- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Σύρος και πολιτιστικές εκδηλώσεις πάνε μαζί
Mε εικαστικούς, κινηματογραφιστές, τον Μαζάουερ και τον Ριβέλλη
![62199-137574.jpg 62199-137574.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62199-137574.jpg)
![73524-148307.jpg 73524-148307.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/07/28/73524-148307.jpg)
Ήλιος, θάλασσα, λουκούμι. Το τρίπτυχο των συριανών διακοπών. Φέτος, όμως, στο νησί δεν θα βρεις μόνο αυτά. Από 26 Ιουλίου έως 1η Αυγούστου πραγματοποιείται στην Ερμούπολη το Syros International Film Festival με προβολές ελληνικών και ξένων ταινιών, συζητήσεις, δράσεις και μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εικαστική έκθεση.
«A WARE» είναι ο τίτλος της ομαδικής έκθεσης σε επιμέλεια Κώστα Στασινόπουλου με τέσσερις γυναίκες καλλιτέχνιδες να μας παρουσιάζουν τον πόλεμο μέσα από προσωπικά τους βιώματα. Τα έργα των Mona Hatoum, Adela Jušić, Silvia Kolbowski και Πάκυς Βλασσοπούλου λειτουργούν ως διαμαρτυρία και ως παρέμβαση στις κυρίαρχες και πατριαρχικές ιστορικές αφηγήσεις, στις πολιτικές επιστήμες και την πολιτική αντίσταση.
Η Mona Hatoum στο «Measures of Distance» (1988) διαβάζει γράμματα της μητέρας της από τον εμπόλεμο Λίβανο και εξετάζει τα θέματα του τραύματος και της εξορίας δημιουργώντας ένα σύνθετο οπτικοακουστικό σύμπαν. Η Adela Jušić στο «The Sniper» (2007) εξευρενεί την ομοιομορφία του θανάτου και των «παράπλευρων» απωλειών μέσα από την εμπλοκή του πατέρα της στον πόλεμο της Βοσνίας και Εζεργοβίνης στις αρχές του 1990. Η Silvia Kolbowski επαναδημιουργεί την γνωστή ταινία «Hiroshima Mon Amour» (1959) στο «After Hiroshima Mon Amour» (2008) και αναδιαπραγματεύεται την ιστορική και κοινωνική βεβαιότητα στην έννοια του «μεταπολεμικού» διεισδύοντας στις ψυχικές εκφάνσεις της συλλογικής μνήμης. Στο «33,478» (2014) η Πάκυ Βλασσοπούλου εκτελεί μια προσωπική ανασκαφή στην υλική και συμβολική υπόσταση του βιβλίου. Η καλλιτέχνιδα δημιουργεί ένα ερειπωμένο πεδίο ανάγνωσης στο οποίο οι σχέσεις γνώσης και εξουσίας, προσωπικού βιώματος και ιστορικής αφήγησης έρχονται σε σύγκρουση.
26/7-1/8, 16:00-20:00, 2ο Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης, Πλατεία Μουστακλή
Παράλληλες δράσεις
Ένα από τα «must» της Ερμούπολης είναι ο Ταρσανάς, ο οποίος είναι από τους παλαιότερους και ο μοναδικός που είναι ακόμα σε λειτουργία. Αυτή η underground, βιομηχανική περιοχή της Ερμούπολης θα είναι ο χώρος που θα φιλοξενήσει τον Μαρκ Μαζάουερ σε μια συζήτηση με το Δημήτρη Αντωνίου. Ο Μαζάουερ είναι Βρετανός ιστορικός και καθηγητής στο πανεπιστήμιο Columbia. Ειδικεύεται στην περιοχή της Ελλάδας και των Βαλκανίων Θα ακολουθήσει προβολή τεσσάρων ταινιών του Στέφανου Τσιβόπουλου. Τις ταινίες έχει επιλέξει ο ίδιος ο καλλιτέχνης ως τέσσερις στοχασμούς για τη σύγχρονη Ελλάδα.
31 Ιουλίου, 21:00, Ναυπηγεία Ταρσανά
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης, διήμερο Masterclass με τον Πλάτωνα Ριβέλλη, κατά τη διάρκεια του οποίου θα παρουσιαστεί το κινηματογραφικό έργο δύο κορυφαίων Ελλήνων κινηματογραφιστών, του Ηλία Καζάν και του Τζον Κασσαβέτη. Το «κλου» είναι ότι τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν στο «πέτρινο σπίτι» του Ριβέλλη, ο οποίος έχει διαλέξει τη Σύρο σαν τόπο μόνιμης κατοικίας του και πραγματοποιεί εκεί τα θερινά σεμινάρια του «Κύκλου». Το κτήμα, συνολικής έκτασης 6.200 τ.μ., περιφραγμένο με ξερολιθιά, βλέπει από παντού τη θάλασσα, Νότια την Πάρο και την Αντίπαρο, Βόρεια την Ερμούπολη και την Τήνο. Η τοποθεσία «Αμάραντος» βρίσκεται στην ανατολική πλευρά τού νησιού σε απόσταση 4-5 χιλιομέτρων από το κέντρο τής πρωτεύουσας, τής Ερμούπολης. Το κάθε πρόγραμμα θα αποτελείται από μια δίωρη ομιλία συνοδευόμενη από αποσπάσματα ταινιών των δυο σκηνοθετών. Ακολουθούν κοκτέιλ δίπλα στη πισίνα.
30 & 31 Ιουλίου, 16:00-20:00, Οικία Πλάτωνος Ριβέλλη, περιοχή «Αμάραντος» ανάμεσα στο Κάτω Μάννα και τη Βάρη
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα των προβολών θα βρείτε εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Κυκλοφόρησε το πρώτο trailer
Κανείς δεν μπορεί να το δείξει καλύτερα από το ίδιο το ελληνικό σινεμά
H Marvel αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί και να ρίξει στην αρένα δύο από τους πιο δημοφιλείς ήρωές της
Ο Μπενουά Ντελόμ πραγματοποιεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του, διασκευάζοντας μια πρόσφατη ταινία του Ολιβιέ Μασέ Ντεπάς
Ο Αντρέι Τανάσε βρίσκει το κατάλληλο έδαφος για να θίξει μια σειρά από ζητήματα που αφορούν στη σύγχρονη ρουμανική πραγματικότητα
Ο ισπανός σκηνοθέτης τιμά αγαπημένα φιλμ του κλασικού Χόλιγουντ και ταυτόχρονα ξετυλίγει την προσφιλή θεματολογία του, βάζοντας ξανά σε περίοπτη θέση τις αγαπημένες του γυναίκες
Τι είπε ο ηθοποιός στην πρεμιέρα της νέας του ταινίας
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.