- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Έλληνες δημιουργοί βραβεύονται στο φεστιβάλ του ΚλερμόνΦεράν
Βραβεία στον Ευθύμη Kosemund Σανίδη και στην ΑριάνΛαμπέντ στο 32ο διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου του ΚλερμόνΦεράν
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![all_the_fires_the_fire_-_still_3.jpg all_the_fires_the_fire_-_still_3.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/02/10/all_the_fires_the_fire_-_still_3_0.jpg)
Το βραβείο στο «Όλες οι φωτιές η φωτιά» του Ευθύμη Kosemund Σανίδη στο ΚλερμόνΦεράν, άλλη μία σημαντική διεθνής διάκριση της ελληνικής ταινίας μικρού μήκους
Στην ταινία μικρού μήκους «Όλες οι φωτιές η φωτιά» του Ευθύμη Kosemund Σανίδη απονεμήθηκε το Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής του 32ου διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου του ΚλερμόνΦεράν κατά την τελετή λήξης το βράδυ του Σαββάτου, 8/2. Το βραβείο παρέλαβε η κυρία Ηλιάνα Ζακοπούλου, μέλος της αποστολής του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου στο φεστιβάλ, κατόπιν παράκλησης του σκηνοθέτη καθώς ο ίδιος δεν μπόρεσε να παραβρεθεί στην τελετή.
![all_the_fires_the_fire_-_still_6_1.jpg all_the_fires_the_fire_-_still_6_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/all_the_fires_the_fire_-_still_6_1.jpg)
Επίσης, στην ταινία «Olla» της Αριάν Λαμπέντ –αμιγώς γαλλική παραγωγή με αρκετούς Έλληνες συντελεστές- απονεμήθηκαντο Μεγάλο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας του 42ου εθνικού διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ καθώς και το βραβείο της Επιτροπής Γάλλων Μαθητών και το βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη της SACD.
Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, που ήταν παρόν στο φεστιβάλ με περίπτερο στο τμήμα της Αγοράς, συντόνισε και υποστήριξε την ιδιαίτερα ενισχυμένη φέτος ελληνική παρουσία στην διοργάνωση.
![director_-_efthimis_kosemund_sanidis_2.jpg director_-_efthimis_kosemund_sanidis_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/director_-_efthimis_kosemund_sanidis_2.jpg)
Η βράβευση του Ευθύμη Kosemund Σανίδη στο σημαντικότερο φεστιβάλ για ταινίες μικρού μήκους παγκοσμίως, αποτελεί μεγάλη τιμή για τον ίδιο και για τους νέους Έλληνες δημιουργούς, αλλά και γενικότερα για τον κινηματογράφο μας. Επιβεβαιώνει τον δυναμισμό και τον πρωταγωνιστικό ρόλο της ελληνικής ταινίας μικρού μήκους διεθνώς. Πιστοποιεί την αξία του κινηματογραφικού έργου που παράγεται στη χώρα.
Η δυναμική ελληνική παρουσία φέτος στο ΚλερμόνΦεράν, κατέδειξε, επίσης, δυνατότητες και ορίζοντες που ανοίγονται στους Έλληνες δημιουργούς μέσα από τις ευρωπαϊκές συνεργασίες και δράσεις τους. Στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα του φεστιβάλ, εκτός της ταινίας του Ευθύμη Kosemund Σανίδη, συμμετείχαν το «Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς» και το «Route -3» του Θανάση Νεοφώτιστου. Στο εθνικό διαγωνιστικό τμήμα του συμμετείχαν οι ταινίες «ElectricSwan», «Πρώτος έρωτας» του Χάρη Ραφτογιάννη και «Olla» της ΑριάνΛαμπέντ.
Το βραβείο στο «Όλες οι φωτιές η φωτιά» του Ευθύμη Kosemund Σανίδη στο ΚλερμόνΦεράν προστίθεται στις σημαντικές διεθνείς διακρίσεις της ελληνικής ταινίας μικρού μήκους κατά την τελευταία χρονιά. Δίπλα στον Χρυσό Φοίνικα των Καννών -για την ταινία του Βασίλη Κεκάτου «Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς»- και στο πιο πρόσφατο βραβείο Καλύτερης Γαλλικής Ταινίας Μικρού Μήκους από την Ένωση των Γάλλων Κριτικών –για το ελληνογαλλικής συμπαραγωγής «Electric Swan» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.