- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Φεστιβάλ Ιαπωνικού Κινηματογράφου στο Ίδρυμα Κακογιάννη
Τέσσερις διακεκριμένες ταινίες σε πρώτη προβολή στην Ελλάδα με θέμα «The Power of Music»
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![The Power of Music The Power of Music](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/02/08/w1swzhy6cloush7kcxpxdcibeg1.jpg)
Η Πρεσβεία της Ιαπωνίας, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και το Japan Foundation και με την ευγενική υποστήριξη της εταιρίας JT International Hellas, διοργανώνει Φεστιβάλ Ιαπωνικού Κινηματογράφου από τις 15 έως τις 18 Φεβρουαρίου 2018 στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης.
Το Φεστιβάλ-αφιέρωμα στην μουσική, έχει θέμα «The Power of Music», περιλαμβάνει τέσσερεις διακεκριμένες ταινίες σε πρώτη προβολή στην Ελλάδα (στα ιαπωνικά με ελληνικούς και αγγλικούς υπότιτλους) και πραγματοποιείται στο πλαίσιο του «Περιοδεύοντος Φεστιβάλ Ιαπωνικών Ταινιών» του Japan Foundation.
Η αυλαία των προβολών ανοίγει την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου με την ταινία «Have a Song on your Lips» του Takahiro MIKI. Στη συνέχεια, από τις 16 έως τις 18 Φεβρουαρίου, πρόκειται να προβληθούν οι ταινίες «MAESTRO!», «“A Band Rabbit” and a Boy» και «Abraxas».
Διάρκεια: Πέμπτη 15 έως Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018
Xώρος: Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206, Ταύρος)
Τιμή εισιτηρίου : 3 € ανά προβολή
<ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ>
Πέμπτη 15/2/2018
19:30 Have a Song on Your Lips (2015, 132’)
Παρασκευή 16/2/2018
19:00 MAESTRO! (2015, 129’)
21:30 “A Band Rabbit” and a Boy (2013/97’)
Σάββατο 17/2/2018
19:00 Abraxas (2010/113’)
21:00 Have a Song on Your Lips (2015/132’)
Κυριακή 18/2/2018
19:00 MAESTRO! (2015/129’)
21:30 Abraxas (2010/113’)
«The Power of Music!»
«Η Δύναμη της Μουσικής!»… Μια απλή κοινότυπη φράση; Ποιος όμως μπορεί να φανταστεί τον κόσμο μας χωρίς Μουσική; Η μουσική βρίσκεται παντού, συνυφασμένη με κάθε πτυχή της ανθρώπινης ζωής. Οι τέσσερις ταινίες του αφιερώματος επικεντρώνονται στην απίστευτη δύναμη και επιρροή της μουσικής πάνω στους ανθρώπους. Οι πρωταγωνιστές διαφόρων ηλικιών, ζουν σε διαφορετικά κοινωνικά περιβάλλονται στη σύγχρονη Ιαπωνία. Μέσα από τις περιπέτειές τους, είτε ανακαλύπτουν ξανά τον χαμένο τους εαυτό, είτε εμβαθύνουν στις σχέσεις με τους ανθρώπους γύρω τους, αντλώντας πάντα δύναμη και θάρρος από τη μουσική. Ο στόχος είναι μέσα από το αφιέρωμα «The Power of Music!», οι θεατές να έρθουν πιο κοντά στον ιαπωνικό πολιτισμό, καθώς και να αισθανθούν την απεριόριστη Δύναμη της Μουσικής.
<ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ>
1. Have a Song on Your Lips(Kuchibiru ni uta wo)(2015, 132’)
Σκηνοθεσία: Takuji Suzuki
Πρωταγωνιστούν: Yui Aragaki, Fumino Kimura, Kenta Kiritani
Στη συγκινητική αυτή ταινία, παρακολουθούμε μια δασκάλα και τους μαθητές της σε ένα απομονωμένο νησί, να παραμερίζουν τα προβλήματα τους και να διοχετεύουν όλη τους την ενέργεια σε ένα διαγωνισμό χορωδίας. Κινηματογραφική προσαρμογή του μυθιστορήματος του Eiichi Nakata, εμπνευσμένη από ένα τηλεοπτικό ντοκιμαντέρ, σε σκηνοθεσία του Miki Takahiro (Girl in the Sunny Place).
ΥΠΟΘΕΣΗ: Η όμορφη πιανίστρια Yuri Kashiwagi (Yui Aragaki), μετά το διορισμός της ως αναπληρώτρια καθηγήτρια και σύμβουλος χορωδίας Γυμνασίου, επιστρέφει στην ιδιαίτερη πατρίδα της, τα νησιά Goto (Ν. Nagasaki). Αν και αποφεύγει να παίξει πιάνο για τους μαθητές της, αναλαμβάνει να οδηγήσει την μικτή χορωδία του σχολείου σε ένα διαγωνισμό. Με τον καιρό η Yuri καταλαβαίνει ότι αυτά τα λαμπρά 15-χρονα έχουν κρυφά μυστικά και η χορωδία τους προσφέρει ελευθερία έκφρασης.
2. MAESTRO! (2015, 129’)
Σκηνοθεσία: Shotaro KOBAYASHI
Πρωταγωνιστούν: Tori MATSUZAKA, Miwa, Toshiyuki NISHIDA
O Shotaro Kobayashi, σκηνοθέτης της διεθνώς αναγνωρισμένης ταινίας KAASAN MOM'S LIFE, μεταφέρει στην κινηματογραφική οθόνη το manga του Akira Saso με θέμα την ιστορία μιας ορχήστρας. Μια κοινωνική ταινία με κωμικά στοιχεία και πολύ μουσική, όπου συμμετέχουν ο παγκοσμίου φήμης μαέστρος Yutaka Sado και ο πιανίστας Nobuyuki Tsujii.
ΥΠΟΘΕΣΗ: Μια ετερόκλητη ομάδα μουσικών, με πρώτο βιολί τον νεαρό Kosaka (Tori Matsuzaka) και μαέστρο τον ατίθασο και μυστηριώδη Tendo (Toshiyuki Nishida), καταφέρνει να ξαναδώσει στην ορχήστρα της την αίγλη του παρελθόντος. Κατά την επανεμφάνιση τους στη σκηνή, ο Tendo αποκαλύπτει ένα «μυστικό» δικής του επινόησης και η ορχήστρα παίζει θεσπέσια μουσική.
3. "A Band Rabbit" and a Boy (Gakutai no usagi)(2013, 97’)
Σκηνοθεσία: Takuji Suzuki
Πρωταγωνιστούν: Kosei Kawasaki, Masaru Miyazaki, Maho Yamada
Μια νεανική δραματική ταινία σε σκηνοθεσία του Takuji Suzuki, βασισμένη στο διήγημα The Wife of Gegege του Kei Nakazawa, που προβάλει τη βαθειά αφοσίωση μαθητών γυμνασίου στη μουσική μιας μπάντας χάλκινων οργάνων. Η ακρόαση των παιδιών-ηθοποιών έγινε στην πόλη Hamamatsu (Ν. Shizuoka) όπου και διαδραματίζεται η ταινία.
ΥΠΟΘΕΣΗ: Ο ντροπαλός πρωτοετής μαθητής Γυμνασίου Katsuhisa (Kosei Kawasaki), εύκολος στόχος εκφοβισμού, δυσκολεύεται με τον σχολικό κανονισμό υποχρεωτικής συμμετοχής σε εξωσχολικές δραστηριότητες. Ωστόσο, ένα παράξενο κουνέλι (Maho Yamada) τον οδηγεί στην αίθουσα όπου γίνονται οι πρόβες της μπάντας χάλκινων οργάνων και, κατά κάποιον τρόπο, γίνεται μέλος. Διστακτικός και ανήσυχος στην αρχή, «παραδίδεται» τελικά, στη μαγεία της μουσικής.
