«Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες
Oι Ελληνίδες μετανάστριες στις φάμπρικες της Γερμανίας, τρεις φορές αόρατες - αγράμματες, ξένες και γυναίκες
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![«Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη «Η Μητέρα του σταθμού» για τις Ελληνίδες μετανάστριες στη Γερμανία.](/images/1074x600/jpg/files/2023-02-04/mhtera-tou-stathmou-ntokimanter-tomadakou.jpg)
Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη «Η Μητέρα του σταθμού» για τις Ελληνίδες μετανάστριες στη Γερμανία, τις δεκαετίες 1950 και 1960.
Η Βόρεια Ελλάδα, ίσως επειδή υποδέχτηκε πάρα πολλούς πρόσφυγες, ίσως επειδή ταλαιπωρήθηκε φριχτά από Εμφύλιο και Βουλγαρική Κατοχή, η Βόρεια Ελλάδα λοιπόν έστειλε κόσμο και κοσμάκη στη Γερμανία στις δεκαετίες του 1950 και 1960. Η μετανάστευση ήταν μονόδρομος για χιλιάδες γυναίκες, κυρίως από χωριά που ερήμωσαν μέσα σε μια δεκαετία. Όπως λέει η σκηνοθέτρια Κωστούλα Τωμαδάκη:
«Με τρένα, καράβια και εισιτήριο χωρίς επιστροφή, νέες γυναίκες, χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα, κάποιες αγράμματες, έφτασαν στις φάμπρικες της Γερμανίας. Οι περισσότερες άφηναν πίσω τους οικογένεια: τα παιδιά - βαλίτσα που μεγάλωσαν μέσα σε μια συνεχή μετακίνηση, κάποια έμεναν στο χωριό με την γιαγιά, ανάμεσα σε δύο γλώσσες, δύο εκπαιδευτικά συστήματα, δύο πατρίδες. Το ντοκιμαντέρ βρίσκει αυτές τις ηλικιωμένες σήμερα γυναίκες που αφηγούνται η κάθε μία την ιστορία της, όπως και τις κόρες τους, ή και την τρίτη γενιά μεταναστριών, τις νέες γυναίκες με επαγγελματικά εφόδια που έχουν εξισωθεί πια με τις υπόλοιπες Ευρωπαίες και επιλέγουν που και πως θα ζήσουν.»
Η κάμερα ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής τις «αόρατες» γυναίκες που κουβάλησαν την ιστορία τους, φωτίζοντας τα κίνητρα της μετανάστευσης και το όνειρο για ένα καλύτερο κόσμο.
![«Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη «Η Μητέρα του σταθμού» για τις Ελληνίδες μετανάστριες στη Γερμανία.](/images/w734/jpg/files/2023-02-04/kostoula-tomadaki.jpg)
Οι αναμνήσεις και οι μαρτυρίες, συνδυάζονται με τα επίσημα αρχεία που μέχρι σήμερα δεν έχουν δει το φως, αλλά κυρίως με τα προσωπικά αρχεία των γυναικών που από μόνα τους αποτελούν ιστορικό αρχείο ανεκτίμητου πλούτου για την ιστορία της ελληνικής μετανάστευσης.
Η «Μητέρα του Σταθμού» έκανε πρεμιέρα, τέλος Αυγούστου 2022, ως υποψήφια για βραβείο στο Mumbai International Film Festival στη Βομβάη και ως το τέλος του 2022 παρουσιάστηκε σε άλλα 11 Φεστιβάλ.
Οι «αόρατες» γυναίκες, οι Ελληνίδες μετανάστριες στις φάμπρικες της Γερμανίας, τρεις φορές αόρατες –αγράμματες, ξένες και γυναίκες– κατάφεραν να επιζήσουν, άντεξαν και έφτιαξαν μια καλύτερη ζωή.
