Κρεμλίνο ή Γκρεμλίνο;
Τι κάνει η ομάδα της A.V. Θεσσαλονίκης με τον Διογένη Δασκάλου και τους Monie & Monie Conniente στον Πειραιά;
![327136-675763.jpg 327136-675763.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/10/11/327136-675763.jpg)
Ιδού η απορία: τι θα συμβεί σε λίγες μέρες στο νέο πολυχώρο του Πειραιά, που το θεότρελο καραβάνι των Θεσσαλονικέων Monie & Monie Conniente κατεβαίνει από τη Θεσσαλονίκη για μια ξέσαλη νύχτα Παρασκευής, όπου όποιος επιζήσει θα πει και στους άλλους τι έγινε; Όλη η αλήθεια, όλο το παρασκήνιο και όλη η φάση για τη μεγάλη βραδιά που θα ζήσει το λιμάνι και προβλέπεται να συμβεί το… έλα, Θεσσαλονίκη, στον τόπο σου!
Κατεβαίνουν! Και είναι το καλύτερο νέο, μιας και η Θεσσαλονίκη τους έχει τούμπανο κι επιτέλους ευκαιρία και για τον Πειραιά να τους αποκτήσει με φανερό καμάρι. Γιατί οι Monie & Monie Conniente, που αποτελούν χρόνια τώρα ό,τι πιο γνήσιο σε μουσική και stand up comedy διαθέτει η Θεσσαλονίκη, φορτώνουν όργανα, χαρά, πρόζα και μουσικάρες, αποδεχόμενοι την πρόταση-πρόσκληση για μία εμφάνιση στο «Κρεμλίνο». Το νέο φασαριόζικο, γλεντζέδικο αλλά και στέκι πολιτισμού χώρο του Πειραιά, που πολύ τις αγαπάει τέτοιου είδους συνευρέσεις και συζεύξεις.
Δύο πόλεις ενώνονται σε ατμόσφαιρα μία και μοναδική. Γιατί ο Διογένης Δασκάλου και οι Conniente, αυτή η σαμανική και διονυσιακά κουρδισμένη μπάντα που τον ακομπανιάρει καθώς η αφεντιά του από το μικρόφωνο παρλάρει, σχολιάζει, πειράζει και σουρεαλίζει επί της επικαιρότητας, μπορεί να αστειεύεται αλλά και ταυτόχρονα… δεν αστειεύεται! Κωμίκα ολκής και καλλιτεχνάρα γκράντε, ετοίμασε ειδικά για τον Πειραιά το σόου «Γκρεμλίνο», θα τον μεθύσουμε τον φίλο, σίγουρα ναι, με το νταούλι και με τα πνευστά, καλησπέρα, Κρεμλινιέροι, καλησπέρα.
Τι να περιμένεις και γιατί με αδημονία να τους αναμένεις; Έχουνε και… λένε: Θρακιώτικες μπαϊντούσκες όπως το «Μαργούδι κι ο Αλεξανδρής», που στο λεπτό το γυρίζουν στην κολασμένη Scremin’ Jay μπλουζ φάση «I put a spell on you», εκτελεσμένα live επί σκηνής, όπως δεν τα άκουσες ποτέ. «Mack the Knife» του Κουρτ Βάιλ, βάλε κι άλλο ουίσκι στο ποτήρι και στο καπάκι «6-8-6-8-3-5-7, το τηλέφωνο πες γιατί δεν χτυπά». Σπύρος Ζαγοραίος και ρέιβ, όλα μαζί μας κάνουν Ζαγορέιβ, ή και γιατί στη Θεσσαλονίκη, κάθε που το παίζουν, γκρεμίζονται αίθουσες και υποχωρούν ταβάνια. Κι ανάμεσα στο χορό και τις νότες, η δαιμονισμένη πρόζα του Διογένη Δασκάλου: για την πρώτη φορά αριστερά, αλλά και για την Πρώτη Σερρών, την πατρίδα του, που γέννησε το γκολφ ντε, αυτό που στην Ελλάδα το έφερε ο Κώστας Καραμανλής.