4. ABRAXAS (Aburakusasu no matsuri) (2010/113’)
Σκηνοθεσία: Naoki Kato
Πρωταγωνιστούν: Suneohair, Rie Tomosaka, Manami Honjo, Ryota Murai, Kaoru Kobayashi
Μια ανθρώπινη κοινωνική ταινία βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του συγγραφέα Genyu Sokyu, βουδιστή μοναχού που έχει τιμηθεί με το βραβείο Akutagawa. Αποτελεί το σκηνοθετικό ντεμπούτο του Naoki Kato, απόφοιτου της σχολής Film and New Media του Πανεπιστημίου Τεχνών του Tokyo όπου σπούδασε σκηνοθεσία υπό τους Kiyoshi Kurosawa και Takeshi Kitano. Η ταινία προβλήθηκε στο κινηματογραφικό φεστιβάλ Sundance το 2011.
ΥΠΟΘΕΣΗ: Ο μοναχός Jonen (Suneohair) παλεύει με τη κατάθλιψη και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Κάποια στιγμή καταλαβαίνει ότι μόνο η μουσική που λατρεύει μπορεί να τον λυτρώσει. Στην ένθερμη προσπάθεια του να οργανώσει μια τοπική συναυλία, βρίσκεται με κάποιους αντιμέτωπος…
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πανόραμα αστέρων στη Μόστρα - Τα highlights και οι ελληνικές συμμετοχές
To επίσημο τρέιλερ της Warner Bros
Óταν η πραγματικότητα γίνεται πιο ανατριχιαστική από τη φαντασία
Συμμετέχει στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 81ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Eπιστρέφει με το πιο πλούσιο πρόγραμμα στην ιστορία του
Bασισμένο στο ομώνυμο μπεστ σέλερ του Ρόμπερτ Χάρις
Με ταινίες, πάρτι, παιχνίδια μυστηρίου, λέσχη ανάγνωσης καιγιόγκα ή μήπως με άριες και θέα στην Ακρόπολη; Την Κυριακή που έχει ολόγιομο φεγγάρι, στο ΚΠΙΣΝ και το Μουσείο Μαρία Κάλλας προτάσειςυπάρχουν (και δωρεάν)
Η Ζιλιέτ Μπινός συμπρωταγωνιστεί στην κινηματογραφική διασκευή του ομηρικού έπους
Πρεμιέρα στο Φεστιβάλ της Βενετίας στις 6 Σεπτεμβρίου
Η Κιάρα Μαστρογιάνι έρχεται αντιμέτωπη με την κινηματογραφική και προσωπική κληρονομιά του πατέρα της
Η ταινία αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στο 81ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας
Μέτρια και άνιση κατασκοπική περιπέτεια
Τρία παντρεμένα ζευγάρια «διατάζονται» από τον κοινό ψυχαναλυτή τους να μαζευτούν σε έναν κοινό χώρο
Nεαρή Κολομβιανή οικιακή βοηθός δουλεύει για λογαριασμό πλούσιας οικογένειας από τη Βαρκελώνη
O πλατωνικός έρωτας βασίζεται στη ματαίωση, λέει η ηρωίδα.
Έρχεται σύντομα η νέα παραγωγή της A24 - Ποιος ήταν ο «μάγος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης»
«Δεν χρειάζεται να αποδείξω πια το ποια είμαι» είπε για την 70χρονη πορεία της
Οι αναρτήσεις στο Instagram
Ήταν τα δίδυμα τηλεοπτικά αδέλφια της σειράς «Beverly Hills, 90210»
Οι δυο τους συμπρωταγωνίστησαν στην σειρά «Charmed»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.