Town Cinemas: Ο νέος κινηματογράφος με τα όλα του στη Γλυφάδα
Πήγαμε και είδαμε αν, όσα λένε, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα
![328203-678198.png 328203-678198.png](/images/120x120/3/png/sites/default/files/contributor/328203-678198.png)
![1v7a4302_-_copy.jpg 1v7a4302_-_copy.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/10/11/1v7a4302_-_copy.jpg)
Αν είσαι σινεφίλ, σαν εμένα, γνωρίζεις πολύ καλά πως δεν είναι εύκολο να βρεις τα σωστά στέκια για να απολαύσεις μια ταινία.
Είμαι από εκείνους που τα βλέπουν όλα. Θα χασκογελάσω με μια κωμωδία, θα ενθουσιαστώ με μια καλή περιπέτεια, θα είμαι στην τσίτα βλέποντας ένα θρίλερ, θα ταξιδέψω με μια ταινία φαντασίας, θα συνδεθώ με ένα δράμα, ενώ θα εκτιμήσω και κάτι πιο βαρύ. Αλλά παράλληλα θέλω και την άνεσή μου, τις κατάλληλα εξοπλισμένες αίθουσες, με τις σωστές οθόνες, την καθαρή ακουστική και σε σωστή αντιστοιχία με το αντίτιμο του εισιτηρίου.
![1v7a4142_-_copy.jpg 1v7a4142_-_copy.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1v7a4142_-_copy.jpg)
Τα τελευταία χρόνια η στασιμότητα σε ό,τι αφορά τα cinema και τις εγκαταστάσεις τους δημιούργησε ένα κενό στον τομέα της ψυχαγωγίας. Αυτό ακριβώς το κενό έρχονται να καλύψουν τα Town Cinemas, τα οποία άνοιξαν τις πόρτες τους για το κοινό πριν λίγες μέρες, στο κέντρο της Γλυφάδας, στη θέση του παλιού Cinepolis.
Μια κίνηση που με χαροποίησε ιδιαίτερα μιας και είμαι κάτοικος νοτίων προαστίων κι επιτέλους θα έχω έναν σωστό κινηματογράφο δίπλα μου και δε θα χρειάζεται να πηγαίνω μακριά.
Διάβασα αρκετά για τα Town Cinemas, αλλά επειδή κρατάω πάντα μικρό καλάθι, πήγα ο ίδιος από τη Ζησιμοπούλου για να δω αν όσα λένε ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
![1v7a4037_-_copy.jpg 1v7a4037_-_copy.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1v7a4037_-_copy.jpg)
Ο χώρος έχει όντως ανακαινιστεί πλήρως και είναι πραγματικά καλαίσθητος, ενώ οι μυρωδιές από το snack bar με υπνώτισαν, οπότε φρόντισα να το επισκεφτώ για «καύσιμα» προτού ξεκινήσει η ταινία.
![1v7a4331.jpg 1v7a4331.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1v7a4331.jpg)
Μπορεί να μην μπήκα και στις 4 ψηφιακές αίθουσες, αλλά αν είναι όλες σαν εκείνη που επισκέφτηκα, τότε μιλάμε για εξοπλισμό που θα ικανοποιήσει ακόμη και τον πιο απαιτητικό θεατή!
Το ότι τα Town Cinemas είναι το μοναδικό multiplex που διαθέτει 4K laser σύστημα προβολής, τελικά δεν περνάει απαρατήρητο, μιας και από πλευράς εικόνας, είδα τα πάντα όπως τους αξίζει, με απόλυτη ευκρίνεια. Και σε συνδυασμό με το σύστημα Dolby Surround 7.1, προς στιγμή, ένιωσα πως είμαι μέρος της ταινίας!
![main.01_15_05_02.still001.jpg main.01_15_05_02.still001.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/main.01_15_05_02.still001.jpg)
Σίγουρα βοήθησαν και τα σούπερ αναπαυτικά δερμάτινα καθίσματα, αλλά αυτό που με αποτελείωσε ήταν ο μεγαλύτερος, από ό,τι συνήθως, χώρος για τα πόδια. Βλέπετε, έχοντας ένα σχετικό ύψος, πάντα δυσκολευόμουν να βολευτώ στις κινηματογραφικές αίθουσες. Ε, στα Town Cinemas, την κατευχαριστήθηκα την προβολή!
Πριν φύγω όμως, φρόντισα να τσεκάρω την πολυσυζητημένη αίθουσα VR games! Δεν έκατσα πολύ μεν, αλλά την επόμενη φορά θα έρθω νωρίτερα, γιατί κάτι μου λέει πως δε θα ξεκολλάω με τίποτα από εκεί μέσα.
Επιτέλους ένας κινηματογράφος με τα όλα του, ο οποίος σίγουρα θα γίνει στέκι δικό μου, όπως και πολλών.
![1v7a4233.jpg 1v7a4233.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1v7a4233.jpg)
Είναι σημαντικό που κάποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά για την 7η τέχνη στην Ελλάδα κι επενδύουν σε αυτήν. Με τέτοιες κινήσεις είναι δεδομένο πως θα αναθαρρήσουν οι σινεφίλ, θα επιστρέψουν στις αίθουσες οι απογοητευμένοι και θα εκτιμήσουν το cinema οι νεότεροι!
Πλέον, η κινηματογραφική έξοδος περνάει σε άλλο επίπεδο κι έχω έναν ακόμη λόγο να αγαπώ τα νότια προάστια.
![1v7a4010_-_copy.jpg 1v7a4010_-_copy.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1v7a4010_-_copy.jpg)
Κι όπως λένε και οι ίδιοι: Town Cinemas. It’s Your Town.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.