![68295-142431.jpg 68295-142431.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/05/17/68295-142431.jpg)
Μια ταινία γυρισμένη, μεταξύ άλλων, στην Άνω Πόλη της Θεσσαλονίκης, μια ταινία στην οποία παίζει το δικό μας περιοδικό SOUL, μια πρώτη προσπάθεια μιας ομάδας φίλων που επιχειρεί να κάνει ακριβή τέχνη σε καιρούς κρίσης. Μιλήσαμε με τον σεναριογράφο και σκηνοθέτη Δημήτρη Κουρτίδη.
Ποιοι είστε; Από πού είστε; Και με τι ασχολείστε; Είμαστε μια παρέα από διαφορετικούς χώρους και διαφορετικές πορείες με έδρα τη Θεσσαλονίκη. Μας ενώνει η αγάπη μας για τον κινηματογράφο και η τρέλα για δημιουργία. Με σπουδές στην υποκριτική, στο μοντάζ, στη φωτογραφία, στο μακιγιάζ και τη σκηνοθεσία, ο καθένας από εμάς έβαλε το λιθαράκι του σε αυτή τη δημιουργική ομάδα για να έχουμε στις οθόνες μας την πρώτη μας δουλειά.
Γιατί ονομάσατε την ταινία σας «Λύκοι»; Το μυστικό κρύβεται στο ρητό των τίτλων τέλους. Ο τίτλος πρέπει να δίνει μια υπόσχεση για το περιεχόμενο μιας ταινίας με έναν τρόπο ώστε να μην το κάνει απροκάλυπτα. Και είναι καλό να είναι δελεαστικός και σύντομος. Ε λύκοι, λοιπόν!
For the poetic fight inside us. Αναπτύξτε. Από το τι θα φορέσουμε σήμερα μέχρι το τι είναι ηθικό και τι όχι, ο εαυτός μας απαντάει ασυνείδητα σε καθημερινά διλήμματα. Είναι στη φύση μας να παλεύουν δυο ή και περισσότερες φωνές μέσα μας, καθοριζόμαστε από το ποια θα υπακούσουμε και έτσι προχωράμε παρακάτω. Και μπορεί ο σκοτεινός εαυτός μας να μετράει περισσότερες νίκες, αλλά όταν θριαμβεύει η καλή μας πλευρά, η νίκη διαρκεί περισσότερο και αυτό είναι που έχει σημασία.
Γιατί βάλατε να παίξει και το SOUL; Το SOUL είναι το περιοδικό που με συνοδεύει από τα πρώτα μου φοιτητικά χρόνια. Είναι λοιπόν συνδεδεμένο με όμορφες αναμνήσεις και στιγμές έμπνευσης. Ξεχειλίζει κουλτούρα από τη μυρωδιά ως το περιεχόμενο και γι’ αυτό το αγαπάμε.
Τι σημαίνει για εσάς «κάνω σινεμά στην Ελλάδα της κρίσης»; Σημαίνει πάω κόντρα στην απαισιοδοξία με όπλο την ομορφιά. Σημαίνει προσπάθεια να δημιουργήσεις με όσο το δυνατόν λιγότερα. Σημαίνει φαντασία, παρέα και ομαδική δουλειά. Σημαίνει κέφι, όρεξη και νέες ιδέες. Και μια μικρή λόξα στον εγκέφαλο.
Likoi from Dimitris Kourtidis on Vimeo.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Κυκλοφόρησε το πρώτο trailer
Κανείς δεν μπορεί να το δείξει καλύτερα από το ίδιο το ελληνικό σινεμά
H Marvel αποφάσισε να παίξει το τελευταίο της χαρτί και να ρίξει στην αρένα δύο από τους πιο δημοφιλείς ήρωές της
Ο Μπενουά Ντελόμ πραγματοποιεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του, διασκευάζοντας μια πρόσφατη ταινία του Ολιβιέ Μασέ Ντεπάς
Ο Αντρέι Τανάσε βρίσκει το κατάλληλο έδαφος για να θίξει μια σειρά από ζητήματα που αφορούν στη σύγχρονη ρουμανική πραγματικότητα
Ο ισπανός σκηνοθέτης τιμά αγαπημένα φιλμ του κλασικού Χόλιγουντ και ταυτόχρονα ξετυλίγει την προσφιλή θεματολογία του, βάζοντας ξανά σε περίοπτη θέση τις αγαπημένες του γυναίκες
Τι είπε ο ηθοποιός στην πρεμιέρα της νέας του ταινίας
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.