Η A.V. στο Δωδέκατο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
Ο Μιχάλης Μάτσας μας μεταφέρει στην προβολή του ντοκιμαντέρ "Ταξιδιάρα Ψυχή".
![2004-812_0.jpg 2004-812_0.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/2004-812_0.jpg)
![4751-23996.jpg 4751-23996.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/03/15/4751-23996_0.jpg)
Μέσα σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Ολύμπιον, παρότι την ίδια ώρα παιζόταν το θεσσαλονικιώτικο ντέρμπι της χρονιάς, είδαμε χθες το βράδυ το ντοκιμαντέρ "Ταξιδιάρα Ψυχή" της Αγγελικής Αριστομενοπούλου, αφιερωμένο στον Γιάννη Αγγελάκα (το παρουσιάζει στο τελευταίο τεύχος ο Στέφανος Τσιτσόπουλος). Η δημιουργός της ταινίας παρακολουθεί τα τελευταία χρόνια της πορείας του Αγγελάκα και καταγράφει τις μουσικές αναζητήσεις του.
Ξεκινάει με λίγα λόγια για τις Τρύπες, για το πώς απογοητεύτηκε από τον Θεοδωράκη και την Ελλάδα της μεταπολίτευσης, πώς δημιουργήθηκε και πώς διαλύθηκε αυτή η ωραία παρέα και η μουσική της περιπέτεια. Πολύ γρήγορα περνάει στο παρόν, που είναι και το βασικό θέμα του ντοκιμαντέρ, στα τρία σημερινά μουσικά του σχήματα, μας εξηγεί πώς συνδέθηκε με όλους αυτούς τους μουσικούς και τους εμπιστεύτηκε για να κάνει πραγματικότητα τα πειραματικά του οράματα. Μας παρουσιάζει έναν έναν τους σημερινούς συνεργάτες του, μας περιγράφει πώς τον γοήτευσε ο καθένας και κάπως έτσι γοητεύουν κι εμάς τους θεατές, όλοι μοναδικές φιγούρες με ιδιαίτερο χιούμορ και προσωπικότητες, και περισσότερο απ' όλους μας γοητεύει ο ίδιος ο Αγγελάκας, με τη δημιουργικότητά του, την πίστη του στους νέους ανθρώπους και την αισιοδοξία του ότι κάτι καινούριο έχει αρχίσει να ανατέλλει, που θα αφήσει πίσω τις σάπιες ιδεολογίες και την απάνθρωπη ζωή των πόλεων.
Η δημιουργός του ντοκιμαντέρ ταξιδεύει μαζί με τον Αγγελάκα ανά την Ελλάδα, όπου τους βγάλει ο δρόμος της μουσικής: στην Κρήτη, στη Βόρεια Ελλάδα, στους δρόμους των διαδηλώσεων του Δεκέμβρη. Μας κάνει να αισθανθούμε οικεία με αυτή την παρέα, μας πείθει ότι πρόκειται πραγματικά για μια παρέα και φυσικά μας χαρίζει στιγμές ανθολογίας, όπως η στιγμή με τον Κρητικό που τη βρίσκει με το Final Cowntdown.
Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ συνέβαινε στην Αθήνα ή κάπου αλλού στον κόσμο, πάντως εδώ στη Θεσσαλονίκη νομίζω ότι το βραβείο κοινού το κέρδισε ήδη η Ταξιδιάρα Ψυχή.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.