![Γκλεν Φικάρα, Τζον Ρέκουα Γκλεν Φικάρα, Τζον Ρέκουα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/01/25/glenn_ficarra_and_john_requa.jpg)
Έχτισαν τη φήμη τους με το αιρετικό σενάριο του “Bad Santa”, αλλά γνωρίζονται και δουλεύουν μαζί εδώ και 20 σχεδόν χρόνια. Μιλούν με ενθουσιασμό για την πρώτη τους ταινία συμπληρώνοντας ο ένας τον άλλο και ξεκαθαρίζουν ότι σκηνοθέτησαν το “Ι Love You Phillip Morris” γιατί, όπως λένε, «κανείς άλλος δεν ήθελε ή δεν τολμούσε να το κάνει». Η πρώτη φορά που ακούσαμε το όνομα του Στίβεν Ράσελ ή του Φίλιπ Μόρις ήταν πριν τέσσερα ή πέντε χρόνια, όταν ο Στιβ ΜακΒίκερ μάς έστειλε τη σύνοψη του βιβλίου που ετοιμαζόταν να γράψει. Φυσικά, όταν πλησιάσαμε το Χόλιγουντ για να τους πλασάρουμε την ιδέα, κανείς δεν ήθελε να την ακούσει. Ήμασταν όμως τόσο αποφασισμένοι που θέλαμε να το κάνουμε ακόμη κι αν δεν πληρωνόμασταν ποτέ. Ο παραγωγός μας ενθουσιάστηκε στο άκουσμα της λέξης «δωρεάν», αλλά ούτε εμείς περιμέναμε ότι θα δουλεύαμε ένα χρόνο πάνω σε ένα σενάριο του οποίου η τύχη ήταν εντελώς αμφίβολη.Το ότι δουλεύαμε μόνο για μας ήταν τελικά απελευθερωτικό. Μας επέτρεψε να κάνουμε ό,τι δεν μας αφήνουν να κάνουμε όταν γράφουμε μια ταινία για ένα στούντιο. Να αφήσουμε στην άκρη όλα όσα θα περίμενε ένα στούντιο και να ακολουθήσουμε μόνο ό,τι μας υπαγόρευε το ένστικτό μας.
Ο Τζιμ Κάρεϊ ήταν ο πρώτος ηθοποιός στον οποίο στείλαμε το σενάριο και είπε αμέσως ναι, γιατί είναι ατρόμητος. Ο ατζέντης του, από την άλλη, αποκαλούσε την ταινία μας “Ι hate you Phillip Morris”, γιατί σκεφτόταν πόση ζημιά θα κάνει στην εικόνα του μια ταινία σαν αυτή.
Ο Γιούαν ΜακΓκρέγκορ ήταν και στο δικό μας μυαλό, αλλά όταν ο Τζιμ τον πρότεινε επίσης, ήμασταν σίγουροι για τη χημεία μεταξύ τους. Όπως και οι χαρακτήρες τους έτσι και η προσέγγισή τους στην ηθοποιία είναι εντελώς διαφορετική. Ο Tζιμ μοιάζει με ηφαίστειο που εκτοξεύει λάβα, ο Γιούαν με αρχιτέκτονα που χτίζει μεθοδικά ένα ρόλο. Παρά την gay θεματική, για μας αυτή δεν είναι μια πολιτική ταινία. Είναι μια ταινία για δύο ερωτευμένους ανθρώπους. Δεν έχει σημασία ότι είναι δύο άντρες. Και ναι, υπάρχουν πολλοί που δεν μπορούν να ξεπεράσουν το γεγονός ότι το ζευγάρι της ταινίας είναι δύο άντρες, αλλά ξέρεις κάτι; Fuck ’em. Είναι τόσο απλό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.