μπερδεύει. Noμίζω ότι μου αρέσει αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι γίνεται και δεν μπορώ εύκολα να βγάλω όλα τα λόγια. Αυτό που συνειδητοποιούσα όμως καθώς προχωρούσε το κομμάτι ήταν ότι δεν ήθελα να σταματήσω να το ακούω. Με μάγευε αργά και σταθερά. Ο Arthur Russell ήταν μια μεγάλη, και πάρα πολύ ξεχωριστή, ανακάλυψη για μένα τότε.
ΣΗΜΕΡΑ
Jack Penate – Every Glance
Τον Jack μου τον έστειλε ο φίλος μου ο Γιώργος μια μέρα στο chat. Δεν το άνοιξα αμέσως, δεν τρελαίνομαι πάντα για αυτά που του αρέσουν κι εξεπλάγην ευχάριστα (και με το παραπάνω) όταν άρχισε να παίζει το ‘Every Glance’. Αυτό το κομμάτι έχει κάτι το πολύ νοσταλγικό κι αριστοκρατικό μαζί, σαν να είναι από μια άλλη εποχή αλλά πολύ σύγχρονα περασμένο στην παραγωγή - από τον Paul Epworth - την οποία βρίσκω ευφυέστατη. Μετά από λίγες μέρες ο Γιώργος είχε τα γενέθλια του. Του έκανα δώρο το άλμπουμ.
Η Σtella εμφανίζεται αυτήν την Πεμπτη 7/3 στο 6 d.o.g.s. παρέα με τον Sillyboy (21.30, είσοδος ελεύθερη)
Αυτό είναι το video clip του 'Detox'
(κεντρική φωτό: Anouk Berenguer)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Και ακόμα Judas Priest και Bruce Dickinson στην πλατεία Νερού και ο Τσαρλς Λόιντ στο Ηρώδειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.