7 λεπτά ψυχής: Πρεμιέρα για το ντοκιμαντέρ του Πάνου Βλάχου
42,195 χιλιόμετρα: Ποιος ήταν ο Χαρίλαος Βασιλάκος και ποια η σχέση του με τον Σπύρο Λούη; Μπορούν 7 λεπτά ψυχής να αλλάξουν την ιστορία;
![30592837_397928577356114_5869118242148057088_n.jpg 30592837_397928577356114_5869118242148057088_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/30592837_397928577356114_5869118242148057088_n_0.jpg)
![vlaxos-7lepta-psixis.jpeg vlaxos-7lepta-psixis.jpeg](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2020/09/21/vlaxos-7lepta-psixis.jpeg)
Στο πλαίσιο του 26ου Φεστιβάλ «Νύχτες Πρεμιέρας», ο Πάνος Βλάχος παρουσιάζει το σκηνοθετικό του ντεμπούτο, το ντοκιμαντέρ «Εφτά Λεπτά Ψυχής».
Τον γνωρίσαμε σαν ηθοποιό στην μικρή οθόνη, έπειτα τον τραγουδήσαμε όταν έκανε τα πρώτα του βήματα ως τραγουδοποιός και πλέον ετοιμαζόμαστε να τον παρακολουθήσουμε στην πρώτη του σκηνοθετική απόπειρα. Ο Πάνος Βλάχος παρουσιάζει την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου στον κινηματογράφο Ριβιέρα στις 19.45 για πρώτη φορά το ντοκιμαντέρ «Εφτά Λεπτά Ψυχής» (Seven Minutes of Soul), στο πλαίσιο του 26ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας». Θέμα του είναι η συγκλονιστική ιστορία του Σπύρου Λούη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896.
Στους πρώτους μοντέρνους Ολυμπιακούς Αγώνες το 1896 στην Αθήνα, σημειώθηκε ένα από τα πιο θρυλικά κατορθώματα στην ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού. Ο Σπύρος Λούης βγήκε νικητής του πρώτου επίσημου αγώνα Μαραθωνίου, αφήνοντας τους πάντες άφωνους και προκαλώντας κύματα ενθουσιασμού, εντός και εκτός Ελλάδας. Πώς όμως ένας άσημος νερουλάς από το Μαρούσι, που δεν είχε ποτέ ξανά συμμετάσχει σε κάποιον αθλητικό αγώνα, πέτυχε ένα τέτοιο ασύλληπτο ρεκόρ και ποια η σχέση του με τον δρομέα Χαρίλαο Βασιλάκο; Μπορούν 7 λεπτά ψυχής να αλλάξουν την ιστορία;
![marathonios.jpeg marathonios.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/marathonios.jpeg)
Το ντοκιμαντέρ «Εφτά Λεπτά Ψυχής» (Seven Minutes of Soul) αποτελεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του Πάνου Βλάχου και παρουσιάζεται για πρώτη φορά στο 26ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας». Ο σκηνοθέτης διερευνά τις ακριβείς συνθήκες που οδήγησαν στο κατόρθωμα του Σπύρου Λούη, δοκιμάζει τον ίδιο του τον εαυτό σε αυτές και ρίχνει φως στους αφανείς ήρωες και στον πιο αμφιλεγόμενο Μαραθώνιο μέχρι σήμερα.
![vlaxos-2.jpeg vlaxos-2.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/vlaxos-2.jpeg)
Μαζί του ο παθιασμένος δρομέας, Πάνος Βλάχος είχε συνοδοιπόρους τους αναγνωρισμένους υπερμαραθωνοδρόμους Δημήτρη Θεοδωρακάκο και Γιάννη Κούρο ενώ την αφήγηση της ιστορίας του, τη μοιράζεται με τους Αιμίλιο Χειλάκη και Νίκο Καλογερόπουλο.
![theodorakakos-7-lepta-psixis.jpeg theodorakakos-7-lepta-psixis.jpeg](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/theodorakakos-7-lepta-psixis.jpeg)
Δείτε την πρώτη προβολή του ντοκιμαντέρ «Εφτά Λεπτά Ψυχής» την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου στον κινηματογράφο Ριβιέρα στις 19.45. στο πλαίσιο του 26ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.