- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Οι Paranaue γεμίζουν ρυθμούς samba και reggae τη Θεσσαλονίκη
Ένα ντοκιμαντέρ και ένα live γεμάτο ρυθμό, στο Τριανόν
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![maxresdefault.jpg maxresdefault.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/05/22/maxresdefault.jpg)
Ποιοί είναι οι Paranaue;
Στην ιστοσελίδα τους διαβάζουμε:
Η ομάδα κρουστών Paranauê που δραστηριοποιείται στην πόλη της Θεσσαλονίκης είναι μια ομάδα κρουστών που ασχολείται μ’ ένα είδος αφροβραζιλιάνικης μουσικής και συγκεκριμένα την σάμπα ρέγκε (samba reggae). Ο ιδρυτικός πυρήνας των Paranauê, σχηματίστηκε στα πρώτα τμήματα της capoeira που γινόντουσαν στη Χ.Α.Ν.Θ. το 2000-2001 με τον mestre Pitbull. Έχει ως έδρα την Θεσσαλονίκη και ιδρύθηκε το 2003.
To όνομα της ομάδας κρουστών σχετίζεται επίσης με την capoeira. Το «Paranauê» είναι ένα από τα πιο γνωστά τραγούδια αυτής της πολεμικής τέχνης – χορού. Η εκδοχή της έννοιας της λέξης «Paranauê» που κράτησε ο Έντυ είναι από ένα δάσκαλο της capoeira στη Βραζιλία: το κράτος της Βραζιλίας έστειλε σκλάβους να πολεμήσουν εναντίον της Παραγουάης στο λεγόμενο τριεθνή πόλεμο (1864-1870)3. Τους υποσχέθηκε πως αν κερδίσουν τον πόλεμο, θα κερδίσουν και την ελευθερία τους. Οι σκλάβοι κέρδισαν τον πόλεμο και γυρνώντας με τα ποταμόπλοια απ’ τον ποταμό Παρανά (Rio Parana), τραγουδούσαν το γνωστό τραγούδι της capoeira «Paranauê».
Η ομάδα κρουστών Paranauê αποτελείται από φιλόξενους, φιλικούς ανθρώπους και πάνω απ’ όλα χαρούμενους. Σίγουρα θα νιώσετε οικειότητα. Η συμμετοχή στην ομάδα κρουστών Paranauê είναι μια δραστηριότητα που σου προκαλεί ευχαρίστηση και με την πάροδο του χρόνου διαπιστώνεις πως αυτό το συναίσθημα δεν εξασθενεί αλλά αντίθετα δυναμώνει!!. Οι πρόβες κρουστών είναι μια πολύ ευχάριστη ψυχαγωγία, αφού συνδυάζουν γυμναστική, μουσική, χορό και διασκέδαση που στο τέλος σου αφήνουν την αίσθηση της χαλάρωσης, της εκτόνωσης, σωματικής και ψυχικής.
Τώρα, οι Paranaue έγιναν ταινία. Ένα ντοκιμαντέρ που θα προβληθεί, και θα ακολουθήσει live με τους Maracatu, στο Τριανόν.
Το ντοκιμαντέρ αφηγείται την ιστορία και την επίδραση της μουσικής samba reggae μέσα από την περίπτωση των Paranaue, οι οποίοι τα τελευταία 15 χρόνια έχουν δημιουργήσει στη Θεσσαλονίκη έναν πυρήνα διάδοσης της αφροβραζιλιάνικης κουλτούρας, στα πρότυπα των “blocos afros” του Salvador/Bahia στη Βραζιλία.
Η σκηνοθεσία του ντοκιμαντέρ είναι του Αναστάση Δαλλή. Η φωτογραφία της Τζίνας Γεωργιάδου, το μοντάζ του Γιάννη Κολαξίζη, η επεξεργασία ήχου του Νικόλαου Ρονδέλη και η παραγωγή έγινε από τον Αναστάσης Δαλλή και την Τζίνα Γεωργιάδου.
Ο σκηνοθέτης, Αναστάσης Δαλλής, γεννήθηκε και ζει στη Θεσσαλονίκη. Είναι μουσικός και φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου στη Θεσσαλονίκη. Τα τελευταία δύο χρόνια, από δημιουργική ανάγκη, ασχολείται με τη φωτογραφία και το ντοκιμαντέρ.
Μετά την προβολή του ντοκιμαντέρ, ζωντανά στη σκηνή του Τριανόν, οι Maracatu, ένα μουσικό σχήμα που παίζουν μουσική από τη Βραζιλία, θα σας ταξιδέψουν μουσικά, αλλά και χορευτικά, σε ολόκληρη τη Βραζιλία από άκρη σε άκρη.
Την Παρασκευή 8 Ιουνίου 2018, στις 20.00
Διάρκεια ταινίας: 62’
Είσοδος: 5 ευρώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.