- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
A Victim Of Society: Το αθηναϊκό γκρουπ φωτογραφίζει τον ήχο του
Shortcuts με αφορμή την κυκλοφορία του «Freaktown»
![358065-741824.jpeg 358065-741824.jpeg](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2017/06/09/358065-741824.jpeg)
Τους πρωτοσυναντήσαμε στη συναυλία του Dirty Beaches. Το lo-fi project που δημιούργησαν το 2011 στην Αθήνα ο Βαγγέλης Μακρής και ο Φώτης Ντούσκας συστήθηκε δισκογραφικά το 2014 με το δυνατό ακατέργαστο ντεμπούτο τους «Distractions». Το σχήμα μετά από μικρή παύση εξελίσσει τον ήχο του με την προσθήκη του ντράμερ Παντελή Καρασεβδά δημιουργώντας με τo νέο άλμπουμ «Freaktown» (Inner Ear) μια ορμητική ροκ απεικόνιση της σημερινής ζοφερής Αθήνας γεμάτο αδρεναλίνη, ένταση και psych rock εμμονές. Toυς ζητήσαμε να αποτυπώσουν τη μουσική τους ζωή στις πόλεις σε ένα photostory.
This is where the magic happens
Αυτό το μέρος είναι το δεύτερό μας σπίτι, το Sonic Playground. Εδώ περνάμε το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μας. Εδώ έχουν συμβεί πράγματα που μας έχουν καθορίσει σαν ανθρώπους. Εδώ, οι τρεις μας γίναμε συγκρότημα, μάθαμε να δουλεύουμε μαζί και ηχογραφήσαμε τα δύο LPs που έχουμε κυκλοφορήσει.
George Grosz's A Victim of Society
(Ein Opfer der Gesellschaft, 1919)
Ο παραπάνω είναι ο πίνακας από τον οποίο πήραμε το όνομά μας.
Ο Παντελής είναι ένας άνθρωπος που μας ένωσε. Πολλές φορές, όσο καιρό ήμασταν ντουέτο, μας έλεγαν πως ένας drummer ήταν αυτό που έλειπε. Τελικά δεν ήταν το όργανο που έλειπε αλλά ο άνθρωπος και ο μουσικός. Όλοι μαζί γίναμε παρέα και θα μπορούσε να έπαιζε οποιοδήποτε άλλο όργανο και πάλι θα ήταν μαζί μας. Γιατί πρώτα απ' όλα αυτό που κάνουμε βασίζεται στην συνεννόηση και στην αγάπη για την μουσική, και αυτό δεν θα μπορούσαμε να το μοιραστούμε με κανέναν άλλο. Και με αυτό σαν κριτήριο, συνεχίζουμε με όλους τους ανθρώπους που δουλεύουμε μαζί, είτε είναι ο Νίκος, ο Ηρακλής ή ο Μάριος. Και τους ευχαριστούμε πολύ όλους.
Μέρος των ηχογραφήσεων του Freaktown, και πιο συγκεκριμένα τα drums και όλα τα κρουστά, έγινε σε ένα υπόγειο στο Χολαργό. Ακριβώς από πάνω λειτουργούσε ένα ωδείο και στα διαλείμματα από τις ηχογραφήσεις ανεβαίναμε πάνω, καθόμασταν και ακούγαμε τα παιδιά να μελετούν. Εδώ είμαστε με τους Νίκο Τριανταφύλλου και Ηρακλή Βλαχάκη που έκαναν την παραγωγή, μίξη και mastering στον δίσκο, οι οποίοι μας βοήθησαν να περάσουμε καλά και να ευχαριστηθούμε την όλη διαδικασία.
When in Rome...
Η πρώτη φορά που παίξαμε εκτός Ελλάδας σαν τρίο ήταν στην Ρώμη τον Σεπτέμβριο του 2015, στο Alchemy Wave Festival.
Επειδή τα πράγματα δεν είναι πάντα εύκολα και ωραία καμιά φορά καταλήγουμε κάπως έτσι...
Fully Packed Velvet Room
Live me Rita Mosss στην γνωστή πολυκατοικία της Μιλτιάδου. Τα live εκεί, όλο τον χειμώνα είναι μια σταθερά στην μουσική της Αθήνας σήμερα, και μόνο όσοι πηγαίνουν μπορούν να καταλάβουν γιατί είναι τόσο ωραία. Θα πρέπει σίγουρα να ευχαριστήσουμε τους The Callas, και όλους όσους συμμετέχουν και βοηθάνε, για την δουλειά και το κουράγιο τους να στήσουν όλη αυτήν την κατάσταση.
Η παρουσίαση του Freaktown στο Ρομάντσο ήταν μια έντονη στιγμή για εμάς καθώς απανωτές ατυχίες συνέβησαν και μέχρι την τελευταία στιγμή όλα ήταν μετέωρα. Ευτυχώς, όλο αυτό κατέληξε σε ένα δυνατό live όπου τα πάντα ξεχάστηκαν, και για μία ώρα και κάτι υπήρχε μόνο μουσική και χορός. Και ευχαριστούμε όλους όσους ήρθαν να χορέψουν και να περάσουν καλά, γιατί έκανα και εμάς να περάσουμε καλά!
Το Freaktown κυκλοφορεί από την Inner Ear
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.