- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Αφιερωμένη στη γυναίκα η φετινή αφίσα (εικόνα)
Δόθηκε στη δημοσιότητα η υπέροχη δημιουργία του Δημήτρη Τριμίτζιου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Αφιερωμένη στη γυναίκα η φετινή αφίσα (εικόνα) Πρωταγωνίστρια η γυναίκα στο πόστερ του 63ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που δημιούργησε ο εικαστικός και visual artist Δημήτρης Τριμίτζιος (Taxis).](/images/1074x600/jpg/files/2022-10-14/festival-afisa-kykloforise-thessaloniki.jpg)
Πρωταγωνίστρια η γυναίκα στο πόστερ του 63ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που δημιούργησε ο εικαστικός και visual artist Δημήτρης Τριμίτζιος (Taxis).
Μια γυναικεία φιγούρα, ξυπόλητη και ντυμένη σε κόκκινες και χρυσές αποχρώσεις, αιωρείται πάνω από την πόλη. Πηγή της ζωής και πυρήνας του κόσμου, μαγνητίζει και έλκει όλα όσα μας περιβάλλουν και μας ορίζουν. Επαναδιαπραγματεύεται την αναπαράσταση της γυναίκας.
Αυτό απεικονίζει η αφίσα του 63ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης που δημιούργησε ο εικαστικός και visual artist Δημήτρης Τριμίτζιος (Taxis). Πρόκειται για την υπερηρωίδα της πραγματικής ζωής η οποία ξεπερνά και υπερβαίνει τους αμέτρητους ρόλους που της έχουν ανατεθεί. Που απαιτεί από τον καθένα μας και όλους μαζί να δούμε μέσα από ένα καινούργιο βλέμμα.
Ο εικαστικός ζωγράφισε το πρωτότυπο έργο σε πίνακα και ακρυλικό σε χαρτί.
Θα εκτεθεί στο στο 63ο Φεστιβάλ, στο MOMus-Πειραματικό Κέντρο Τεχνών και στη συνέχεια ο καλλιτέχνης θα παραχωρήσει το έργο του στο Φεστιβάλ ώστε να βγει σε δημοπρασία, τα έσοδα της οποίας θα διατεθούν για την υποστήριξη κακοποιημένων γυναικών.
![63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Αφιερωμένη στη γυναίκα η φετινή αφίσα (εικόνα) Πρωταγωνίστρια η γυναίκα στο πόστερ του 63ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που δημιούργησε ο εικαστικός και visual artist Δημήτρης Τριμίτζιος (Taxis).](/images/w734/jpg/files/2022-10-14/festival-thessaloniki-poster.jpg)
63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Η αφίσα που δημιούργησε ο Δημήτρης Τριμίτζιος (Taxis)
O Δημήτρης Τριμίτζιος (Taxis) γεννήθηκε στην Πολωνία το 1983, σπούδασε ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνα. Η ενασχόλησή του με το γκράφιτι ξεκίνησε από πολύ νεαρή ηλικία, ενώ από το 2005 δημιουργεί ως street artist.
Το 2002, διακρίθηκε στο διαγωνισμό κόμιξ νέων ταλέντων του περιοδικού 9 της Ελευθεροτυπίας, ενώ από το 2005 άρχισε να δημοσιεύει κόμιξ στο διάσημο περιοδικό Βαβέλ. Ο Δημήτρης Τριμίτζιος έχει εικονογραφήσει για τη LIFO, το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ, το Don’t Panic, κ.α. Επίσης, είχε αναλάβει τη διεύθυνση φωτογραφίας στη μεγάλου μήκους ταινία Μια ροζ παραμάνα του Νίκου Πομώνη που είχε αποσπάσει ειδική μνεία στο τμήμα Digital Wave του 47ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, ενώ συνεργάστηκε και στα σκηνικά της ταινίας Ροζ του Αλέξανδρου Βούλγαρη.
Από το 2005 μέχρι το 2009 συμμετείχε στο διεθνές φεστιβάλ κόμιξ της Βαβέλ, καθώς και σε μια σειρά από εκθέσεις που πραγματοποιήθηκαν τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό (1η Biennale Νέων Καλλιτεχνών, 7PLY Project, Remap, κ.α.). Επιπλέον, έχει συνεργαστεί με την καλλιτεχνική ομάδα του GPO Crew, έχοντας παράλληλα ασχοληθεί και με την τέχνη του τατουάζ, στην ομάδα του NICO Tattoo Crew.
Το 63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιηθεί από τις 3 μέχρι τις 13 Νοεμβρίου 2022.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.