- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
Τέσσερα μουσικά σχήματα από swing μέχρι και σύγχρονης Jazz θα ξεσηκώσουν το Ναύπλιο. Γιατί το Φεστιβάλ τζαζ που διοργανώνει το Φουγάρο –χώρος ζωής και χώρος τέχνης αυτοπροσδιορίζεται, αλλά αν το πεις και εργοστάσιο πολιτισμού είσαι μέσα– είναι ευκαιρία για πάρτι. (Σημείωσε πως η είσοδος είναι ελεύθερη.)
Οι μουσικοί θα παρουσιάσουν προσωπικές συνθέσεις, καθώς και αγαπημένα jazz standards. Ειδικά όμως τη 2η μέρα, θα γιορτάσουν το είδος της jazz που έγινε αυτόνομο και αναγνωρίσιμο στiλ το 1935 στην Αμερική, το swing!
ΣΑΒΒΑΤΟ 3/10
21.30 - 22.30 DIMITRI VASSILAKIS TRIO
Θα παρουσιάσει κομμάτια από τη βραβευμένη του δισκογραφία για την Candid Records, καθώς νέο υλικό και αγαπημένα jazz standards. Mαζί του οι κορυφαίοι μουσικοί Μάνος Σαριδάκης (πλήκτρα), Γιώργος Κωστελέτος (τύμπανα).
23.00 - 24.00 KATERINA POLEMI
Θα είναι μαζί της κορυφαίοι μουσικοί, όπως: Δημήτρης Παπαδόπουλος (τρομπέτα και flugelhorn), Πέτρος Βαρθακούρης (κοντραμπάσο) και ο Δημήτρης Κλωνής (ντραμς). Special guest ο Massimo Dono από την κάτω Ιταλία.
ΚΥΡΙΑΚΗ 4/10
21.30 - 22.30 LES TROIS FEMMES
Οι Les Trois Femmes είναι τρεις γυναίκες, τρεις φωνές, που ερμηνεύουν jazz standards των μεγάλων δημιουργών του μεσοπολέμου, δίνοντας ξανά ζωή, πνοή και παλμό με έναν αυθεντικό τρόπο. Εμπνευστής του σχήματος ο Μάρκος Παπασηφάκης με τις αυθεντικές ενορχηστρώσεις του. Μαντώ Παναγιωτάκη, Τατιάνα Μιχαηλίδου, Μύρτα Σακελλαρίου (φωνητικά), Μάρκος Παπασηφάκης (ηλ. κιθάρα / ενορχηστρώσεις), Γιώργος Ρούλος (κοντραμπάσο), Δημήτρης Καλονάρος (ντραμς)
23.00 - 24.00 SUGAHSPANK! & THE SWING SHOES
Το πρώτο τους album «Ladies and Gents… Here’s The Swing Shoes» παίρνει πολύ καλές κριτικές. Μαζί, συνεργάζονται από το 2009 δίνοντας συναυλίες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Φέτος κυκλοφόρησαν το άλμπουμ «A Holy Show» το οποίο ηχογράφησαν ζωντανά σε μία μέρα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.
Sugahspank! (φωνή), Άδωνις Γουλιέλμος (κιθάρα), Γιώργος Κούτρας ( κιθάρα,slide κιθάρα, κλαρινέτο), Πάνος Τομαράς (μπάσο), Βαγγέλης Κασβίκης (ντραμς), και μαζί τους ο Ιάκωβος Κρόκος (φυσαρμόνικα).
Μιλήσαμε με τον Χάρη Καββαδία, καλλιτεχνικό διευθυντή του Fougaro Jazz Festival, λίγες ημέρες πριν το Φεστιβάλ για να μας εξηγήσει τα πώς και τα γιατί:
Yπάρχει κάτι που διαφοροποιεί το φεστιβάλ Τζαζ που διοργανώνετε στο Φουγάρο από τα υπόλοιπα φεστιβάλ;
Μία κυρία, ο χώρος που δημιούργησε, ένας διευθυντής με ανοιχτό ορίζοντα και μία ομάδα όπου ο καθένας προσπαθεί για το καλύτερο. Η Φλωρίκα Κυριακοπούλου υλοποιεί από το πουθενά ένα «έργο ζωής» και εύχομαι να συνεχίσει να το κάνει διότι η ολοκλήρωσή του σηματοδοτεί κάτι σπουδαίο σε μία χώρα που το έχει ανάγκη, ιδαίτερα τα χρόνια αυτά που ζούμε. Ο Αλέξανδρος Στάνας είναι υπεύθυνος του αποτελέσματος σε πολλά και διαφορετικά πράγματα που συνθέτουν το μότο του Φουγάρου να είναι ένας «Χώρος Ζωής και Χώρος Τέχνης». Σημαντικό και καθόλου εύκολο.
