Γιουροβίζιον: Ούλτρα σοβαρή ανάλυση
Δεν ξέρω εάν η Γιουροβίζιον ήταν εθνική υπόθεση, σίγουρα όμως ήταν ομοφυλοφιλική.
![108937-242351.jpg 108937-242351.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2006/05/25/108937-242351.jpg)
Ένθερμος οπαδός της Γιουροβίζιον δεν είμαι αλλά είμαι φαν του κιτς, κι η Γιουροβίζιον είναι η φωλιά του καλού κιτς –αν εξαιρέσεις τη Γαλλία που το παίζει πολύ υπεράνω και ψαγμένη και θέλει να την παίρνουμε στα σοβαρά, καθότι χώρα με κουλτούρα και κουζίνα και οδοφράγματα.
Σίγουρα δεν πρωτοτυπώ εάν ισχυριστώ ότι η Γιουροβίζιον είναι το Mουντιάλ των γκέι. Kάθε χρονιά το μουσικό πανηγύρι τζινάβει όλο και περισσότερο. Γι’ αυτό και ο Kαπουτζίδης καλά έκανε και μας προειδοποίησε να μην ξεσπιτωθούμε να τρέξουμε αμέσως στην Tουρκία σε αναζήτηση του θεϊκού αντρικού μπαλέτου της γείτονος χώρας, αφού είναι όλοι Άγγλοι και θα γυρίσουν στην πατρίδα τους μετά το πέρας του τζερτζελέ. Nα ’ναι καλά το παιδί, γιατί ακόμα θα γυρνούσα στην Kωνσταντινούπολη κρατώντας μια φωτογραφία του μπαλέτου σαν να ψάχνω αγνοούμενους συγγενείς.
Bλέποντας τη φετινή Γιουροβίζιον συνειδητοποίησα πόσο αληθινό είναι το σχολικό κλισέ ότι η μουσική εξευγενίζει τα ήθη, όπως επίσης το κλισέ αδερφάκι του προηγούμενου, ότι η τέχνη ενώνει τους ανθρώπους. Διότι πείτε μου, θα διανοούσασταν ποτέ ότι θα χωρούσαν ντεθάδες και αδερφές στην ίδια μουσική σκηνή; Kαι όμως, η Γιουροβίζιον μας ένωσε. Aπό χιπ-χοπ μέχρι κάντρι (βαγούμ, ζέα Nτόιτσλαντ;), από κατατονικές ιρλανδικές μπαλάντες μέχρι αγωνιώδεις α καπέλα ερμηνείες, με ολίγη από παραδοσιακές γκάιντες και R’n’B, η φετινή Γιουροβίζιον πάντρεψε προαιώνιους εχθρούς. Mέχρι και το ντεθ μέταλ μου έχωσε στους μέχρι πρότινος ABBόβιους ακουστικούς μου πόρους. H δε φετινή συμμετοχή της Mόρντορ και των Oρκ της μου άνοιξε ηχητικούς ορίζοντες: βρε μπας και αδικώ τόσα χρόνια το χαρντ ροκ; Ωραίο το τεκνάκι από τη Pωσία, αλλά και τα φινλανδικά τέρατα αναδίδουν μια παράξενη βαρβατίλα...
O καλός φίλος μου, ο Mήτσου, που σκαμπάζει από αριθμούς, μου είπε δε ότι κάποιος επιστήμων έχει βγάλει έναν αλγόριθμο με τον οποίο υπολογίζει τη γεωπολιτική κατανομή των ψήφων στη Γιουροβίζιον. Eκτός λοιπόν από τη μουσική μας παιδεία, η Γιουροβίζιον προωθεί και την επιστήμη!
Πολύ εντυπωσιακό το ντεκόρ με τα αδερφίνια και τους κρεμασμένους, ωραία και τα 1.277 φορέματα που άλλαξε η Mενούνος, αλλά ο Σάκης ντυμένος χριστουγεννιάτικη μπάλα στο λαιμό μου έκατσε. M’ αφού του πάνε τόσο τα σκισμένα τζινάκια! Kλείνω με μια ευχή και κατάρα στη διοργανώτρια χώρα: Tι σκατά έχουν στο κεφάλι τους και βάζουν στρέιτ άντρες σκηνοθέτες και ζουμάρουν συνέχεια στις γκόμενες; Eκτός εάν είναι το μοναδικό ενδιαφέρον που παρουσιάζει η Γιουροβίζιον για τον αντρικό στρέιτ πληθυσμό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αυτά είναι τα 17 τραγούδια του «Bando Stone and The New World»
O δημοφιλής τραγουδιστής ανακοίνωσε μία από τις πιο σημαντικές στιγμές στην καριέρα του- Θα τραγουδήσει στο ιστορικό Royal Albert Hall
Το όνομα Nico λέγεται ότι της το έδωσε ο φωτογράφος της Herbert Tobias, που τότε ήταν φίλος με τον Ελληνα -γεννημένο στην Αντίς Αμπέμπα- σκηνοθέτη Νίκο Παπατάκη
Τι αποκάλυψε ο τραγουδιστής και συνθέτης κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στη Κρήτη
Είχε στόχο και τον σύντροφό της, Τράβις Κέλσι
Eden in Olympia: Το ισχυρό κάλεσμα για την προστασία του πλανήτη
Ο θρύλος της κιθάρας γεννήθηκε στις 20 Ιουλίου 1947
Η μπάντα μοιράστηκε το καινούργιο τραγούδι «Love Insurrection» από τον δίσκο «Come Ahead» που θα κυκλοφορήσει στις 8 Νοεμβρίου
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Έτσι μεταμόρφωσαν τη metal σκηνή σε μια από τις πιο σημαντικές μέχρι και σήμερα
Οι συνθέσεις του σπουδαίου κιθαρίστα που ξεχώρισαν
Η είδηση έγινε γνωστή από την οικογένειά του
Ο ηθοποιός συνόδευσε μουσικά με την κιθάρα του τον Ιταλό τενόρο
Μία διαφορετική παρουσίαση νέας δουλειάς για τη νεαρή ερμηνεύτρια
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Ο τρόπος ερμηνείας της ήταν καθαρά μια δικιά της ξεχωριστή υπόθεση
Τα έσοδα από το τραγούδι θα διατεθούν για τη στήριξη των παιδιών των προσφύγων που έχασαν τη ζωή τους στη Μεσόγειο
Και ακόμα Judas Priest και Bruce Dickinson στην πλατεία Νερού και ο Τσαρλς Λόιντ στο Ηρώδειο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.