Αυτές οι ξέφρενες νύχτες που ζει η Θεσσαλονίκη χρόνια τώρα, μετακομίζουν την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου και στο πειραιώτικο «Κρεμλίνο»: Πώς να φερθείς σε μια ερωτιάρα φωνή, δοσατζού, κυνηγό χρεών από τράπεζα, όταν σε καλεί ντάλα μεσημέρι κι εσύ τρως φασολάκια. Ποιου τα μαθηματικά είναι καλύτερα, του Αδώνιδος ή του αδελφού του; Γιατί στη Σαλονίκη δεν τον λένε Θηβαίο, αλλά Θλιβαίο; Κι η μπάντα να σολάρει το «The Snake» του Al Wilson και ο Διογένης να συνεχίζει ακάθεκτος να πυροβολεί με γκαγκς, ντοπιολαλιές και ιστορίες πάθους για την ερωτική Θεσσαλονίκη, που άλλη δουλειά δεν έχουν εκεί πάνω από το πρωί και, για να δικαιολογήσουν τον τίτλο τους, πλακώνονται στο σεξ από το χάραμα, κι άιντε στο διάλειμμα να φάνε καμιά μπουγάτσα... Κλάμα, σου λέμε, κλάμα. Με την καλή έννοια. Τη χαρούμενη, την γκαρντάσικη, την έξω καρδιά, την ξεκαρδιστική, με Σαββόπουλο και Tom Jones, μιας και παίζουν στο καπάκι το «Μ’ αεροπλάνα και βαπόρια» κι ύστερα την ιστορία της άπιστης της Delilah, που έχει πολλά λ στο όνομα και στα θεσσαλονικιώτικα την φωνάζουν «Ντιλλλάιλλλα».
Αυτούς θα ακούσεις, θα δεις και θα τρελαθείς στο «Κρεμλίνο - Γκρεμλίνο». Εστέτ αλλά και λαϊκοί ταυτόχρονα, βάνδαλοι μα και τρυφεροί συνάμα, με φουλ μπάντα κι όχι αρπαχτή, με αγάπη για τη ζωή και τους ανθρώπους, οι Monie & Monie Conniente κατεβαίνουν από τον Θερμαϊκό στου Καραϊσκάκη, ενώνοντας χρώματα, κερκίδες, άσματα και καταστάσεις σε κατάσταση μία και μοναδική. Προειδοποιηθήκατε ή και «γκουντουρντίστε» υπεύθυνα, ως λένε στα σαλονικιώτικα το… γιάμπαλα!
Συντελεστές
Σωτήρης Δασκάλου: τενόρο σαξόφωνο
Λεωνίδας Βλάχος - Κώστας Δαμιανίδης: τρομπέτες
Φώτης Μίγγας: τρομπόνι
Βίκυ Βογιατζόγλου: Φωνή
Παντελής Αμπατζής: ήχοι και εικόνες
Παύλος Αζναουρίδης - Γιώργος Κοκκινάκης: ενορχήστρωση - επεξεργασία ήχων
Βαγγέλης Μολυβιάτης: video
Βασίλης Μπαρμπαρίγος: ενδυματολογική επιμέλεια
Στο ρόλο του Κόμη ο Στέφανος Τσιτσόπουλος
Κείμενα: Διογένης Δασκάλου, Βάγια Ματζάρογλου
Φωτογραφίες: Κώστας Αμοιρίδης
Διογένης Δασκάλου και Monie & Monie Conniente, «Γκρεμλίνο» - 21 Οκτωβρίου 2016 στο «Κρεμλίνο» (Καραΐσκου 119, Πειραιάς, πρώην Passport, 2104100010)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
H ανακοίνωση του Υπουργείου Πολιτισμού την ημέρα των γενεθλίων του
Τι είπε για τη«χρυσή κάρτα» του να είναι μέρος του αξεπέραστου συγκροτήματος
Ο γνωστός μουσικός και συνθέτης μάς προετοιμάζει για τη μεγάλη του συναυλία στο Ηρώδειο
Το αντίο των μελών του συγκροτήματος
Το τραγούδι έχει ρίζες στο 1940 και μιλάει για ένα ερωτικό πάθος
Η Γαλλίδα superstar έκλεψε τις εντυπώσεις με τα τραγούδια της
Οι Γάλλοι εμφανίσθηκαν μαζί με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Ένας μοναδικός μουσικός θεσμός που φέρνει σε επαφή το κοινό του νησιού και τους επισκέπτες του
Clash, Culture Club, The Stranglers, Cure και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής βρέθηκαν στο Καλλιμάρμαρο
Ο Nergal δεν έκρυψε ποτέ τη γοητεία που του ασκούν και άλλες πλευρές του «σκοτεινού ήχου»
Οι Coldplay ανέφεραν για πρώτη φορά το project στο «Everyday Life» άλμπουμ του 2019
Μουσική, χορός και summer vibes σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου
Σε μία συνεργασία-έκπληξη με την τραγουδίστρια της όπερας Marina Viotti
Σειρά δράσεων για την τρίτη ηλικία - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο λεκανοπέδιο
Στη βραχεία λίστα με το «Lives Outgrown» - Είχε κατακτήσει το βραβείο το 1995
Placebo, Lenny Kravitz, ο Κώστας Χατζής και η Δανιέλα Χατζή με την Ελπίδα και άλλοι «ντύνουν» μουσικά τον τελευταίο μήνα του καλοκαιριου
Τι είπε για το πώς ξεκίνησε το τραγούδι
Mιλήσαμε με τον καλλιτέχνη για τον παππού του, το "Out Here Drinking", το TikTok και, φυσικά, την Άννα Βίσση
Ο Damiano και η παρέα του έβαλαν φωτιά στο ΟΑΚΑ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.