![«Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη «Η Μητέρα του σταθμού» για τις Ελληνίδες μετανάστριες στη Γερμανία.](/images/w734/jpg/files/2023-02-04/mother-of-the-station.jpg)
Είδα την ταινία επειδή ξέρω τέτοιες γυναίκες, είναι πολύ κοντά μου μια γυναίκα που έζησε σαράντα χρόνια στη Γερμανία πριν επιστρέψει στην Ελλάδα (ευγνωμονώντας την Γερμανική της σύνταξη…). Είδα την ταινία επειδή είμαι από την Βόρεια Ελλάδα, τις θυμάμαι τις ιστορίες πικρής ξενιτειάς, και για το κομμάτι με τις ταραχές του 1964 στην Κωνσταντινούπολη, όταν έφυγαν οι τελευταίοι Έλληνες από την Πόλη, πολλοί με προορισμό την Γερμανία. Αλλά την είδα κι επειδή είναι συγκινητική πράγματι, αληθινή και απλή, χωρίς να προσπαθεί να δείξει κάτι που δεν είναι. Έμαθα ότι η Κωστούλα Τωμαδάκη θα την πάει στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, και της εύχομαι καλή τύχη. Σε μερικούς μήνες θα υπάρχει στο ERTFlix αλλά ως τότε θα έχει συγκινήσει πολύ κόσμο, σχετικό ή άσχετο με την μετανάστευση στην Γερμανία του 1950 και 1960. Οι ιστορίες των γυναικών που αφηγείται, ασπρόμαυρες στις αναμνήσεις ή με τις σέπια αποχρώσεις των παλιών φωτογραφιών, γίνονται έγχρωμες στο Σήμερα και δένουν πάνω στις γραμμές του τραίνου. Όλα τα τραγούδια για την ξενιτειά και τη Γερμανία και τον σταθμό του Μονάχου αποκτούν νέο νόημα όταν βλέπει κανείς τη «Μητέρα του Σταθμού», ακόμα και για θεατές που δεν έχουν καμία σχέση με τη μετανάστευση των Ελλήνων της Βόρειας Ελλάδας στη Γερμανία, με τη Βόρεια Ελλάδα ή ακόμα και με τη Γερμανία.
![«Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη «Η Μητέρα του σταθμού» για τις Ελληνίδες μετανάστριες στη Γερμανία.](/images/w734/jpg/files/2023-02-04/kostoula-tomadaki-mother-of-the-station.jpg)
Το ντοκιμαντέρ έχει κερδίσει δύο βραβεία, 2 υποψηφιότητες για βραβείο, 2 συμμετοχές στην τελική λίστα: Επίσημη συμμετοχή στο Montreal Independent Film Festival, επίσημη συμμετοχή στο Buenos Aires International Film Festival, finalist στο Antakya International Film Festival στην Τουρκία, τιμητική διάκριση στο Sydney Australian Film Festival, υποψήφια για βραβείο στο Festival International de Cine por los Derechos Humanos-Colombia, προβολή στην Μπογκοτά και σε δέκα πόλεις της Κολομβίας, τιμητική διάκριση στα Hollywood Gold Awards, επίσημη συμμετοχή στο San Jose International Film Awards στην Κόστα Ρίκα, Βραβείο στο Hollywood Independent Filmmaker Awards & Festival, επίσημη συμμετοχή στο London Arthouse Film Festival, στο Ukrain Dream Film Festival, στο Switzerland International film Festival και The Impact Docs Awards, στην Καλιφόρνια. Βραβείο στο Boston independent Film Awards, Ευρωπαϊκή πρεμιέρα στο 27o Capri, Hollywood - the International Film Festival.
![«Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες «Η Μητέρα του σταθμού»: Το ντοκιμαντέρ της Κωστούλας Τωμαδάκη για τις «αόρατες» γυναίκες](/images/w734/jpg/files/2023-02-04/ntokimanter-mother-of-the-station.jpg)
Συντελεστές
Σενάριο - Σκηνοθεσία: Κωστούλα Τωμαδάκη
Παραγωγή: Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, ΕΡΤ, Τζίνα Πετροπούλου
Διεύθυνση φωτογραφίας: Κατερίνα Μαραγκουδάκη
Μουσική: Δημήτρης Μαραμής
Μοντάζ: Στέλιος Τατάκης
Ηχοληψία: Μάνος Ηρακλής - Σωτήρης Λάντας
Διεύθυνση παραγωγής: Θοδωρής Σταμπούλος
Post Production: AUTHORWAVE
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.