- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Ο Σωκράτης Μάλαμας στο Σταυρό του Νότου
Θα ζήσουμε το πάθος μέσα στις λέξεις του, θα χορέψουμε
![338049-703103.jpg 338049-703103.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/01/24/338049-703103.jpg)
«Ευτυχείς, λυπημένοι και πότες με κρασί, με καπνό, και δυο νότες…»
Κείμενο: Χάρις Γεωργίου
Σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Σταυρό του Νότου, έκανε πρεμιέρα ο Σωκράτης Μάλαμας με τα «πουλάκια» του να τον αποθεώνουν. «Πουλάκια» στα μπροστινά τραπέζια, «πουλάκια» όρθια, «πουλάκια» ακόμα και κρεμασμένα στις σκάλες. Για τον Σωκράτη, για την παρέα, για αυτή τη μυσταγωγία που ζεις σε κάτι τέτοιες βραδιές. Θα ανέβει στη σκηνή και θα αρχίσουμε να τραγουδάμε στίχους μαζί του. Το πλήθος θα σηκωθεί και θα γίνει ένα. Οι φωνές μας θα μπλεχτούν με του Σωκράτη. Θα ζήσουμε το πάθος μέσα στις λέξεις του, θα χορέψουμε.
«Οι πρώτες λέξεις θα κυλήσουν σαν νερό», γιατί «στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο». Στα live του Σωκράτη, συναντάς τον έφηβο εαυτό σου για ένα «τσιγάρο ατέλειωτο» και μία «πριγκηπέσα». Φυσά αέρας «πεχλιβάνης», «απ’ την Αμερική», για να ενωθούν οι φωνές μας και να νιώσουμε σαν «μετανάστες όλοι». Κι ύστερα, «κανείς εδώ δεν τραγουδά, κανένας δε χορεύει» του Νίκου Παπάζογλου.
Στα live του Σωκράτη, ξέρεις τι θα δεις. Θα δεις παλιούς φίλους ή καινούριους. Θα χτυπηθείς, θα νιώσεις το ρυθμό, θα αγκαλιαστείς με το διπλανό σου, θα φωνάξεις τον κάθε στίχο, την κάθε λέξη, και εκείνο το γνώριμο σύνθημα, μόλις πάει να κατέβει από τη σκηνή «ρε Σωκράτη, τι λες τώρα που θα παίζεις ως τις τέσσερις η ώρα;!». Μαζί του εμφανίζεται η μοναδική Λαμπρινή Καρακώστα, για να μας μαγέψει με την αισθαντική φωνή της, με ένα «τραγούδι του μεθυσμένου» και με «τα ξωτικά» για να «λαβώσουμε το χρόνο».
Φυσικά, από τη βραδιά δε λείπουν οι τρελαμένες δοξαριές του Φώτη Σιώτα στο βιολί, που «σαν αερικό» θα τραγουδήσει «όσες κι αν χτίζουν φυλακές, κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει». Ενώ, η αγαπημένη μας Γωγώ θα ανέβει πάνω στη σκηνή κλέβοντας όλες τις εντυπώσεις χορεύοντας «Τα πάγια». Στα τύμπανα ο Νίκος Μαγνήσαλης, στο κοντραμπάσο ο Γιάννης Παπατριανταφύλλου, στο νέυ ο Νίκος Παραουλάκης και στο λαούτο και το μπουζούκι ο Κυριάκος Ταπάκης. Στον ήχο οι Βαγγέλης Λάππας και Πάνος Ηλιόπουλος, στα φώτα ο Μανόλης Μπράτσης και τεχνικός σκηνής ο Δημήτρης Κατέβας.
Είναι βραδιές σαν και αυτή που γινόμαστε όλοι «πουλάκια» μέσα από τη μουσική που μας ενώνει, βραδιές που μοιραζόμαστε το κάθε μας συναίσθημα, βραδιές που δε θέλουμε να τελειώσουν ή που χρειάζονται μία επανάληψη. Για όλους εμάς και για όσους δεν κατάφεραν να παρευρεθούν, οι εμφανίσεις του Σωκράτη συνεχίζονται κάθε Παρασκευή και Σάββατο, στο Σταυρό του Νότου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Και ακόμα Judas Priest και Bruce Dickinson στην πλατεία Νερού και ο Τσαρλς Λόιντ στο Ηρώδειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.