- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
Τα νέα ταλέντα του ελληνικού κινηματογράφου εξορμούν...
...και κατακλύζουν το φετινό φεστιβάλ κινηματογράφου του Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας.
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![pink_1581_107724097.jpg pink_1581_107724097.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/20/pink_1581_107724097.jpg)
Η μεγαλύτερη συμμετοχή ελληνικών ταινιών που κατακλύζουν το φετινό, σημαντικό φεστιβάλ κινηματογράφου του Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας
Σε μία πολύ γόνιμη περίοδο για τον ελληνικό κινηματογράφο και τις νέες φωνές του, τα καλά νέα συνεχίζουν να έρχονται.
Η συμμετοχή των καινούργιων, φρέσκων ονομάτων από την Ελλάδα στο φετινό φεστιβάλ κινηματογράφου του Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας, είναι η μεγαλύτερη από ποτέ, εντυπωσιακή σε αριθμό αλλά και σε ποιότητα σχημάτων, ιδεών, θεμάτων, συνεργασιών και, ελπίζουμε, σε αναγνώριση εκτός και εντός.
Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, λοιπόν, όπως κάθε χρόνο, συμμετέχει με περίπτερο στην Αγορά του Φεστιβάλ τόσο για τον συντονισμό και υποστήριξη της ελληνικής παρουσίας, όσο και για την ανάπτυξη διεθνών συνεργασιών και δικτύων, την προώθηση πρόσφατων παραγωγών ελληνικών ταινιών μικρού μήκους μέσω της Διεύθυνσης Προώθησης-HellasFilm, καθώς και για την προώθηση της χώρας ως τόπου κινηματογράφησης διεθνών παραγωγών μέσω της Διεύθυνσης Hellenic Film Commission.
Στη φετινή 42η διοργάνωση, τρεις ελληνικές ταινίες μικρού μήκους συμμετέχουν στο διεθνές διαγωνιστικό πρόγραμμα. Πρόκειται για τις:
«Όλες οι Φωτιές η Φωτιά» σε σκηνοθεσία του Ευθύμη Kosemund Σανίδη και σε παραγωγή του ιδίου και τoυ Μιχάλη Αλεξάκη (FOSS Productions). H ταινία έκανε την παγκόσμια πρεμιέρα της στο Διαγωνιστικό Τμήμα των Ταινιών Μικρού Μήκους του 72ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Λοκάρνο.
«Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς» σε σκηνοθεσία του Βασίλη Κεκάτου και σε παραγωγή της Ελένης Κοσσυφίδου (Βlackbird Productions) και σε συμπαραγωγή Guillaume Dreyfus και Delphine Schmit (Tripode Productions) (Γαλλία) ξεκίνησε θριαμβευτικά την πορεία της κερδίζοντας τον Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες τον περασμένο Μάιο.
«Route 3» σε σκηνοθεσία του Θανάση Νεοφώτιστου σε παραγωγή των
Δημήτρη Τσακαλέα (Obala Art Centar), Imagina Pictures Α.Ε. και Dna Labs, γυρίστηκε το καλοκαίρι του 2018 στο Σαράγεβο κι έκανε την πρεμιέρα της τον περασμένο Σεπτέμβριο στο Φεστιβάλ του Τορόντο.
Από τις 7.009 αιτήσεις συμμετοχής για το Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα του Φεστιβάλ του Κλερμόν Φεράν το οποίο πραγματοποιείται τον Φεβρουάριο του 2020 επιλέχθηκαν συνολικά 80 ταινίες εκπροσωπώντας 54 χώρες, μεταξύ αυτών και η Ελλάδα που για πρώτη φορά εκπροσωπείται με τη συμμετοχή 3 ταινιών μικρού μήκους γεγονός που αποδεικνύει το υψηλό επίπεδο των νέων κινηματογραφιστών της χώρας μας.
Ελληνικές συμμετοχές θα παρουσιαστούν και στο Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα του φεστιβάλ όπου διαγωνίζονται δύο ταινίες μικρού μήκους ελληνογαλλικής συμπαραγωγής. Πρόκειται για τις ταινίες:
«Electric Swan» σε σκηνοθεσία της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη που έκανε τη διεθνή της πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας τον περασμένο Αύγουστο. Παραγωγοί της ταινίας είναι οι Anaïs Gagliardi και Emmanuel Chaumet (Ecce Films) (Γαλλία), Μαρία Δρανδάκη (Homemade Films) (Ελλάδα) και María Victoria Marotta (Unpumacine) (Αργεντινή).
«Πρώτος Έρωτας»σε σκηνοθεσία του Χάρη Ραφτογιάννη. Η ταινία διαγωνίζεται στο Εθνικό Τμήμα του Φεστιβάλ του Κλερμόν Φεράν και πρόκειται για την παγκόσμια πρεμιέρα της. Παραγωγός της ταινίας είναι η Ελένη Κοσσυφίδου (BlackbirdProductions) (Ελλάδα) και συμπαραγωγός ο OlivierChantriaux (FILMO2) (Γαλλία).
Για το Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα υποβλήθηκαν 2.008 ταινίες και επιλέχθηκαν 54 ταινίες από τις οποίες 13 είναι διεθνείς συμπαραγωγές μεταξύ αυτών και οι δύο προαναφερόμενες ελληνογαλλικές συμπαραγωγές.
Στο Εθνικό Διαγωνιστικό συμμετέχει και η ταινία «Οlla», το σκηνοθετικό ντεμπούτο της Aριάν Λαμπέντ η οποία έκανε την πρεμιέρα της στο Δεκαπενθήμερο των Σκηνοθετών του 72ου Φεστιβάλ Καννών. Πρόκειται για γαλλική παραγωγή με τη συμμετοχή αρκετών Ελλήνων συντελεστών: η ηθοποιός Ρομάνα Λόμπατς σε πρωταγωνιστικό ρόλο, ο συνθέτης Coti K για την μουσική και ο Γιώργος Μαυροψαρίδης για το μοντάζ.
![18122019_dt_photo_clermont.jpg 18122019_dt_photo_clermont.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/18122019_dt_photo_clermont.jpg)
Παράλληλα με το Φεστιβάλ του Κλερμόν Φεράν πραγματοποιείται και η Αγορά Ταινιών Μικρού Μήκους, η οποία συγκεντρώνει κάθε χρόνο περίπου 3.500 επαγγελματίες του οπτικοακουστικού τομέα, όπως προγραμματιστές φεστιβάλ, εταιρείες διανομείς, εταιρείες παραγωγής, εθνικά κέντρα κινηματογράφου κ.λ.π. Στο πλαίσιο της Αγοράς πραγματοποιείται και η δράση Euroconnection, φόρουμ συμπαραγωγής ευρωπαϊκών ταινιών μικρού μήκους στο οποίο συμμετέχουν επιλεγμένα σχέδια ταινιών. Από ελληνικής πλευράς συμμετέχει το σχέδιο ταινίας μικρού μήκους «Φθινοπωρινά Χριστούγεννα» σε σκηνοθεσία του Κωνσταντίνου Μπακούρη, σενάριο της Αντιγόνης Ζιόγκα και μεπαραγωγό τον Κωνσταντίνο Μπαλιώτη της 2D2R, το οποίο αποτέλεσε και την εθνική πρόταση συμμετοχής του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου. Τέλος, η ταινία stopmotion «Underground» σε σκηνοθεσία και παραγωγή του Γιάννη Χριστοφόρου θα συμμετέχει στις εργασίες του Euroconnection φόρουμ ως ελληνοκυπριακή συμπαραγωγή.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.