H Athens Voice το ήξερε: Ο θρίαμβος της Ζακλίν Λέντζου στο Φεστιβάλ Καννών
Το φιλμ «Έκτορας Μαλό: H Τελευταία Μέρα της Χρονιάς» απέσπασε το πρώτο βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![atk_8731.jpg atk_8731.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/05/17/atk_8731_0.jpg)
Διαγωνίστηκε στο τμήμα της Εβδομάδας Κριτικής με τη ταινία μικρού μήκους «Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς» και διακρίθηκε κερδίζοντας το πρώτο βραβείο. Η Ζακλίν Λέντζου που σκηνοθέτησε και έγραψε το σενάριο του φιλμ που μελετά τον τραγέλαφο της μοναξιάς, μετά την αριστουργηματική «Αλεπού» και το «Hiwa» που ξεχώρισαν και προβλήθηκαν σε διεθνείς διοργανώσεις, απέσπασε τις καλύτερες εντυπώσεις δείχνοντας πως το μέλλον της ανήκει αλλά και πως το νέο ελληνικό σινεμά έχει πολλά να δείξει.
![30725337_150878772418349_7664796609217036288_o.jpg 30725337_150878772418349_7664796609217036288_o.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/30725337_150878772418349_7664796609217036288_o.jpg)
Η Athens Voice είχε ξεχωρίσει την ταλαντούχα κινηματογραφίστρια στο μεγάλο της αφιέρωμα Next Big Thing, στο τεύχος 640, και όπως έγραφε χαρακτηριστικά ο Στέφανος Τσιτσόπουλος είναι ένα «από τα πιο κοχλάζοντα και σπαρταριστά πρόσωπα του νέου ελληνικού σινεμά – μια sui generis σκηνοθέτις».
![jack_cannes_1.jpg jack_cannes_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/jack_cannes_1.jpg)
Οι συντελεστές του φιλμ «Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς»
Παραγωγή: Φένια Κοσοβίτσα
Διεύθυνση Φωτογραφίας: Κωνσταντίνος Κουκουλιός
Μοντάζ: Δώρα Μασκλαβάνου
Ήχος: Λέανδρος Ντούνης, Νίκος Λιναρδόπουλος
Σκηνικά: Λόρα Αν Λούκας, Εύα Γκουλάκου
![30714286_151424995697060_189371640725897216_o.jpg 30714286_151424995697060_189371640725897216_o.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/30714286_151424995697060_189371640725897216_o.jpg)
Παίζουν: Σοφία Κόκαλη, Νίκος Ζεγκινόγλου, Κατερίνα Ζησούδη, Γιάννης Παπαδόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Φαίδρα Τσολίνα, Προμηθέας Αλειφερόπουλος
![cannes_jack_2.jpg cannes_jack_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/cannes_jack_2.jpg)
Γιατί πιστεύαμε πως η Ζακλίν Λέντζου είναι Next Big Thing
Από τα πιο κοχλάζοντα και σπαρταριστά πρόσωπα του νέου ελληνικού σινεμά – μια sui generis σκηνοθέτις που με την «Αλεπού» (2016) και το «Hiwa» (2017), και οι δύο μικρού μήκους, κατάφερε να κάνει έναν κινηματογράφο όπου όνειρο και πραγματικότητα, ρεαλισμός και ποίηση, συνθέτουν μια ολόδική της γλώσσα κι έναν εκφραστικό κώδικα που τόσο έχει ανάγκη ο νέος ελληνικός κινηματογράφος.
Από τον Ίψεν έως τον Σάλιντζερ και από τη Μανίλα έως την Αθήνα, οι ήρωες των δύο ταινιών της βιώνουν άγριες και απελπισμένες ενηλικιώσεις, διαψεύσεις και ζωές μέσα σε κινούμενη άμμο. «Χεράτη» κάμερα, υπαρξιακή παρατήρηση και ίλιγγος συνάμα, ομαδική δουλειά, και ορίστε μια σκηνοθέτις που μας κάνει με αδημονία να περιμένουμε την πρώτη της μεγάλου μήκους ταινία. Και για το 2018, Ζακλίν; «Απότομη συνειδητοποίηση: 2018 ίσον η τελευταία μου χρονιά πριν τα 30 / Θα αποπειραθώ να γυρίσω την πρώτη μου ταινία μεγάλου μήκους / Θα κάνω συνεχείς ασκήσεις ψυχραιμίας / Βιβλίο. Να γράψω, να διαβάζω / Κραβμαγκά: σύστημα αυτοάμυνας που διδάσκει πώς να ξεπερνιούνται όλων των ειδών οι επιθέσεις και η βία / Μουσική. Η Λέξη, λέξεις».-Στέφανος Τσιτσόπουλος
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Για χρόνια έδινε μάχη με τον καρκίνο
Βίντεο με την ξενάγηση του ξενοδοχείου
«Εγώ είμαι τόσο αρρενωπός όσο και μία μελιτζάνα»
Eίχε κερδίσει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού στις Κάννες για το «3 γυναίκες»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.