- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
24ες «Νύχτες Πρεμιέρας»: Oι νικητές του διεθνούς διαγωνιστικού τμήματος
Το ελληνικό σινεμά στα καλύτερά του
![g1.jpg g1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/09/29/g1.jpg)
Αφιερωμένη στο μέλλον του ελληνικού σινεμά, η βραδιά απονομής των βραβείων στο 24o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας».
Οι δύο συνεργάτες του Φεστιβάλ, Πάνος Γκένας (υπεύθυνος ελληνικών ταινιών μικρού μήκους) και Δήμητρα Αργυράκη (υπεύθυνη διεθνών ταινιών μικρού μήκους), παρουσίασαν τα βραβεία της βραδιάς, καλωσόρισαν τις κριτικές επιτροπές που τα απένειμαν, ενώ επίσης ευχαρίστησαν τους συνεργάτες και την Cosmote TV που είναι και ο μεγάλος χορηγός της διοργάνωσης.
Η Κριτική Επιτροπή για το Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα του 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας αποτελούνταν από τους:
Άρι Φόλμαν (Πρόεδρος της Επιτροπής), σκηνοθέτη
Νατάσα Γκίκας, υπεύθυνη Γερμανικού Μουσείου Κινηματογράφου
Μαρκ Σμιθ, δημοσιογράφο για τους Times του Λονδίνου, Fantastic Man και ELLE UK
Έλεν Ντε Γουίτ, επιμελήτρια, καθηγήτρια και σεναριογράφο
Μάκης Γαζής, υπεύθυνο διανομής ρόλων
ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ
Βραβείο Χρυσή Αθηνά Καλύτερης ταινίας
«Οι Κληρονόμοι» του Μαρσέλο Μαρτινέσι
«Η επιτροπή απονέμει το βραβείο στις Κληρονόμους. Η ταινία αυτή είναι ένα οικείο πορτραίτο της σχέσης ενός ζεύγους λεσβιών μεγαλύτερης ηλικίας και του κοινωνικού τους κύκλου, μιας σχέσης που σπάνια αναπαριστάται. Η συγκροτημένη κινηματογράφηση αποδίδει εξαίρετα τους περιορισμούς της κατάστασης στην οποία βρίσκονται και πως η ηρωίδα απελευθερώνεται παρά τις προσωπικές και οικονομικές προκλήσεις που αντιμετωπίζει. Η ταινία συνολικά δημιουργεί ένα περίπλοκο αλλά συνάμα πιστευτό σύμπαν, τόσο γοητευτικό όσο και ανατρεπτικό.»
Βραβείο Σκηνοθεσίας της Πόλης των Αθηνών
«Ληστεία στο Μουσείο» του Αλόνσο Ρουιθπαλάθιος
«Η επιτροπή αποφάσισε να απονείμει το Βραβείο Σκηνοθεσίας στον Αλφόνσο Ρουίθ Παλάθιος για την εξέχουσα σκηνοθετική του δουλειά στην «Ληστεία στο Μουσείο». Η χρήση της κινηματογραφικής γλώσσας τελειοποιείται στο έργο του Αλφόνσο: η χορογραφία των ηθοποιών σε κάθε σκηνή είναι δυναμική και όμορφη, η σύνθεση επιδεικνύει εντυπωσιακή επινοητικότητα και υπάρχουν στιγμές που λες και η κάμερα σκαλίζει το φως ώστε να αποτυπώσει την πλοκή και τους ηθοποιούς. Ανυπομονούμε για την επόμενη ταινία του Αλφόνσο Ρουίθ.»
![international_doc_jury.jpg international_doc_jury.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/international_doc_jury_0.jpg)
Βραβείο Σεναρίου
«Στους Διαδρόμους» στους Κλέμενς Μέγιερ και Τόμας Στούμπερ
«Με μεγάλη χαρά η επιτροπή απονέμει το βραβείο σεναρίου στην ταινία «Στους Διαδρόμους», σε σενάριο Κλέμενς Μέγιερ και Τόμας Στούμπερ. Με οικονομία και παιγνιώδη αντίληψη του μεταφορικού λόγου, το σενάριο αυτό κατόρθωσε να αποδώσει μια πλειάδα ανθρώπινων αξιών και συναισθημάτων χωρίς ποτέ να διολισθήσει στην υπερβολή και τον συναισθηματισμό. Συγχαίρουμε τους εξαιρετικούς πρωταγωνιστές που υπηρέτησαν την λεπτότητα του υλικού που τους δόθηκε. Συγχαρητήρια σε όλους.»
Βραβείο Κοινού | Χορηγός του Βραβείου Κοινού είναι η Fischer Beer
«Ανάσα Ελευθερίας» της Ίσολντ Ιγκατότιρ
Βραβείο Π.Ε.Κ.Κ. (Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου)
«Στους Διαδρόμους» του Τόμας Στούμπερ
«Με σύγχρονη κινηματογραφική γλώσσα και πολλές φιλμικές αναφορές, ο σκηνοθέτης καταπιάνεται με ένα καυτό, κοινωνικό θέμα -την αισιοδοξία της εργατικής τάξης κόντρα στην κοινωνική απομόνωση και περιθωριοποίηση, στην καρδιά της Ευρώπης.»
ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ NTOKIMANTEΡ
Η Κριτική Επιτροπή για το Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα Ντοκιμαντέρ του 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας αποτελούνταν από τους:
Μενέλαος Καραμαγγιώλης (Πρόεδρος της επιτροπής), σκηνοθέτης
Σίμραν Χανς, κριτικός κινηματογράφου στην εφημερίδα The Observer
Ευαγγελία Κρανιώτη, σκηνοθέτιδα
Άντιε Έμαν, επιμελήτρια εικαστικών/ κινηματογραφικών προγραμμάτων, συγγραφέας
Γκιουρτσάν Κελτέκ, σκηνοθέτης
ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ
Χρυσή Αθηνά Καλύτερου Ντοκιμαντέρ
«Μια Γυναίκα Αιχμάλωτη» της Μπερναντέτ Τούζα-Ρίτερ
«Πρόκειται για μια συνεργασία δύο γυναικών, της ηρωίδας και της σκηνοθέτιδος που γύρισε και μόνταρε η ίδια το ντοκιμαντέρ. Συγκινηθήκαμε από την ιστορία, μια σοκαριστική και δυστυχώς απόλυτα αληθινή περίπτωση σύγχρονης δουλείας, αλλά και από την αμεσότητα της κινηματογράφησης της Τούζα-Ρίτερ, και την ικανότητά της να δομήσει ένα ντοκιμαντέρ τόσο έντονα και δραματικά, σαν να πρόκειται για θρίλερ μυθοπλασίας. Θέλουμε να τη συγχαρούμε για την οικειότητα που προκύπτει μεταξύ της ηρωίδας και της κάμερας, όπου ο φακός μετατρέπεται σε έμπιστο φίλο της αιχμάλωτης γυναίκας, και της δίνει δύναμη και στήριξη ώστε να αναζητήσει της ελευθερία της.»
Ειδική Μνεία
«Μπίσμπι 1917» του Ρόμπερτ Γκριν & «Η Σχεδία» του Μάρκους Λίντεν
«Για την εξαιρετική σκηνοθετική προσέγγιση και τον επινοητικό τρόπο που συνδυάζουν τη μνήμη και την εξερεύνηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς με τα ντοκουμέντα, τη θεατρική διαδικασία και το installation (εγκατάσταση) σε ένα φιλμικό αποτέλεσμα που εξασφαλίζει τη δημιουργική συμμετοχή των ηρώων της ταινίας και κυρίως την αφύπνισή τους.»
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.