Εντάσσεται σε μια «πολιτική» απέναντι στην τζαζ ή το Φουγάρο περιορίζεται μόνο στη διοργάνωση του φεστιβάλ;
Πέρσι θα είχα μια απάντηση σε αυτό το ενδιαφέρον ερώτημα. Στην ελληνική πραγματική ζωή, όμως, αυτά που συνέβησαν από τις αρχές του καλοκαιριού (δημοψήφισμα-capital controls-κλειστές τράπεζες-νέο μνημόνιο-εκλογές) τίναξαν στον αέρα τα πάντα. Ό,τι είχαμε προγραμματίσει ακυρώθηκε, και όταν αποφασίσαμε να τολμήσουμε τη διοργάνωση του φεστιβάλ (όταν ήδη πολλά φεστιβάλ σε όλη τη χώρα είχαν ακυρωθεί), μόλις πριν ένα μήνα, το κάναμε με μεγάλο ρίσκο, διότι όλες οι εκδηλώσεις που γίνονται στο Φουγάρο δεν επιδοτούνται ούτε από EΣΠΑ, oύτε από το δήμo, ούτε από το ΥΠΠΟ. Να σημειώσω, μάλιστα, ότι ειδικά το Fougaro Jazz Festival είναι με ελεύθερη είσοδο για το κοινό. Και λόγω της οικονομικής κρίσης οι χορηγοί δεν μας περιμένουν με ανοιχτές τις αγκάλες... Τι να εντάσσεις, λοιπόν, και τι να προγραμματίσεις σε μία χώρα που δεν ξέρεις πια τι σου ξημερώνει. Ας ελπίσουμε για το καλύτερο στο μέλλον.
Σκέφτεστε να ενισχύσετε το φεστιβάλ και με άλλα events;
Την πρώτη χρονιά είχαμε έκθεση με αυθεντικά εξώφυλλα δίσκων βινυλίου που είχε δημιουργήσει ο κορυφαίος graphic designer Reid Miles, με αφορμή τα 20 χρόνια της απουσίας του. Πέρσι είχαμε ένα σεμινάριο με θέμα «Ο ρυθμός, το πλέον καθοριστικό στοιχείο της μουσικής» που παρουσίασε ο Γιώργος Τρανταλίδης. Φέτος για λόγους που ανέφερα πριν, δεν θα έχουμε κάτι. Το event που είχαμε στο πρόγραμμα και είχε σχέση με τα 80χρονα του swing (χορός με καθοδηγητές και με την συμμετοχή του κόσμου), ταξίδευσε σε μέρη μακρινά...
Ποια είναι η φιλοσοφία του φετινού φεστιβάλ;
Δεν υπάρχει καμία φιλοσοφία, μόνο στόχοι. Να ακούγονται όλες οι τάσεις της τζαζ, να φιλοξενούμε κορυφαίους μουσικούς και να δίνουμε βήμα να ακουστούν νέοι καλλιτέχνες. Αυτό θα κάνουμε και φέτος.
Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το πιο jazz σημείο του Ναυπλίου;
Είναι στην Ασκληπιού 98, και αν σηκώσετε το βλέμμα σας ψηλά θα δείτε την εναλλαγή χρωμάτων σ’ ένα Φουγάρο 36 μέτρων!
Χαρακτηρίστε με λίγα λόγια τα τέσσερα σχήματα που συμμετέχουν φέτος.
Χαρισματικός Dimitri Vassilakis, πολυταλαντούχα Katerina Polemi, τρεις γυναίκες με σπουδαίες φωνές και η εκρηκτική Sugahspank! Όλοι τους συνοδεύονται από έξοχους μουσικούς.
FOUGARO JAZZ FESTIVAL #3. Ώρα Έναρξης: 21.00 με Jazz DJ sets. ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ήταν μέλος του συγκροτήματος Four Tops της Μotown
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.